Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Nejdivnější hokejové karty 90. let

22.02.2023

Hokejové karty se od svého vzniku výrazně změnily, ale nejvíce zřejmě od "moderní éry sběratelství", která začala v roce 1990. Přes všechny tyto změny nebyla zdaleka každá vydaná série hitem, byla vyrobena spousta vyloženě podivných karet, zejména ke konci minulého tisíciletí. Přehnaně horliví výrobci se domnívali, že tyto karty jsou přesně tím, co sběratelé chtějí, ovšem často se jim dostalo nepříliš žádoucího přijetí. Tímto bych se s vámi rád podělil o některé z nejpodivnějších a nejunikátnějších karet, na které jsem v 90. letech narazil.

1997-98 Pacific Dynagon Best Kept Secrets

Pacific byl unikátním výrobcem, který měl svoji vlastní filozofii výroby karet a neohlížel se příliš na okolí. Zřejmě z toho důvodu se stal tolik oblíbený a uznávaný, jejich sady byly vždy přinejmenším pestré. Tato insertní série se vkládala do balíčků Pacific Dynagon a obsahovala celkem 110 karet, které rozšiřovaly základní sadu 144 karet. Přední strana karet byla navržena tak, aby připomínala policejní desky s fotografií připojenou ke složce, zadní strana znázorňovala zápisník s připnutou fotografií. Co se týče nováčkovských karet, společnost Pacific tuto sérii poněkud "zazdila". Zatímco základní sada Dynagon obsahovala zanedbatelných pět karet nováčků, bonusová sada Best Kept Secrets obsahovala další čtyři RC, celkový výběr hráčů byl ale velmi podivný.

Davis Payne, Paxton Schafer, Joe Hulbig a Christer Olsson byli "tajemstvími", o kterých se Pacific domníval, že si je před ostatními výrobci karet nechal pro sebe. Tři z těchto čtyř hráčů dostali v této sadě dokonce své jediné RC, takže v tom musím Pacificu dát za pravdu. Ale... nakonec tito čtyři hráči odehráli v NHL dohromady jen 136 zápasů. Dovolte mi malou osobní poznámku: Hulbig byl jedničkou draftu v roce 1992 a přestože je to absolutně "no name" jméno, jeden můj kamarád byl (asi jediný) nadšený, že se konečně dočkal RC, protože sbírá všechny hráče z prvního kola draftu NHL. Jinak se ale myslím všichni shodneme, že Pacific dostal u této série ohledně nováčků špatné informace. :-)

1998-99 UD Choice Mini Bobbing Head Inserts

Tuto sérii řadíme do kategorie roztomilých nápadů, které prostě následovaly trend. V 90. letech, kdy se ve všech sportech znovu objevily bobble heads v plné velikosti, přišla společnost Upper Deck s nápadem zkombinovat figurku bobble head s hokejovou kartou. Sada insertů Mini Bobbing Head obsahovala několik hvězdných brankářů i útočníků, včetně Wayna Gretzkyho. Tyto karty umožňovaly sběrateli roztrhnout je a ohnout (!!!), aby vytvořil mini bobbing head kartu.

Pokud jste byli při stavbě opatrní, skutečně to fungovalo, ovšem karty byly velmi křehké. Společnost Upper Deck si rozhodně zaslouží uznání za to, že s těmito inserty přišla a vložila je do všech svých sérií (basebal, basketbal, football a hokej). Jak jsem již uvedl- fakt, že byly tyto karty velmi křehké, stejně jako skutečnost, že po sestavení je bylo prakticky nemožné skladovat, vedlo k jejich statusu: "byl to hezký nápad, ale...". Já a moji kolegové sběratelé jsme nad touto sérií uctivě zakroutili hlavou: "ne".

1997-98 Pinnacle Hockey Cans

"Tati, můžeš mi dát nějaké peníze, abych si mohl koupit plechovku hokejových karet?" Společnost Pinnacle skutečně přišla s nápadem vydat "první hokejovou kartu v plechovce"! Balíčky standardního vydání ze sezóny 1997-98 vložili do zapečetěné kovové plechovky. Dokonce i inserty z této sady se řídily zvláštním, ale jedinečným konceptem.

Na přední straně insertů Stand Up Guys byl na jedné polovině obrázek gólmana ze zápasu a druhá polovina karty obsahovala detailní záběr brankářovy masky. Každá karta měla uprostřed asi v polovině výšky vyříznutou malou drážku. Díky umístění obrázku napůl a štěrbině vyříznuté do karty bylo možné zasunout dvě stejné karty z této sady k sobě a vytvořit tak čtyřstrannou trojrozměrnou kartu. Přestože se jednalo o skutečně jedinečný nápad, koncept plechovky vyžadoval, aby sběratel použil skutečný otvírák na konzervy k získání balíčku karet uvnitř. Netřeba dodávat, že to nebylo ani vhodné pro děti, a ani nebyla jistota, že se k balíčku z plechovky dostanete bez poškození. Již po jedné sezóně si tak společnost Pinnacle uvědomila, že datum spotřeby plechovek zřejmě vypršelo, a přestala takto balené karty vydávat. :-)

1999-2000 Upper Deck PowerDeck CD-ROMs

Společnost Upper Deck skvělým způsobem využila jedinečný koncept, ale v neustále se měnícím světě technologií je dnes bohužel již trochu za zenitem. Sada PowerDeck obsahovala základní karty hvězdných hráčů a ke každému balení byl přiložen mini CD-ROM. Po načtení CD se okamžitě objevila malá obrazovka, která sběrateli umožnila přístup k informacím o hráči, videím, galeriím obrázků a statistik a také k odkazům na webové stránky. Společnost Upper Deck dokonce zařadila několik karet PowerDeck do série pro švédskou hokejovou ligu (SHL) vydané ve stejném roce. Dnes nám zbyl předmět, který sice dokonale spojuje technologii a sběratelství, ale nejsem si jistý, jak dlouho si ještě bude někdo schopen s těmito kartami "hrát". Zkuste najít nový notebook, který má stále mechaniku.

1997-98 Pinnacle Zenith Dare to Tear Set

Společnost Pinnacle vytvořila vůbec první jumbo kartu, u které se sběratelé museli rozhodnout, jestli velkou verzi roztrhnou, aby se se dostali k náhodnému insertu, RC či běžné řadovce uvnitř - nebo nechají velkou kartu tak, jak je.

Pinnacle zahrnuli do checklistu několik významných nováčků a předběhli společnost Upper Deck tím, že získali licenci od Canada Hockey na Vincenta Lecaviliera, Roberta Luonga a Alexe Tanguaye z dob, kdy hráli s týmem Kanady na mistrovství světa juniorů. Křehkost a citlivost vnitřní karty při procesu jejího vyjímání a obtížnost sbírání nadrozměrných karet nakonec bohužel odsoudily tuto velmi zajímavou sadu k zániku. Já jsem ale například stále hrdým majitelem jumbo checklistu z této série a nikdy ho neroztrhám, abych se podíval dovnitř. :-)

1995-96 Leaf Studio Rookies Inserts

Leaf poprvé vstoupil na hokejový trh počátkem 90. let a vyráběl karty po dobu pěti sezón (před několika sezónami se opět vrátil, ale bez licence NHL). Jejich hlavním zaměřením bylo vymýšlení různých módních insertů. Jedním z prvních pokusů bylo vytvoření hokejové karty podle kreditní karty. Sada insertů Studio Rookies byla vyrobena z plastu (místo kartonu) a měla dokonce zaoblené rohy, stejně jako kreditní karta. Tato série obsahovala velký výběr dvaceti různých nováčků a zobrazovala jejich statistiky z počátku sezóny vyražené do karty v místě, kde by bylo číslo kreditní karty. Datum narození hráče bylo také vyraženo na přední straně (v místě data platnosti) a zadní strana těchto karet dokonce obsahovala natištěný podpis.

Kdybych byl hráčem, nevím, zda bych byl šťastný, že mám tolik svých osobních údajů na jedné hokejové kartě. Vždycky jsem se chtěl z legrace pokusit použít jednu z nich k pokusu o zaplacení večeře. Netřeba dodávat, že nákup by byl stejně neúspěšný, jako tato sada.

To byla jen malá ukázka nejpodivnějších a nejunikátnějších hokejových karet 90. let. Klidně se podělte o další, na které jsem již jistě zapomněl, a zašlete nám je na email. Tento článek rozhodně není myšlen jako kritika uvedených sérií, chápu, pokud se vám některá z těchto karet líbí, protože byly jedinečné, a většina sběratelů má kartu nebo sérii, kterou prostě miluje, bez ohledu na to, co si myslí ostatní. V dnešní době, kdy se vše po několika letech stává "retro cool", je jedinečnost vlastně skvělá věc. :-)