Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1993-94 Leaf Painted Warriors: povinnost pro sběratele brankářů

31.10.2022

Jednou z nejúžasnějších věcí, která dělá hokej tak odlišným od jiných sportů, je jedinečnost brankáře. Nejenže hokejoví golmani nosí po celém těle vycpávky, aby zastavili letící puky, ale mohou mít masku pomalovanou, jak chtějí. Tuto tradici zahájil Gerry Cheevers v 70. letech minulého století a pokračuje dodnes. Nikdy jsem neslyšel, že si zadák v americkém fotbalu pomaluje helmu jinak, než jeho spoluhráči, nebo že si baseballový pálkař ozdobí helmu svojí přezdívkou. Ale v hokeji je to naprosto normální - sakra, přímo se to očekává. Od Cheeversových "stehů" až po "Pantera" Johna Vanbiesbroucka jsou ilustrované brankářské masky nedílnou součástí hokejové hry.

V roce 1993 vydala společnost Leaf Trading Cards vysoce kvalitní sérii hokejových karet, která obsahovala několik insertních setů. Jednou z nich byla sada deseti karet s názvem "Painted Warriors", která se zaměřovala na deset nejlepších brankářů 90. let.

Výběr hráčů

Co říkáte na jména jako Felix Potvin, Curtis Joseph, Kirk McLean, Patrick Roy, Grant Fuhr, Ed Belfour, Mike Vernon, John Vanbiesbrouck, Tom Barrasso a Bill Ranford? To je v podstatě seznam top brankářů počátku 90. let. Všichni tito hráči dosáhli velkého úspěchu. A to byl skutečně rozhodující faktor pro zařazení do checklistu - nejde o deset nejúžasnějších masek v lize, ale o deset nejúspěšnějších brankářů v té době.

Při pohledu zpět se některým laikům možná může zdát, že Felix Potvin i Kirk McLean si nezaslouží být v tomto setu po boku členů Síně slávy, jako jsou Grant Fuhr či Patrick Roy. Ale nezapomeňte - Potvin a McLean dokázali úžasné věci, zatímco dřeli v nepříliš úspěšných týmech! Potvin měl průměr inkasovaných branek pod 3,00, zatímco McLean dovedl Canucks do finále Stanley Cupu, kde nakonec v roce 1994 prohrál v sedmi zápasech s Rangers.

Design přední strany

Na přední straně těchto karet je záběr každého z brankářů v masce ze střední či blízké vzdálenosti. Nabízí se srovnání s insertním setem od Pinnacle z téhož roku, kde ovšem byly jen fotografie samotných masek na černém pozadí. Je hezké vidět masku s někým uvnitř, čili dle mě tento set jasně vítězí na plné čáře. Záběry zblízka vypadají lépe, než záběry ze střední vzdálenosti, protože více vidíte detaily masky. Fotografie Patricka Roye, Kirka McLeana a Curtise Josepha vypadají opravdu nádherně. Na druhou stranu bych si přál, abychom měli bližší pohled na masku Johna Vanbiesbroucka a také více z profilu na masku Toma Barrassa.

V horní části každé karty se objevuje logo "The Leaf Set" ze zlaté fólie, zatímco ve spodní části je poněkud nevkusné logo "Painted Warriors" - maska šamana s nápisem ve zlaté fólii. Pruh v horní části obsahuje jméno brankářova týmu, což považuji za zbytečné, protože jde především o brankáře, a ne o to, v jakém týmu hraje.

Design zadní strany

Na zadní straně karty je také fotografie brankáře, ovšem  bez masky. To je příjemný doplněk, protože tváře těchto borců se příliš často nevidí. Každou fotografii ohraničuje jakýsi namalovaný klikatý trojúhelník, který vizuálně trochu souvisí s maskou čaroděje na přední straně karty.

Zadní stranu každé karty také doplňuje trojrozměrné logo týmu. Z nějakého důvodu se designéři rozhodli, že logo bude 3D- to je také v tomto provedení trochu nevkusný designový prvek, ale zdaleka ne tak nevkusný, jako maska čaroděje na přední straně každé karty.

Popravdě nevím, jestli ta příšerná maska na přední straně je čaroděj, či indiánský šaman. :-) Ale žerty stranou- celkově je to vynikající insertní set a většina z těch chlapů měla úžasnou kariéru. Pokud jste sběrateli golmanů, tyto karty byste do své sbírky zcela jistě měli zařadit.