Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Další rekord- dres Jordana za 10 milionů dolarů!!

22.09.2022

Prodej dresu Michaela Jordana za 10 milionů dolarů ukazuje, že i sportovní memorabilie jsou na vzestupu.

Když minulý měsíc karta Mickeyho Mantla z roku 1952 od Topps stanovila rekord v prodeji sportovních karet a memorabilií na 12,6 milionu dolarů, odborníci z oboru předpovídali, že brzy budou následovat další rekordní kousky sportovních memorabilií.

Opět se trefili, protože jen o dva týdny později se za 10,1 milionu dolarů prodal hraný dres Michaela Jordana a stanovil tak další sportovní sběratelský rekord.

"Karty jsou skvělé a jsou stále nesmírně populární... ale když vidíte, že ceny karet rostou tak, jako v posledních několika letech, je logické, že je budou následovat i další předměty" řekl Chris Ivey, ředitel sportovních aukcí v Heritage Auctions, na červencové americké Národní konferenci sportovních sběratelů.

"Je více lidí, kteří sbírají karty než memorabilie, ale myslím, že je to symbiotický vztah a navzájem si pomáhají. Když se nějaký kus memorabilie prodá za velké číslo, pomůže to kartám, a když se karta prodá za velké číslo, myslím, že to pomůže hlavně memorabiliím."

Ivey a další odborníci se opět trefili. Dva týdny po přelomovém prodeji karty Mickeyho Mantla se 15. září v aukční síni Sotheby's prodal dres NBA, který měl Jordan během prvního zápasu finále NBA v roce 1998, za 10,1 milionu dolarů, a stal se tak nejdražší sportovní memorabilií, která kdy byla v aukci koupena.

Tento dres překonal dosavadní rekord v prodeji sběratelských předmětů nošených během zápasů - dres, který měl na sobě zesnulý fotbalista Diego Maradona během mistrovství světa v roce 1986, se v květnu v aukční síni Sotheby's prodal za 9,28 milionu dolarů.

Předchozím rekordem za basketbalový hraný dres byl podepsaný dres Kobeho Bryanta z let 1996-97, který se prodal za 3,7 milionu dolarů u Goldin Co.

Červený dres Chicago Bulls s číslem 23 měl na sobě Jordan během svého "posledního tance", kterým zakončil sérii šesti mistrovských titulů v NBA, včetně titulu z roku 1998. V roce 1999 odešel Jordan hrát baseball, v roce 2001 se vrátil na další dvě sezony a v roce 2003 odešel do důchodu.

Pravost dresu ověřila společnost MeiGray, která jej porovnala s fotografiemi Jordana v něm oblečeného proti Utahu Jazz ve finále NBA v roce 1998. Přilákal 20 nabídek, z nichž většina přišla v posledních minutách aukce a posunula rekordní prodej daleko za odhadovanou částku 5 milionů dolarů.

V roce 2021 se v aukční síni Sotheby's prodal pár nošených Jordanových tenisek z jeho nováčkovské sezony za téměř 1,5 milionu dolarů.