Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

TOP 10: Karty nováčků v NHL 1970s

11.11.2022

Sedmdesátá léta byla érou hokeje, která se vyznačovala tvrdou hrou a bohatými kšticemi hráčů, které jim vlály při soubojích na ledě. Pro sběratele je to také desetiletí, kdy v hokeji debutovalo mnoho velikánů historie. Mezi nováčkovskými kartami hokejistů 70. let najdete ofenzivní hvězdy i několik skvělých brankářů.

Získat nováčkovské karty z této éry sice není zas tak těžké, ovšem v některých případech si budete muset sáhnout skutečně hluboko do kapsy a pustit nemálo korun (či dolarů). Hlavní proud sběratelství hokejových karet v 70. letech se omezoval na O-Pee-Chee a Topps. A u těchto dvou sérií je vzhled až na pár rozdílů stejný. Sady O-Pee-Chee jsou větší (myšleno samozřejmě počtem karet v checklistu) a opatřeny dvojjazyčným textem. Jsou také považovány za žádanější, než jejich protějšky od Topps.

Omezení našeho seznamu na pouhých deset karet znamenalo, že jsme některá pozoruhodná jména museli vypustit. Mezi těmi, které chybí, jsou Billy Smith, Denis Potvin a dvojice trenérů Don Cherry a Scotty Bowman.

Podívejte se na deset nejcennějších hokejových nováčkovských karet ze 70. let. Zaměřili jsme se na verze karet O-Pee-Chee, protože jsou oblíbenější a abychom představili více hráčů. Vzhledem k tomu, že karty jsou si velmi podobné, bylo by poněkud zbytečné uvádět karty Topps. Nicméně u karet, které mají i verzi Topps, je to uvedeno.

10. 1976-77 O-Pee-Chee Bryan Trottier RC #115

Nováčkovská karta Topps: Ano 

Bryan Trottier má na svém kontě sedm Stanley Cupů, které získal jako hráč i trenér. Byl klíčovou součástí dynastie New York Islanders, která odstartovala v 80. letech minulého století ziskem čtyř pohárů v řadě. Další dva získal s Penguins v letech 1991 a 1992 a jako asistent trenéra také s Avalanche v roce 2001. Jako hráč nastřílel více než 500 gólů a získal 1 400 bodů. 


9. 1973-74 O-Pee-Chee Larry Robinson RC #237

Nováčkovská karta Topps: Ano 

Larry Robinson, jeden z nejlepších obránců NHL vůbec, je jednou z mnoha ikon Montrealu Canadiens. Na své nováčkovské kartě je zachycen vysmátý na studiovém snímku. Zelené okraje karty ovšem přidělají vrásky na čele všem, kteří hledají exempláře v nejlepší kvalitě. Díky barevným okrajům jsou všechny škrábance a vady na kartě lehce viditelné.


8. 1970-71 O-Pee-Chee Darryl Sittler RC #218

Nováčkovská karta Topps: Ne

Ikona Toronta, Darryl Sittler, je historickým lídrem týmu v počtu gólů i bodů. Jeho první karta z ročníku 1970-71 je jednou z několika působivých karet nováčků v sérii.


7. 1978-79 O-Pee-Chee Mike Bossy RC #115

Nováčkovská karta Topps: Ano 

Co může být nejzajímavější RC série předcházející té Gretzkyho nováčkovské? Nad odpovědí není třeba ani chvíli váhat, osobnost jménem Mike Bossy dovedla svůj tým ke čtyřem Stanley Cupům v řadě. Zranění však jeho kariéru přerušila a mnozí spekulují, že se v případě pevného zdraví mohl v ofenzivně laděných osmdesátých letech vyrovnat Waynu Gretzkymu a Mariu Lemieuxovi. Mike Bossy je rozhodně top kartou série 78-79.


6. 1970-71 O-Pee-Chee Gilbert Perreault RC #131

Nováčkovská karta Topps: Ano 

Po boku Ricka Martina a Reného Roberta hrál Gilbert Perreault v jedné z nejlepších hokejových formací všech dob. V dresu Sabres debutoval během jejich úvodní sezóny a v Buffalu odehrál celou svou kariéru. Ačkoli byl Perreault známý spíše jako tvůrce hry, nasbíral více než 500 gólů a ukončil kariéru s 1326 body.


5. 1970-71 O-Pee-Chee Bob Clarke RC #195

Nováčkovská karta Topps: Ne 

Usmívá se Bobby Clarke na přední straně své nováčkovské kartičky proto, že se to na portrétu sluší, nebo protože věděl, že on a Flyers budou po velkou část 70. let dominovat NHL? Clarke dovedl jako kapitán mužstvo ke dvěma vítězstvím ve Stanley Cupu v letech 1974 a 1975. Třikrát se také stal nejužitečnějším hráčem ligy. Po ukončení hráčské kariéry zůstal Clarke i nadále v centru pozornosti jako člen vedení Flyers. 


4. 1971-72 O-Pee-Chee Marcel Dionne RC #133

Nováčkovská karta Topps: Ne 

Ačkoliv byl Marcel Dionne na začátku své kariéry hvězdou Detroitu Red Wings, je obvykle známější jako hráč Los Angeles Kings. Ještě před pár lety měli pouze Wayne Gretzky, Gordie Howe a Brett Hull více vstřelených gólů v kariéře, než Marcel Dionne (momentálně spadl na 6. místo). Jeho nováčkovskou kartu najdete v sérii O-Pee-Chee z let 1971-72, jedné z nejlepších sad hokejových karet všech dob. Ale pozor, není nejcennější kartou v sérii. Těmi jsou až ty dvě následující...


3. 1971-72 O-Pee-Chee Guy Lafleur RC #148

Nováčkovská karta Topps: Ne 

Oblíbený člen týmu Montreal Canadiens Guy Lafleur pomohl v 70. letech minulého století dovést Canadiens k pěti Stanley Cupům. Je lídrem klubu v počtu asistencí a bodů a v počtu gólů zaostává pouze za Mauricem Richardem.


2. 1971-72 O-Pee-Chee Ken Dryden RC #45

Nováčkovská karta Topps: Ano

Ken Dryden nepůsobil v NHL dlouho, ale stále je považován za jednoho z nejlepších brankářů. S Montrealem vyhrál pět Stanley Cupů, přestože v NHL působil pouze sedm celých sezón. Byl kanadská jednička v Sérii století proti Sovětskému svazu v roce 1972. Po odchodu do důchodu se Dryden věnoval psaní knih a překvapivě také politice. Jeho nováčkovská karta je ikonou série 71-72.


1. 1979-80 O-Pee-Chee Wayne Gretzky RC #18

Nováčkovská karta Topps: Ano 

Vzhledem k dekádě, které se náš žebříček karet věnuje, bylo první místo jasné již dopředu. Pravděpodobně nejznámější hokejová karta všech dob je jednou z těch věcí, o kterých sní většina hokejových fanoušků, bez ohledu na věk či oblíbený tým. Díky modrým okrajům a v té době běžného špatného centrování a ořezávání mohou být ty nejlepší kousky velmi drahé. Konec konců, v top stavu se jedná o nejdražší prodanou kartičku tohohle sportu vůbec. Vzhledem k popularitě a hodnotě této ikonické karty existuje plno reprintů, ale také přímo padělků, takže buďte při případné koupi obzvlášť opatrní, že máte v ruce skutečně pravou kartu.


PŘÍŠTÍ ŽEBŘÍČEK BUDE: TOP 10 RC 1980s ... již brzy