Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Prapor Bruins bude na prodej poprvé od slavné aukce v Boston Garden před 27 lety 

21.12.2023

27. září 1996 se Ricku Poulinovi rozbušilo srdce na kilometry daleko. Seděl na cementové podlaze uprostřed vykuchané Boston Garden v místě, kde bývalo hokejové kluziště Bruins a basketbalové hřiště Celtics. Společnost Lelands, první sportovní aukční síň v historii, pořádala vůbec první dražbu pozůstatků z arény po její demolici.

Do aukcí Lelands se obvykle přihlásilo v průměru 50 až 100 zájemců, tato akce ovšem přilákala asi 750 zájemců a také celostátní tisk. Poulin byl vášnivým fanouškem Bruins a Bobbyho Orra, který v průběhu let navštívil s přáteli asi 25 zápasů. "Šel jsem tam v naději, že budu vlastnit nějaký kousek Garden," řekl. "Miloval jsem tu starou, krásnou jámu."

Když dražební kladívko odklepávalo všechno možné, od třípatrové výsledkové tabule až po 3/4 doutníku, který rozžvýkal trenér Celtics Red Auerbach, Poulin trpělivě čekal. Chtěl původní žlutý transparent oslavující první titul Bruins z let 1928-29, které vedl skvělý Eddie Shore.

Vyvolávací cena byla 1 500 dolarů. "Všichni chtěli bannery," řekl Paulin. Vždyť kdo ví, kolik milionů fanoušků se na ně v průběhu desetiletí dívalo?

Poulin zvedl ruku a získal transparent za 1 650 dolarů. Další čtyři bannery se vyšplhaly výš, ten spojený se Stanley Cupem Bobbyho Orra z let 1969-1970 se vyšplhal dokonce na 6 000 dolarů, protože fanoušci si tento velký okamžik v historii Bruins stále pamatovali. "Měl jsem omezenou částku," říká. "A měl jsem prostě štěstí."

Nyní, po 27 letech, přijde na řadu jeho prodej v další aukci společnosti Lelands, která se uskuteční 18. února. V listopadu se Poulin vydal na rušnou burzu Shriner's Show ve Wilmingtonu, kde navštívil Keitha Variho z této aukční společnosti u jeho stánku. "Vzpomínáte si na Lelands aukci v Bostonu?" zeptal se ho. "Koupil jsem si jeden z těch bannerů." (Veškerý výtěžek z aukce Bruins šel na charitativní účely).

Specialista na akvizice Lelands prakticky vyskočil z bot, zásilku přijal a dokonce se nabídl, že banner o rozměrech 9 x 15 stop vyzvedne u něj doma v nedalekém Salemu. Jednašedesátiletý Poulin měl na původní aukci tak hezké vzpomínky že se rozhodl spoluprací s Lelands uzavřít kruh. "Nakonec to byla jasná volba," vysvětluje.

Poulin měl transparent zavěšený pomocí drátu ze stropu půdy. Stále si zachovával prastaré vodoznaky, známky děravého potrubí či střechy staré arény Bruins. Vari ho pečlivě sroloval do papírů, jako by to byl křehký filmový plakát.

Schéma sezení o rozměrech 2 x 3 metry
Schéma sezení o rozměrech 2 x 3 metry

Na výstavě Shriner's Show se Poulin Varimu zmínil, že má další materiál z původní Garden. Poulin totiž sám hledal poklady také jako člen demoliční čety, která tehdy na stadionu odstraňovala azbest. Jezdil s technikou sem a tam a dvakrát přejel kus kovu. Ukázalo se, že je to schéma sezení o rozměrech 2 x 3 metry, které znázorňuje nouzový východ. Během přestávky ho pomocí firemního nářadí vytáhl z podlahy. Toto schéma bude také v únorové aukci.

Kromě toho se Poulinovi podařilo ze stěny kanceláře generálního manažera sundat zarámovanou panoramatickou fotografii Bruins z padesátých let. Od té doby visí v Poulinově ložnici. Vari vysvětlil, že je příliš velká na to, aby se dala vydražit, a tak Poulin zvažuje, že ji věnuje Hokejové síni slávy v Torontu.

Další ironií osudu je, že Mike Heffner, prezident společnosti Lelands, který ve firmě pracuje téměř od jejího založení v roce 1985, se nedávno prohrabával starými osobními dokumenty a narazil na Poulinův originál účtenky za transparent z dob, kdy měl na starosti přijímání plateb.

Aréna Boston Garden sloužila od roku 1929 hokeji i basketbalu
Aréna Boston Garden sloužila od roku 1929 hokeji i basketbalu

Aukce v Garden roku 1996 byla milníkem v historii hobby. "V tomto ohledu jsme byli opravdu inovativní a vedlo to k mnoha dalším aukcím," říká Heffner. "Byla to spíše taková zábava, za kterou stála spousta práce. A rozhodně jsme nevydělávali peníze. Dělali jsme to spíš kvůli zážitkům a vztahům, které jsme si s Bruins a Celtics vybudovali. A taky se díky tomu rozšířilo jméno naší společnosti. Ceny byly astronomické."

V té době bylo překvapením, že zdánlivě bezcenné odpadky mohou vynést majlant. "Když se ty transparenty sundaly, byly šíleně zaprášené," říká Heffner

Až do této aukce se města ke zbouraným stadionům a arénám chovala jako k činžákům. Některá sedadla přežila, protože byla funkční. Téměř všechny ostatní skončily na skládce. V roce 1974 jste si mohli koupit originální dřevěnou sedačku ze stadionu Yankee za 7,50 dolarů a pět prázdných krabiček cigaret Winston. Nyní stojí na eBay 1 500 dolarů.

Architektonické památky byly tehdy až na druhém místě. "Byly tu stovky metrů slavné fasády stadionu Yankee," říká Heffner. "Je známo, že dnes existuje již jen několik metrů. Je to masivní měď natřená na bílo." Lelands v roce 2008 prodali jednu část za 12 400 dolarů, Hefner odhaduje, že nyní by stála více než 50 000 dolarů.

Společnost Lelands se od té doby postarala také o částečnou likvidaci druhého stadionu Yankee a stadionu Busch. Dnes je samozřejmě na prodej všechno, od cihel až po hlínu na hřišti. "Nejlepší vzpomínky jsou ale na Garden," říká Heffner. "To je jediná celá aréna, kterou jsme dělali."

Jeho nejoblíbenější vzpomínkou byl humbuk kolem prodeje velkého koštěte za 1600 dolarů (v dnešních dolarech 3 100 dolarů), které tlačil Rudolph "Spider" Edwards, oblíbená místní celebrita známá prostě jako Spider. Na každém domácím zápase po dobu 33 let měl na starosti parkety Celtics. Spider je k radosti diváků zametal s elegantním kloboukem na hlavě. "Nechali jsme ho rozdávat autogramy," říká Heffner. "To mu udělalo radost. Byl tak šťastný. Dnes by koště už takovou cenu nikdy nemělo. "

Poulin ničeho nelituje: "Žiji v realitě. Nemůžete si všechno vzít s sebou do hrobu. Užil jsem si ten transparent a doufám, že další kupec ho využije ke stému výročí Bruins v roce 2026."

Populární "Spider" s velkým koštětem
Populární "Spider" s velkým koštětem