Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Karty Bobbyho Orra stále přitahují sběratele

01.11.2022

Inspiroval několik generací obránců, změnil způsob hry a ukázal fanouškům NHL úžasný a jedinečný soubor dovedností. Vedle Wayna Gretzkyho a současné superstar Connora McDavida jsou hokejové karty Bobbyho Orra jedny z nejoblíbenějších v tomto sportu.

V NHL odehrál 657 zápasů, ve kterých získal za 270 gólů a 645 asistencí celkem 915 bodů. Orr také osmkrát dovedl Bruins do play-off, kde v 74 zápasech zaznamenal 26 gólů a 66 asistencí. Další působivá statistika z Orrovy kariéry pochází z kategorie +/-. Nikdy neměl sezónu, kdy by byl v mínusu, a jeho celkové číslo je +597.

Orr měl skvělou kariéru, ale kvůli problémům s kolenem ji předčasně ukončil, což mnohé přimělo k zamyšlení, "co kdyby" byl zdravý a odehrál ještě několik sezón.

Rookie Card

Nováčkovská karta Bobbyho Orra je ze sezony 1966-67, tehdy zaznamenal 13 gólů a 28 asistencí a stal se nováčkem roku NHL. Sada z let 66-67 má specifický vzhled, který ji odlišuje od všech ostatních sérií NHL. Karty mají horizontální design s detailním záběrem hráče jako součásti scény ze zápasu na televizoru a mají také dřevěný rámeček.

Karta č. 35 Topps 1966-67 je mimořádně cenná ve vysoké kvalitě, protože okraje mají sklon vykazovat i ty nejmenší stopy opotřebení. PSA ještě nikdy neohodnotila Orrovu kartu známkou 10! Je tedy zřejmé, že sehnat tuto kartu v top kvalitě je mimořádně obtížné.

Orr má v setu ještě dvě další karty, #118 (Calder Trophy) a #128 (All-Star).

Topps USA Test Bobby Orr

Ještě vzácnější je série 1966-67 Topps USA Test. Je velmi podobná jeho skutečné nováčkovské kartě Topps, ale byla vytištěna v mnohem menším počtu a na zadní straně karty byla pouze angličtina. Na nováčkovské kartě Topps byl nápis v angličtině i francouzštině, což byl požadavek při prodeji v Kanadě.

O tom, jak moc je karta Topps Test limitovaná, svědčí informace z PSA. Zatímco jeho originálních RC karet tato gradovací společnost ohodnotila celkem 486, Topps Test bylo zatím hodnoceno pouze 74 exemplářů. Nejvyšší známka pro Orrovu kartu Topps Test od PSA je 8,5, této úrovně hodnocení dosáhla pouze jedna karta. Osm dalších bylo ohodnoceno známkou 8.

Další karty z počátku kariéry

Další kartou je č. 2 v sériích 1967-68 Topps a O-Pee-Chee. Cena Topps se pohybuje kolem 200 dolarů, zatímco hodnota OPC je zhruba dvojnásobná. Karty mají akční pózu a zobrazují mladou hvězdu s velkým úsměvem.

V edici O-Pee-Chee z let 1968-69 má také dvě další karty: #200 (All-Star) a #214 (Norris Trophy). Ke sbírce náleží také insert 1968-69 O-Pee-Chee Puck Stickers.

Sběratelé, kteří chtějí všechny Orrovy karty ve verzích Topps i O-Pee-Chee z jeho hráčské kariéry, si budou muset pečlivě prohlédnout checklisty. V každém setu měl vždy několik karet, což svědčí o jeho mimořádných hokejových schopnostech a popularitě. V sérii O-Pee-Chee z let 1969-70 byly vedle obvyklých karet k dispozici také jeho karty O-Pee-Chee Stamps a O-Pee-Chee Four-in-One.

Karty ze 70. let

S postupujícími 70. léty se zvyšoval počet vyrobených kusů a díky tomu se některé Orrovy pozdější karty nedrží na tak vysokých cenách, jako jejich předchůdci. Přesto jsou často nejdražší kartou v sérii, pokud se ovšem zrovna v tom roce v NHL neobjevil nějaký hvězdný nováček. Např. v sérii O-Pee-Chee ze sezony 1971-72 může mít Orrova karta nižší cenu, než karty nováčků Guye LaFleura a Kena Drydena, zatímco karty nováčků Darryla Sittlera a Bobbyho Clarkea z předchozího roku se mohou prodávat za stejnou cenu, kterou má i Orrova kartička ve stejném setu.

Poslední sezóny

24. června 1976 podepsal Orr jako volný hráč smlouvu s Chicagem Blackhawks. Tento krok tehdy šokoval mnoho hokejových fanoušků, ale sběratelé dostali šanci mít Orrovy karty také v jiném dresu.

Orr měl karty i v následujících dvou letech v NHL, úplně poslední mu vyšla v sezóně 1978-79. Chybělo tedy jen velmi málo, aby se série 1979-80 stala snad nejlegendárnější sérií historie, protože tato sada samozřejmě obsahuje i Gretzkyho nováčkovskou kartu. Kdyby obsahovala i poslední kartičku Orra, bylo by to určitě ještě o něco zajímavější, ale nestalo se tak.

O tom, jak je Orr mezi hokejovými sběrateli uctíván, svědčí i to, že cena této poslední karty vyrobené během jeho hráčské kariéry, O-Pee-Chee #300 z ročníku 1978-79, je srovnatelná s cenou nováčkovské karty Mikea Bossyho ze stejné série.

Karet Bobbyho Orra si váží sběratelé v jeho rodné Kanadě, ve Spojených státech a i po celém světě, včetně naší České republiky, kde jsou jeho legendární výkony na ledě rovněž dobře známy.