Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1910-11 C56 Imperial Tobacco: Počátek hokejových karet

02.11.2022

První opravdová série hokejových karet, nesoucí označení 1910-11 C56, je skutečně kultovní. Pochází ještě z doby před založením National Hockey League. Kolekce byla vydávána v krabičkách cigaret vyráběných v Kanadě společností Imperial Tobacco. Vyšla v době, kdy se hokejisté teprve stávali hvězdami, v době, kdy se profesionálnímu sportování někteří lidé stále ještě bránili.

V sezóně 1909-10 se v Národní hokejové asociaci (National Hockey Association) soustředily kluby sídlící v Ontariu a Quebecu. Některé organizace existovaly již řadu let, jako například Ottawa Senators a Montreal Wanderers, jiné celky vznikly relativně nedávno v hornických městech v severním Ontariu, například Cobalt a Haileybury. Díky důlnímu baronovi Ambrosovi O'Brienovi, který rozhazoval peníze, přicházely již tehdy velké hvězdy hrát také do zbrusu nového klubu Creamery Kings.

Design karet se podobal dobovým baseballovým kartám T206. Je dost možné, že několik mladistvých lidí vzalo do ruky svoji první cigaretu právě z důvodu, aby získali obrázek hokejového hrdiny. Poprask v Ontariu a Quebecu kvůli novým kartám byl ale zcela jistě velký, protože v následujících sezónách byly vydány další dvě sady. Označení C56 bylo setu přiděleno v americkém katalogu karet Jeffersona Burdicka až mnoho let po jeho vydání a písmeno "C" je odvozeno z toho, že se jednalo o kanadské vydání, místo aby mu dali tehdy obvyklé písmeno "T" jako označení pro tabák.

Série je nabitá talenty ze Síně slávy a evidentně se jedná o jejich nováčkovské karty, protože před tímto vydáním nebyly na trhu žádné jiné. Tvoří ji 36 karet, a jsou mezi nimi jména průkopníků tohoto sportu, jako Art Ross, Cyclone Taylor, Newsy Lalonde a Lester Patrick. Přední strany karet jsou díky sytým barvám vzhledově atraktivní a zadní strany mají pěkný design, zahrnující výčet týmů, za které dotyčný v daném období hrál.

Sporné datum vydání

Ačkoli je všeobecně uznáváno, že série C56 je ze sezony 1910-11, zkoumání zadních stran karet a dalších faktorů vyvolává čilé diskuse. Zaprvé, přítomnost tří týmů, které se nedostaly do tohoto ročníku NHA, je trochu zarážející. Na kartách NHA se totiž objevily i týmy Montreal Shamrocks, Haileybury Hockey Club (jinak známý jako Comets) a Cobalt Silver Kings, což může naznačovat, že by mohly být vydány již v sezoně 1909-10. Existují také jisté nesrovnalosti u hráčů, které rovněž vyvolávají určité pochybnosti a budou rozebrány níže. Vydání během sezony 1910-11 by však mohlo být také reálné, protože pořízení fotografií a především jejich výroba při tehdejších technologiích si zcela jistě vyžádalo určitý čas. Pravdivou odpověď se pravděpodobně již nedozvíme, alespoň to však mezi sběrateli vytváří určitý prostor k diskuzi, občasným dohadům a přináší to i jistý nádech tajemna.

Zajímavé je, že Imperial Tobacco ve stejné době vydával také lakrosové karty. Někteří hráči se věnovali oběma sportům, takže sběratelé mohou občas najít karty členů hokejové síně slávy za relativně rozumné ceny, protože tyto karty pocházejí z méně populární zábavy, i když lakros je obecně také přijímán jako kanadský národní sport.

37. karta?

Na začátku 90. let se v příloze časopisu The Hockey News Collector's World objevily zprávy o nálezu karty Newsy Lalondeho C56 z let 1910-11, na jejíž přední straně bylo místo čísla 36 uvedeno číslo 37. V té době se všeobecně věřilo, že se jedná o jakýsi prodejní vzorek, a tato domněnka přetrvává dodnes. Hokejová síň slávy má ve svém archivu jeden exemplář a předpokládá se, že existují ještě čtyři další.

Nyní se již pojďme podívat na týmy a hráče, kteří tvoří ikonickou sadu C56 ze sezóny 1910-11:

Renfrew Creamery Kings

Klub Renfrew Creamery Kings, známý také jako Millionaires, se dal dohromady díky penězům z těžby. Jak již bylo řečeno výše v článku, O'Brien rozhodně nešetřil prostředky na získání největších hvězd - přesvědčil Franka a Lestera Patricka a z Taylora udělal v té době nejlépe placeného sportovce v přepočtu na zápas. Náklady na jeho příchod? Neuvěřitelných 6 250 dolarů za 12 zápasů!

Pokud jde o kartičky, je zajímavé, že Lalondeho vyobrazení jako hráče Creamery Kings znamená, že nejdříve mohly být karty v této sezóně vydány 7. února 1910, protože předtím hrál za Montreal. Karta Franka Patricka je úplně první kartou v setu, takže z chronologického hlediska by se dala nazvat úplně první hokejovou kartou s konkrétním hráčem.

Další v pořadí je Taylorova debutová karta. V té době už byl legendou, protože údajně vstřelil gól bruslením pozpátku a vysloužil si přezdívku "Cyklon". V setu nalezneme i kartu Lestera Patricka, který se spolu se svým bratrem zasloužil o zavedení nebo změnu mnoha pravidel hry, navíc krátce poté založil vlastní hokejovou ligu v Britské Kolumbii. Pomohl hokeji přejít ze sedmi hráčů na šest tím, že zrušil pozici rovera. Měl také zásadní podíl na počátečním úspěchu New York Rangers - dokonce se postavil do branky během finále Stanley Cupu v roce 1928. Sadu uzavírá Lalonde, který byl nesmírně populární mezi francouzsky mluvícími fanoušky a svou hrou přiváděl davy k šílenství.

Renfrew Creamery Kings vydrželi hrát pouhé dvě sezony, než jim vyschly peníze, ale zanechali rozhodně působivý obraz ve světě hokejových karet. Ročník 1909-10 zakončili s bilancí 8-3-1, což stačilo jen na třetí místo a brzy poté přišli o Patricka a Lalondeho, takže Taylor měl v následujícím ročníku novou skupinu spoluhráčů.

Ottawa Senators

Počátky ottawského profesionálního hokejového klubu známého jako Senators sahají až do dob, kdy působili jako Silver Seven. Klub, který dominoval soutěži a neměl velké problémy se ziskem a obhajobou Stanley Cupu, se přejmenoval na Senators a pod touto hlavičkou vstoupil do NHA.

I poté, co tým Ottawa Senators přišel o "Cyclone" Taylora, který přestoupil do týmu Renfrew Creamery Kings , byl stále silným klubem, se kterým se muselo počítat. Pět jejich hráčů bylo vybráno do sady C56 pro sezónu 1910-11, včetně několika pozdějších členů Síně slávy. Soupisce vévodí brankář Percy LeSueur, který si údajně do své hokejky vyřezával latinské fráze. Dále se k němu přidali další nesmrtelní Gordon Roberts a Bruce Stuart, ale nesmíme zapomenout ani na Freda Lakea nebo Bruce Ridpatha . Je zvláštní, že autoři této série přehlédli hvězdu bodování Martyho Walshe, který v dresu Senators vstřelil 19 gólů.

V této sezóně skončila Ottawa na druhém místě v NHA a z týmu odešel Gordon Roberts. V sezóně 1910/11 se Roberts již nevrátil, místo toho se přesunul do týmu Montreal Wanderers, protože začal navštěvovat McGillovu univerzitu. To je jeden z případů, který zpochybňuje datum vydání a nutí k zamyšlení. Proč by se dělala karta hráče, který již přestoupil do jiného klubu, zvláště tak významného?

Montreal Wanderers

V sezóně 1909/10 byli Wanderers nejlepším týmem NHA s téměř dokonalou bilancí 11-1. V minulosti získali Stanley Cup v letech, kdy se formovala profesionální hra, a byli nabití špičkovými talenty. V sérii C56 je šest hráčů základní sestavy a pět z nich se nakonec dostalo do Hokejové síně slávy.

Začíná Erniem Russellem, který byl s 32 góly nejlepší v NHA, a k němu se přidali Harry Hyland (20 gólů v 10 zápasech) spolu s obráncem Moosem Johnsonem a Jackem Marshallem - prvním hráčem, který kdy hrál v šesti týmech, jež vyhrály Stanley Cup. Je zde zahrnut i brankář Riley Hern, který si jako první profesionální gólman připsal do seznamu vyhraných trofejí Stanley Cup, získal ho s Wanderers čtyřikrát. Jeden z nejlepších hráčů své generace je pro současné fanoušky do značné míry zapomenut. Na kartě Moose Johnsona je na přední i zadní straně uveden jako "Johnston" a jedná se o neopravenou chybu.

Montreal Shamrocks

Dalším týmem z Montrealu jsou Shamrocks, kteří se stali prvními vítězi Stanley Cupu, když se tato trofej na přelomu století rozdávala pouze amatérským klubům. Ročník 1909-10 byl jejich jediným v NHA a v sadě C56 jsou tři hráči. Zajímavé je jméno Tommyho Dunderdalea, který byl první hokejovou hvězdou narozenou v Austrálii (přišel do Kanady jako dítě. Dále však set obsahuje i druhou kartu Jacka Marshalla, což je velmi zvláštní, protože v letech 1909-10 ani 1910-11 za tým nenastupoval, byl členem týmu Wanderers, jak bylo zmíněno výše. Na třetí kartě sice není žádný člen Síně slávy, ale i o urostlém obránci Barneym Holdenovi se dá něco říct. V roce 1904 vstřelil během zápasu v Pittsburgh's Duquesne Gardens vůbec první profesionální hokejový gól.

Shamrocks měli špatný finiš, nedařilo se jim přilákat nové talenty, a tak byli v NHA klubem, který se nedokázal prosadit. Jejich jméno však figurovalo ještě několik let na nižších úrovních.

Cobalt Silver Kings

Malé městečko Cobalt v Ontariu zažilo explozi díky těžbě stříbra a v roce 1910 bylo jeho čtvrtým největším producentem na světě. S více než 10 000 obyvateli zde byla poptávka po profesionálním hokeji a klub Silver Kings vznikl o několik let dříve jako součást Timiskamingské profesionální ligy. V sezóně 1908-09 získal tým jako vítěz ligy O'Brienův pohár. Po přesunu do NHA v roce 1909 tým dosáhl bilance 4-8.

Na kartách se objevuje Herb Clarke, dvacetigólový střelec a syn významného kanadského psychiatra, spolu s Haroldem McNamarou a členem Síně slávy Angusem Campbellem. Campbell však odehrál pouze dva zápasy. Kartu kupodivu dostává i Chad Toms, který byl sice součástí týmu Silver Kings před NHA, ale předpokládá se, že v době přestupu do ligy už v klubu nepůsobil. Mimochodem karta Herba Clarkea je rovněž s neopravenou chybou, protože je na ní uveden jako "Clark".

Posledním z hráčů, kteří se objevují jako hráči Silver Kings, je Joseph Henry "Chief" Jones - neboli J. Jones, jak je uvedeno na jeho kartě. Brankář, který přišel z International League, byl nazýván jako "plnokrevný indián z Michiganu", i když se ve skutečnosti narodil v Renfrew. Do Cobaltu přišel v sezoně 1908-09 a v klubu zůstal i v jeho první sezoně v NHA. V jejím průběhu vyhrál čtyři zápasy a jeho průměr obdržených branek na zápas byl 8,62. V play-off už působil o něco vyrovnaněji a připsal si vítězství a remízu, přičemž během dvou zápasů inkasoval celkem šest branek.

Protože Silver Kings byli pro podporu profesionálního hokeje příliš malým městem, klub se přesunul do Quebec City, kde se jim neoficiálně začalo říkat Bulldogs.

Haileybury Comets

Haileybury Comets, byl dalším týmem z malého hornického města, který vznikl díky prosperitě na počátku 20. století. Také tento tým vlastnil Ambrose O'Brien, místní obyvatelé utráceli spoustu peněz za sázky na zápasy a O'Brienovy kapsy se plnily díky plným tribunám, což vedlo k možnosti přilákat špičkové talenty.

Sada C56 měla na pěti kartách čtyři různé hráče Comets a nejlepším z nich byl Art Ross. Již v té době jeden z největších profesionálů měl dvě karty (s čísly 8 a 12), které ho zobrazovaly ve slavnostním týmovém dresu (svetru) a se svetrem Comets. Zadní strany obou jsou stejné a pod jeho jménem je zajímavý text, který odkazuje jeho další práci mimo led- obchodníka se sportovním zbožím. Byl vždy inovátorem, vyvinul síť, kterou později převzala NHL a používala ji až do 80. let 20. století, a navíc provedl úpravy puku- méně odskakoval díky použití syntetické pryže a zkosení hran. Zajímavá je také kartička Nicka Bawlfa, na které je vyobrazen v týmu Haileybury, ale na zadní straně je uveden v Ottawě.

Další jsou karty Edgara Deye a lídra týmového bodování Horace Gaula. Posledním hráčem Comets, který uzavírá týmový set, je brankář Paddy Moran. Důrazný ochránce svého brankoviště účinně ovládal svou hůl, aby zastrašil bruslaře soupeře, a nebál se na ně údajně ani plivat tabák! V sezóně 1909-10 začínal v konkurenční Kanadské hokejové asociaci v týmu All-Montreal, než ho zlákali do Haileybury. Nastoupil v 11 ze 12 zápasů s bilancí 3-8.

Původní Montreal Canadiens

Ač se to zdá zvláštní, původní Les Canadiens měli být klubem složeným pouze z frankofonních hráčů a měli být prodáni frankofonním majitelům. Tým navrhl O'Brienovi, aby přilákal francouzsky mluvící místní fanoušky.

Úvodní sezona týmu byla těžká, protože skončil poslední s bilancí 2-10. Porazil pouze Haileybury a přespolní Shamrocks.

Na seznamu členů Síně slávy najdeme několik hráčů tohoto prvního týmu Canadiens, včetně Didiera "Pita" Pitra, trenéra a obránce Jacka Laviolettea a brankáře Josepha Cattariniche. Laviolette se narodil v Belleville v Ontariu, ale vyrůstal v Quebecu a kromě trénování a hraní působil jako generální manažer klubu. Cattarinich odehrál za Les Canadiens pouze čtyři zápasy a v následujícím roce ho nahradil nastupující Georges Vezina. Na jeho kartě jsou neopravené chyby, neboť jeho příjmení je uvedeno jako "Cattarinigh". Hráče Les Canadiens doplňují Skinner Poulin, třináctigólový Art Bernier a Ed Decarie, jehož příjmení je na obou stranách karty chybně napsáno jako "Decary".

Shrnutí

Pro většinu sběratelů historických hokejových karet je sbírání karet 1910-11 C56 maximálně tak věcí snů, ačkoli není nemožné dát celou sérii dohromady a existuje vysoká poptávka po single kartách, zejména po těch, které mají známku PSA 4 nebo vyšší. Vyžaduje to velkou trpělivost a ochotu utrácet. Pro většinu sběratelů je dokonce vlastnictví alespoň jediné karty z této série jakýmsi svatým grálem.

Ještě je celkem důležité vědět, že tato sada byla zhruba před 30 lety dotisknuta (někdy se označuje jako lancasterský dotisk) a je třeba si hlídat, zda případně kupujete skutečně originál z počátku minulého století.