Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1996-97 Upper Deck Game Jerseys: první memorabilie v historii

08.10.2022

Je sychravé časné ráno v září roku 1997. Sedím u stolu na sportovním hřišti naší školy s několika kamarády a přehrabujeme se v nových kartičkách, které jsme si přes léto pořídili. Všichni jsme se kochali kartičkou nováčka Joea Thortona, když k nám přistoupil chlapec s knírkem ve stylu Sidneyho Crosbyho.

"Pff, vy si myslíte, že jste hustý?" zeptal se. "Koukněte na tohle." "Cože?" zeptal jsem se ho.

Položil na stůl něco, co nám, předpubertálním klukům, vyrazilo dech: kartičku Mikea Modana ze série 1996-97 Upper Deck Game Jersey. Ohromeně jsme zírali, jako by to byl výherní los.

Ten čahoun se na nás díval, jako bychom byli pouhými sedláky v jeho nově objeveném sběratelském království. Pak kartu pomalu zvedl a beze slova odešel, zanechávaje nás v naprosté nevěře.

Výměna mých Upper Deck Collectors Choice Stick'Ums nám po tom, co jsme právě viděli, připadala zbytečná. Sbalili jsme karty a svěsili hlavy, dokud poprvé nezazvonilo na hodinu.

Dnešní mládež už nikdy nezažije, jak skvělé bylo vidět tu kartu. V dnešní době se kartičky s dresy většinou jen tak odhazují, dnes jsou na hranici obyčejnosti. Ale na konci devadesátých let jste se díky těmto kartičkám stali králem školy, burzy, zimního stadionu...

Když společnost Upper Deck vydala v letech 1996-97 první a druhou sérii karet Upper Deck Game Jersey, bylo téměř nemožné je sehnat. Byly vkládány v poměru 1 na každých 2 500 balení a bylo to jako snažit se najít skutečný zub v ústech Bobbyho Clarkea. Na prvních pěti kartách vložených do balíčků Series One byli Steve Yzerman, Brett Hull, Doug Gilmour, Jaromír Jágr a Ray Bourque. Když byla později vydána druhá série, byli na ní Mario Lemieux, John Vanbiesbrouck, Eric Lindros, Mike Modano, Pavel Bure, Mark Messier, Theo Fleury a Mats Sundin. To už je pořádně nabitý seznam!

Když tyto inserty vyšly poprvé, nešlo jen o reklamní trik, ale o poctivou snahu přiblížit sběratelům superhvězdy, které sbírají. Mít jako dítě kousek dresu Maria Lemieuxe, který byl použit při zápase, bylo jako mít kousek Supermanova pláště. Sakra, jak já jsem po takové kartě toužil! Je to vlastnictví něčeho, co vás spojuje přímo s vaším hrdinou.

Dodnes jsou tyto kartičky velmi žádané, i když jejich hodnota od doby vydání dost klesla. Ale vezmeme-li v úvahu, kolik kartiček s dresy se za posledních více než 20 let dostalo na trh, stále si drží docela solidní hodnotu.

Zde je cena, kterou byly karty ohodnoceny v Beckett Hockey z července 1997:

A zde jsou ceny z Beckett's Hockey Guide 2018:

Vidíte, že cena karty Mikea Modana, se kterou na nás tenkrát machroval ten neznámý čahoun, se snížila z 200 dolarů v roce 1997 na 100 dolarů v roce 2018. Mějte ovšem na paměti, že vícebarevné kousky mohou samozřejmě také trochu zvýšit hodnotu.

Jistě, karta ztratila polovinu své hodnoty. Ale byla to 90. léta! Je těžké najít něco z této dekády, co by neztratilo hodnotu.

Všichni už víme, že kartičky s dresy pokračovaly dále až do dnešní běžné praxe, která se rozšířila na nášivky, hokejky, chrániče nohou, vyrážečky, rukavice atd. Ale ať už je milujete, nebo nenávidíte, tohle je série, která to všechno začala. Pokaždé, když vidím kartičku s dresem z 90. let, tak mě to přenese do onoho sychravého zářijového rána roku 1997 na hřiště naší školy. A to má pro mě větší cenu, než jakákoli částka v korunách či dolarech!