Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Stěhování...co se sbírkou?

21.11.2022

Stěhování do nového domova je stresující období - ještě větší, pokud máte sbírku, kterou je třeba přesunout. V ideálním světě si koupíte dům a pak ho začnete plnit sportovními kartami a dalšími poklady, aniž byste se museli starat o to, jak svou sbírku bezpečně převézt z bodu A do bodu B.

Ale ne vždy se tak děje. Možná jste sběratelství znovuobjevili pár let po vysoké škole, vyhrabali jste starou sbírku ze sklepa rodičů a odnesli si ji do bytu. Nebo jste prodali svůj dům- kvůli tomu většímu a lepšímu. Ať už je důvod jakýkoli, při stěhování chcete svoji sbírku přemístit, aniž by se poškodila. Jeden můj kamarád po 12 letech bydlení na stejném místě nedávno musel přestěhovat sebe i svoji sbírku sportovních karet do nového domova. Zde jsou čtyři tipy, jak to udělat bezpečně a efektivně.

1. Udělejte si pořádek

Tohle by mělo být samozřejmé, ale organizace je vždy běh na dlouhou trať. Pokud máte čas a prostor, několik týdnů před stěhováním je skvělá doba na roztřídění vaší sbírky, jelikož vám to usnadní balení a následné vybalování. Shromážděte všechny předměty stejného typu a dejte je na jedno místo, abyste je mohli zabalit společně. Mnoho sběratelů (včetně mě) má ve zvyku schovávat věci na různá místa...sem a tam. Například kamarád měl několik hokejových puků vystavených na poličce, další v krabici ve skříni a ještě mnohem více puků v krabici na 1 600 karet, která byla uložena spolu s kartami.

Podobné předměty je nejlepší dávat do krabic společně ze dvou důvodů. Zaprvé se dobře balí dohromady a navzájem se zpevňují. V případě hokejových puků byly všechny těžké a při správném zabalení se navzájem nepoškodily. Za druhé, vybalování je mnohem snazší, když máte všechny předměty stejného typu pohromadě. Trocha času stráveného předem vám ušetří pozdější prohrabávání desítek krabic s "různým" zbožím.

2. Sežeňte si spoustu malých stěhovacích krabic

Sportovní karty jsou záludně těžké. Jednotlivě neváží mnoho, ale protože jich můžete do malého prostoru zabalit hodně, rychle se jejich váha sčítá. Pokud je to možné, zabalte karty spíše do malých stěhovacích krabic.

Střední a velké krabice jsou vhodné pro objemnější předměty, například vitrínu s podepsanou helmou. Některé obchody prodávají přímo krabice s držadly vyříznutými do boků, které vám, stěhovákům, nebo vašim přátelům, které jste uplatili pizzou, stěhování značně usnadní.

A nebuďte lakomí - kupte více krabic, než si myslíte, že potřebujete, protože vaše sbírka je obvykle větší, než si myslíte. To zjistíte, až na vás z různých zákoutí bytu začnou vypadávat ukryté kartičky a další artefakty. Během stěhování není téměř nic horšího, než když vám v jedenáct večer dojdou krabice.

3. Používejte hodně lepicí pásky - vážně!

Při stěhování se vždycky něco zlomí, ohne nebo narazí. Tak ať to nejsou zrovna vaše milé kartičky.

4. Vyhněte se stěhovacímu vozu

Pokud máte možnost stěhovat některé své sběratelské předměty osobním autem, udělejte to. Stěhovací vozy jsou sice velké a pojmou toho hodně, ale také to znamená, že na vaše karty mohou být naskládány jiné, těžší předměty. A pokud nákladní auto řízne příliš rychle zatáčku, některé z těch krabic, které jste úhledně zabalili, mohou letět do všech stran. Kamarád dal své nejcennější karty na zadní sedadlo a do kufru svého auta. Bohužel to znamenalo, že do stěhovacího auta musel dát televizi... a ta to nepřežila. Ale historické hokejové karty Parkhurst, které by rozhodně stály víc, než televize, a jejichž výměna by také trvala podstatně déle, to přežily.