Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Olympijská bunda Reebok Michaela Jordana z roku 1992 v aukci

12.05.2023

Možná jde o nejslavnější památku na Michaela Jordana, která není červená nebo černá. Bunda Reebok, kterou si na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992 slavně zakryl na medailovém stupínku jako projev loajality ke společnosti Nike, jde nyní do dražby a očekává se, že vynese sedmimístnou částku.

Aukční síň Sotheby's prodává bundu, kterou označuje za "možná nejdůležitější předmět Dream Teamu, který se kdy objevil na veřejnosti", v aukci, která byla zahájena ve čtvrtek.

Společnost Reebok vynaložila miliony dolarů na sponzoring olympijských her a očekávala, že sportovci budou foceni v jejím oblečení. Jordan nebyl nadšený z toho, že by měl na sobě logo společnosti, která byla konkurentem Nike. Jako kompromis si přes rameno přehodil americkou vlajku, která zakrývala logo Reeboku. Podle aukční síně Sotheby's má bunda nad logem Reebok stále připevněné spínací špendlíky.

Během přenosu medailového ceremoniálu, který vysílala televize NBC, komentoval situaci hlasatel Marv Albert: "Michael Jordan se zahalil do americké vlajky - a to nikoliv z výhradně vlasteneckých důvodů."

Magic Johnson a Charles Barkley, rovněž tváře společnosti Nike, se toho dne připojili k Jordanovi a také zakryli označení Reebok.

Jordanovu bundu poslal do aukční síně Sotheby's bývalý pracovník NBA pro styk s médii Brian McIntyre, který ji od Jordana dostal bezprostředně poté, co americký tým získal zlatou medaili. "Rozhodně ji nechci," poznamenal prý Jordan.

O několik let později se McIntyre Jordana zeptal, zda ji chce zpět. Místo toho mu ji podepsal: "Brianovi, děkuji za všechno".

Incident před 31 lety během vysílání NBC vzbudil velkou pozornost a byl také součástí dokumentu ESPN s názvem The Last Dance (Poslední tanec). Jordan byl známý už před olympiádou, ale toho léta jeho celosvětová popularita explodovala.

"Po olympiádě byl Michael nejznámější, nejpopulárnější sportovní, ale vlastně i kulturní osobností na světě. Byl skutečně globální superhvězdou. Michaela Jordana znal každý na celém světě," řekl Willow Bay, v té době moderátor pořadu NBA Inside Stuff.

Bunda byla fotograficky porovnána společností MeiGray a autogram byl ověřen společností James Spence Authentication.

Bude vystavena pro veřejnost v newyorských kancelářích Sotheby's od 24. do 28. června, poté bude aukce ukončena.

Dres, který měl Jordan na sobě během vítězství amerického týmu v Barceloně, je nyní v dražbě u společnosti Goldin, kde nabídka již přesáhla 1 milion dolarů. Tento dres je součástí sady podepsaných dresů a obuvi ze zápasů, kterou zaslal společnosti člen Dream Teamu Karl Malone.