Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1987-88 O-Pee-Chee Minis: malé karty se spoustou velkých jmen

16.02.2023

Oblíbeným trendem na konci 80. let byly sety "lídrů" - malé, cenově výhodné sety karet zaměřené na nejlepší hráče předchozího roku. Tyto karty byly menší velikosti a levnější než běžné karty, ale zároveň byly považovány za prémiové díky lesklým předním stranám a kvalitnějšímu kartonu, na který se tiskly. V sezónách 1987-88 a 1988-89 O-Pee-Chee vytvořili sadu Leaders. V té době jste mohli balíček pěti "superlesklých hokejových karet" pořídit za 25 centů.

Výběr hráčů

Set obsahuje 41 karet hráčů a jeden kontrolní seznam. Vybraní hokejisté jsou sice poněkud různorodí, ale celkově patřili ke špičce NHL, jelikož sada obsahuje kartu každého hráče, který byl v All-Stars, získal nějaké ocenění nebo byl statistickým lídrem předchozí sezóny (1986-87). Na některých kartách jsou opravdu hvězdy, na jiných naopak relativně průměrní hráči, kteří se jen náhodou dostali do "první pětky" v některé statistické kategorii v předchozím roce.

Dostanete například karty borců jako Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Patrick Roy a Ray Bourque, ale v checklistu najdeme i pár jmen, které k těmto legendám tak trochu nesedí. Jako například Brian Benning (4. místo v počtu nováčkovských bodů v sezoně), Doug Jarvis (vítěz Mastersonovy trofeje) a Petri Skriko (2. místo v počtu hattricků). Ano, i tito kluci byli vítězi trofejí nebo lídry statistik.

Ale kolik kanadských dětí skákalo radostí, protože v balíčku dostalo kartičku Douga Jarvise z Hartfordu místo Marka Messiera z Edmontonu nebo Ala MacInnise z Calgary? A kolik lidí chtělo do své sbírky minikartu Petriho Skrika?

Takže výsledkem je série, která obsahuje mnoho úžasných hráčů, mnoho dobrých hráčů a několik průměrných hráčů, kteří měli náhodou dobrou sezónu v předchozím roce. Zajímavé je, že v této sadě není ani jeden hráč Toronta Maple Leafs.

Design karet

Na designu těchto karet není opravdu nic zvláštního. Přední strana je tak jednoduchá, jak jen může být - fotografie hráče, která po stranách a dole mizí, velký bílý rámeček, jméno hráče a logo O-Pee-Chee. Sběratelé baseballových karet tento design velmi dobře znají, protože je téměř stejný jako design podobně tematicky laděné sady "mini karet" Topps Leaders, která se prodávala v roce 1986.

Fotograficky vzato je set obvyklým výběrem "stojících" fotografií, které byly tehdy považovány za cool, dokud se o několik let později neobjevil Upper Deck. Několik záběrů je sice akčních (ze hry), většina fotografií je však buď tváří v tvář nebo z předzápasového rozcvičení.

Statistiky a informace / Design zadní strany

Samotné statistiky jsou vcelku dobré. Na každé kartě je uvedeno jméno hráče, tým, pozice, výška váha a "rozšířené" statistiky ze sezóny 1986-87. Ano, rozšířené statistiky! Kromě gólů, asistencí, bodů a trestných minut zde najdeme také statistiky plus/minus, góly v přesilovkách, góly v oslabení, vítězné góly, vyrovnávací góly a střely.

U brankářů jsou k dispozici statistiky odehraných zápasů, minut, průměru inkasovaných branek, výher, proher, remíz, shutoutů, inkasovaných gólů, zákroků a procenta úspěšnosti zákroků. V seznamu je také uvedeno "EN", což předpokládám znamená "Empty Net Goals" (góly do prázdné branky).

Na viditelném místě je také uveden konkrétní úspěch (úspěchy) hráče, za které si tuto kartu zasloužil, ať už se jedná o získání ocenění, nebo umístění v první pětce statistické kategorie, jako jsou góly, asistence, body, hattricky, body v play-off, průměr inkasovaných branek atd.

Ale opět ta příšerná růžová barva! Klasická série karet O-Pee-Chee z let 1987-88 měla růžová "záda" a stejně tak i tyto karty lídrů, přestože se jedná o světlejší odstín růžové. Zadní strany jsou však velmi dobře čitelné díky modrému inkoustu, který byl použit, a také díky bílému (nikoliv hnědému) kartonu. Lepší třída kartonového papíru společně s leskem na přední straně způsobila, že tyto kartičky působí na konec 80. let 20. století opravdu jako karty prémiové kvality.

Jedná se o pěknou sadu karet, kterou můžete bez problému vlastnit, jelikož jich bylo vytištěno spoustu a jsou tak stále sehnatelné. Ve vaší sbírce nezabere mnoho místa a obsahuje některé z nejúžasnějších hráčů tohoto desetiletí.