Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1977-78 O-Pee-Chee: WHA na pokraji kolapsu

06.11.2022

Liga snažící se konkurovat slavné NHL, World Hockey Association (WHA- Světová hokejová asociace) se v sezóně 1977-78 ztenčila na osm týmů a byla na pokraji sil. Ani to jí nebránilo, aby se počtvrté v řadě zapojila do vydávání hokejových karet. Série O-Pee-Chee WHA 1977-78 znamenala konec jedné éry, i když to sběratelé v té době ještě netušili.

S odstupem času se zdá, že to O-Pee-Chee s výrobou edice trochu přehnali, protože ve srovnání s jinými produkty z této éry není ani dnes nijak zvlášť obtížné (pokud si tedy trochu prohrábnete peněženku) sehnat ještě originálně uzavřené boxy nebo celý case. Balíčky obsahovaly tucet karet a uvnitř balení jich bylo 48, spolu s kouskem žvýkačky .

Pocta pro Mr. Hockey

Jedna karta ze série byla unikátně navržená k 1000. profesionálnímu gólu Gordieho Howea, který ho vstřelil 8. prosince 1977 brankáři Birmingham Bulls Johnu Garrettovi. Když vezmeme čas potřebný k výrobě karty v této éře, lze usoudit, že se pravděpodobně zařadila do setu na poslední chvíli. Samotná karta měla na zadní straně skvěle napsaný životopis, ale zajímavá je i fotografie na přední straně. Bystří historici WHA rozpoznají průhledné tabule na pozadí, které značí, že byla pořízena během zápasu s Minnesota Fighting Saints.

Červená barva na jejich dresech navíc znamená, že tato fotografie byla pořízena během posledního roku působení Minnesoty ve WHA. Původní celek Fighting Saints se rozpadl během sezóny 1975-76, ale v následujícím roce se vrátil zpět, protože se do Minnesoty přestěhovali Cleveland Crusaders místo zamýšleného působení na Floridě. Dresy se změnily z modrých na červené, ale to jim nepomohlo ani na ledě a ani k naplnění klubové pokladny. Vydrželi pouhých 42 zápasů, než padli, ale Howe a Houston Aeros ten rok Minnesotu jednou navštívili - 7. ledna 1977. Fighting Saints vydrželi už jen tři domácí zápasy a o týden později zanikli.

Pochybný výběr fotografií a příšerné okraje

Vyjma checklistu bylo v sérii k dispozici dalších 64 karet. Celkově lze tuto sadu považovat za nejméně atraktivní ze čtyřleté historie karet konkurenční ligy.

Důvodem je například záběr na hvězdu Winnipeg Jets Anderse Hedberga spolu s mnoha dalšími snímky, které byly v době vydání této sady již zcela zastaralé. Částečně je to způsobeno tím, že O-Pee-Chee pravděpodobně nedokázali získat fotky některých hráčů s jejich novými týmy, ale v některých případech šlo pouze o neomluvitelnou lenost. Ukázkovým příkladem je fotografie Marca Tardifa, na níž je vyobrazen jako člen týmu Los Angeles Sharks, která byla v té době čtyři roky stará. Na dvou předchozích sériích WHA byl správně vyobrazen v týmu Quebec Nordiques. Zblízka jsou dokonce někteří hráči vyobrazeni v dresech NHL, např. Juha Widing a Norm Dube. Nejznámějším provinilcem je však Paulin Bordeleau. Toho nalezneme v dresu Vancouver Canucks a O-Pee-Chee se ani neobtěžovali oříznout logo!

Série je také proslulá kombinací špatného centrování a střihů. Zatímco ošoupané okraje byly pro společnost v tomto období běžné díky používání drátu k vyřezávání karet z archů, je neuvěřitelně obtížné najít alespoň nějaké karty s dobrým vycentrováním. To je nejvíce patrné při otočení karet na zadní stranu.

Když už jsme u zadní strany, tyto karty mají ale většinou skvěle napsané životopisy, statistiky jsou společné z NHL i WHA, pokud hráč v minulosti nastoupil v obou ligách.

Nezajímavé Rookie karty

Pokud jde o karty nováčků z let 1977-78, není mnoho, čím by mohla série zaujmout. Debutuje zde celkem osm hráčů a žádný z nich není sběrateli považován za "povinnou výbavu". Nejlepším z nich je Willy Lindstrom z Winnipeg Jets, který později hrál i v NHL a nakonec získal s Edmontonem Oilers dva Stanley Cupy.

Přitom při zkoumání hráčů, kteří zde teoreticky mohli mít RC se zdá, že tato sada měla mnohem větší potenciál. Nejvíce chyběl například hráč Houston Aeros John Tonelli, který později získal čtyřikrát Stanley Cup v NHL s New Yorkem Islanders. Je tu také spousta drsňáků, kteří by se hodili do výběru, například Frank Beaton, Gilles Bilodeau, Bill Butters či Wally Weir, lídr všech trestných minut WHA.

Mezi další veterány, kteří byli při tvorbě této sady vynecháni, patří Greg Carroll, Brett Callighen, Tom Earl, Bob Fitchner, Al Hangsleben, Francois Lacombe, Tim Sheehy a Barry Legge. Dalším velkým chybějícím jménem byl nováček sezony 1976-77 George Lyle. Někteří z těchto hráčů se dočkali svých kartiček později, pokud se po sloučení v roce 1979 dostali do NHL, ale jiní z nich stále čekají na první RC, i po více než 40 letech.

Shrnutí

O-Pee-Chee WHA 1977-78 nabízí zajímavý pohled na některé z největších hvězd ligy. Najdete zde kartu legendárního Bobbyho Hulla na sklonku jeho působení ve Winnipegu a další dva členy Hokejové síně slávy- Marka Howea a Franka Mahovliche. Také "Big M" se v té době chystal k odchodu do důchodu a tato karta byla jeho poslední během aktivní kariéry. Dalším hráčem, který dostal svou poslední kartu, byl hrdina Série Století z roku 1972, autor vítězného kanadského gólu Paul Henderson.

Díky zkrácenému checklistu, který byl o polovinu menší, než dvě předchozí vydání, se zde objevila také spousta legend WHA. Jedná se o skvělou vzpomínku na bláznivé období hokejové historie, ale kombinace nadprodukce a špatné kvality vytváří produkt, který nepatří mezi vyloženě investiční terno. Ve srovnání s ostatními sériemi WHA je rozhodně cenově lépe dostupný, takže může být skvělým začátkem pro sběratele, který hledá něco jiného.