Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Historický dres Waynea Gretzkyho a trofej Petea Maraviche v aukci Grey Flannel

20.05.2023

Fanoušci a sběratelé NHL a NBA mohou se zájmem sledovat nadcházející aukci v Grey Flannel Auctions. Tato společnost totiž nabídne mimo jiné dvě historické memorabilie ikonických legend NHL a NBA. V online aukci, která začíná 22. května, je k mání hraný dres Wayna Gretzkyho z jeho posledního zápasu NHL.

Dražba potrvá do 11. června a celkem zahrnuje více než 1 350 prémiových položek ze všech hlavních amerických sportů.

Gretzky, nejlepší hokejista všech dob, odehrál svůj poslední zápas NHL v Madison Square Garden 18. dubna 1999. Ve věku 38 let zaznamenal svůj 2857. a poslední bod kariéry v dresu New York Rangers, který zároveň podepsal.

"Jsme nesmírně poctěni, že můžeme našim zákazníkům nabídnout tento neuvěřitelný kus sportovní historie," řekl Michael Russek, provozní ředitel společnosti Grey Flannel. "Wayne Gretzky je ikonou světového hokeje a jeho poslední dres oblečený při zápase představuje skutečně jedinečnou a výjimečnou součást jeho odkazu."

Oficiální hraný dres, jehož minimální cena je 50 000 dolarů, je ve vynikajícím stavu a v letech 2013-19 byl vystaven v muzeu MSG "Defining Moments". V aukci je poprvé nabízen veřejně a jeho součástí je i Photo-Match Letter of Authenticity od MeiGray a dopis od Johna Rosasca, dlouholetého senior viceprezidenta Rangers pro vztahy s veřejností.

Maravichova trofej pro nejlepšího univerzitního hráče roku je jedním z několika předmětů, které do aukce poslala jeho rodina.

Člen basketbalové síně slávy, jeden z nejzajímavějších a nejdominantnějších hráčů v historii hry, vedl v letech 1969-70 v NCAA bodování s pozoruhodnými 44,5 body na zápas za LSU Tigers, což je nejvyšší průměr skóre v jedné sezóně v historii mužského basketbalu NCAA I. divize. V každé ze svých tří sezón v LSU zaznamenal v průměru alespoň 43 bodů.

Maravich, známý pro své obratné vedení míče, hrál 10 let v NBA a v roce 1987 byl uveden do basketbalové Hall of Fame. Vyvolávací cena trofeje, je 25 000 dolarů.

Russek trofej označil za "vzácný a velmi vyhledávaný kus basketbalové historie, který představuje klíčový okamžik Maravichovy kariéry".

"Maravichův vliv na hru jako jednoho z nejtalentovanějších a nejvlivnějších hráčů své doby nelze podceňovat," řekl. "Toto ocenění je důkazem jeho neuvěřitelných schopností a talentu a jeho historický význam z něj činí skutečně pozoruhodný nález. Jsme nadšeni, že se o tento vzácný předmět můžeme podělit se sběrateli a fanoušky po celém světě, a těšíme se na vzrušení, které vyvolá v aukci."