Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Draftové série roku 1991- směs bizáru a příšerností

22.12.2023

Těm, kteří nesbírali hokejové karty v 90. letech, bych měl nejprve vysvětlit jeden z nejdivnějších aspektů té doby. Chybná úvaha karetních společností chrlících na trh jednu sérii za druhou vedla k výrobě mnoha tisíc zbytečných a téměř bezcenných hokejových karet.

Tehdy, a dokonce i dnes, je "nováčkovská karta" hráče - tedy první karta, na které je zobrazen ve svém týmu NHL - obvykle nejžádanější, a tudíž i nejcennější.

"Tak to bychom měli," napadlo zřejmě několik karetních společností, "vyrobit kartičky hráčů PŘED tím, než začnou hrát v NHL, protože ty budou ještě VÍCE cenné, takže si je lidé budou kupovat. Bude to jako tisknout peníze!"

Jenže místo tisku peněz to vypadalo spíše jako kdyby tiskli nevyžádané dluhopisy pro neúspěšnou začínající firmu. Během sezóny 1991-92 vydaly čtyři různé společnosti série sběratelských karet hráčů, kteří byli vybráni v draftu NHL v roce 1991.

Ale podobně, jako vyšuměl do ztracena například Brent Bilodeau vybraný v prvním kole draftu (omlouvám se fanouškům Habs), i tyto série v tichosti a nezájmu odtekly, aniž by něco výrobcům vydělaly. Pojďme se na tyto čtyři sady podívat a zjistit důvod, proč absolutně propadly.

#1 – Classic 1991 Hockey Draft Picks

Charakteristika: Společnost Classic Games byla v 90. letech nejplodnějším výrobcem sérií draftů a různých prospektů, které vydávala až do sezóny 1995-96. Toto byla jejich první hokejová sada a šlo o zdaleka nejlepší počin ze všech draftových výběrů vydaných v roce 1991.

Počet karet: 50, prodává se jako kompletní set. Některé sady byly dodávány s checklistem, který měl na druhé straně "Osvědčení o limitované edici", a také s bonusovou kartou s překvapením. Menší množství karet bylo vytištěno také ve francouzštině, údajně pro sběratele v Quebecu, ve skutečnosti však sloužily především anglicky mluvícím spekulantům, kteří si mysleli, že "francouzská verze" sady bude "hodnotnější".

Co je na této sérii dobré: Classic byl jedinou společností, která byla dostatečně chytrá na to, aby do své sady získala Erica Lindrose. Lindros byl první volbou v červnovém draftu a hlavním důvodem, proč by si někdo měl tyto karty koupit, je vsadit právě na Lindrosovu kartu jako na investici. Navíc až na několik výjimek jsou všichni hráči vyobrazeni v dresech svých juniorských, univerzitních nebo evropských týmů.

Proč je tato sada špatná: Classic jich vytiskl tolik, že nestojí snad ani za ten karton, na kterém byly vytištěny. Společnost distribuovala 360.000 sérií do specializovaných sběratelských obchodů, dalších 175.000 do maloobchodních prodejen, jako jsou například hračkářství, a dalších 75.000 setů bylo vytištěných se zmiňovaným francouzským textem.

Nejlepší karta v sérii: Eric Lindros, už jen proto, že to byl v roce 1991 nejžádanější hráč, kterého se podařilo zařadit do setu pouze Classicu.

Nejhorší karta v sérii: Martin Hamrlík. Vidíte jen zadní část jeho helmy.

Nejdivnější karta v sérii: Sada obsahovala překvapivou bonusovou kartu s Raghibem "Rockett" Ishmailem převlečeným za hokejistu. Ishmail hrál v kanadské fotbalové lize za tým Toronto Argonauts, který vlastnili Wayne Gretzky a majitel L.A. Kings Bruce McNall. To je asi dostatečná záminka pro to, aby se oblékl jako hokejista.

Proč je Classic na 1. místě: Co se týče draftových setů z roku 1991, má tato sada asi nejhezčí design - za předpokladu, že si dokážete odmyslet ty křiklavě zelené okraje. Dále jsou zde nejlepší fotografie a je jedinou sérií, která obsahuje první volbu- Lindrose.


#2 – Star Pics 1991 Pro Prospect Hockey CardArt

Charakteristika: Star Pics byla společnost, která vyráběla sportovní karty s talenty a vydali také několik nesportovních sérií pro fanoušky seriálů jako jsou "Twin Peaks", "All My Children" a "Saturday Night Live". Sada hokejových karet se zaměřila na výběry v draftu 1991 a obsahovala také karty současných a vysloužilých hvězd NHL. Své karty označovali jako "CardArt", což trochu zavání samochválou. (pozn. red.: art = umění)

Počet karet: 72, prodávaných jako kompletní sada v krabičce. Karty byly k dispozici pouze v angličtině.

Co je na této sérii dobré: Na zadní straně karet je zajímavý text napsaný hokejovým veteránem Alem Morgantim, který v té době psal pro The Hockey News.

Proč je tato sada špatná: Hráči byli vyfotografováni v podobných dresech týmů, které je draftovaly, nebo juniorských týmů, z nichž byli draftováni. Jinými slovy, mají na sobě správné barvy, ale jejich dresy jsou bez loga. Ano, společnost si na vydání těchto karet ani nedokázala zajistit licenci, přestože na počátku 90. let to bylo mnohem jednodušší, než je tomu dnes.

Nejlepší karta v sérii: Tady vítězí Al Morganti. Opravdu se nestává každý den, aby se na sběratelské kartičce objevil hokejový spisovatel. Velký respekt.

Nejhorší karta v sérii: Justin Morrison, který byl draftován ve čtvrtém kole z celkového 80. místa týmem Washington Capitals. Je těžké se nadchnout pro volbu ve čtvrtém kole draftu. Nejblíže k tomu, aby hrál za Caps, byl Morrison asi na této kartě, kde má na sobě podobně červený dres. :-)

Nejdivnější karta v sérii: Některé karty v této sadě zobrazují hráče, kteří byli hvězdami NHL v roce 1991, ale s odstraněnými logy týmů z jejich dresů. Vedle hráče je však zobrazeno podobné logo pro případ, že bychom snad zapomněli, v jakém týmu působí. Zde je "pruhovaný" Jaromír Jágr zobrazen vedle žertovně vypadajícího avantgardního tučňáka, který prchá z okraje karty.

Proč je Star Pics na 2. místě: Ačkoli fotografie nepocházejí ze zápasů, Star Pics použili akční záběry a přidali několik karet tehdejších hvězd a vysloužilých legend. Některé krabičky dokonce obsahovaly náhodně vloženou kartu s autogramem. Star Pics byla navíc jediná společnost, která nevydala francouzskou verzi své sady, aby uměle navyšovala cenu "vzácnějších" variant karet.


#3 – Ultimate 1991 Hockey Draft

Charakteristika: Smokey's Sportscards byl obchod se sportovními suvenýry v Las Vegas, který postupně rostl a vydal i tuto sérii karet hráčů vybraných v draftu NHL v roce 1991. Ani Smokey's nemohli z licenčních důvodů použít fotografie hokejistů v dresech týmů, které je draftovaly. Místo toho nechali 53 vybraných hráčů vyfotit při rozbruslení na ledě v dresech s logem "Smokey's Sportscards" na přední straně a tyto fotografie pak použili pro sadu karet Ultimate Draft Picks.

Počet karet: 90 karet, které se prodávaly buď v kompletních sadách nebo v balíčcích po šesti kartách. Existují anglické a francouzské verze těchto karet. Údajně bylo vyrobeno 120.000 kompletních sérií s anglickým textem a 15.000 kompletních setů s francouzským textem, plus 50.000 boxů karet v angličtině a 15.000 boxů francouzské varianty. Každý box obsahuje 36 balíčků po šesti kartách, což znamená, že existuje kromě kompletních setů dalších 10,8 milionu karet s anglickým textem a 3,24 milionu karet ve francouzštině. No a navíc ještě dalších 500 setů, které byly podepsány hráči. Jak už bylo řečeno, tyto společnosti si myslely, že tisknou peníze.

Co je na této sérii dobré: Ptát se, co je na tomto produktu dobré, je asi jako nechat si násilím vytrhat všechny zuby a pak se zeptat, který z nich bolí nejméně.

Proč je tato sada špatná: Všichni hráči ve stejných firemních dresech vypadají jako hráči Washingtonu Capitals. Mnoho fotografií, ačkoli jsou akční, není vůbec dobrých.

Nejlepší karta v sérii: To se těžko určuje. Vybrali jsme nakonec tuto kartu Scotta Niedermayera, který zprudka brzdí a vyplazuje jazyk, zatímco jeho vlasy plandají až na okraj karty.

Nejhorší karta v sérii: Alek Stojanov, který na kartě vypadá jako blázen. Není mu vidět do tváře, na kterou se právě chystá spadnout. Kerry Toporowski zřejmě vzal toto focení příliš vážně a rozhodl se do Stojanova vrazit a převrátit ho. Shodou okolností není na kartě vidět ani Toporowského obličej.

Nejdivnější karta v sérii: Scott Niedermayer bez trička. Dobře, kolem krku má ručník a hokejové kalhoty mu sahají až k bradavkám. A v této sérii je z nějakého podivného důvodu hned několik..."uměleckých"... snímků, jako je tento. Vzhledem k tomu, že Niedermayerovi bylo v době pořízení fotografie pouhých 17 let, mě tato karta i trochu děsí.

Proč je Ultimate třetí: Nazývat tento set odpadem by bylo vůči odpadkům neslušné. Navíc skutečným odpadem jsou především majitelé Smokey's Sportscards David "Doc" Scheinman a Phillip A. Scheinman, kteří byli v roce 2006 zatčeni a odsouzeni za padělání autogramů populárních sportovců.


#4 – Arena 1991 Draft Picks

Charakteristika: Stejně jako Star Pics a Ultimate byla Arena další společností, která se snažila vydělat na zvýšené popularitě hokejových karet na počátku 90. let. Aby však Arena na stále přeplněnějším trhu skutečně vynikla, rozhodla se obléknout draftované hráče ve své sadě do smokingů místo obyčejných hokejových dresů. Protože hokejisté ve smokingu v nás zřejmě mají vyvolávat představu každoročního udílení cen NHL a zřejmě nic jiného není tak vzrušující.

Počet karet: 33 základních karet, "Certifikát pravosti" a jeden hologram. Bylo vyrobeno 198.000 sérií s anglickým textem a 99.000 francouzských setů. Přibližně každá desátá krabička měla náhodnou kartu s autogramem.

Co je na této sérii dobré: Nic. Opravdu nic.

Proč je tato sada špatná: Obléknout draftované hráče do smokingů a vydávat to za "hokejové karty" jako argument snad nestačí?

Nejlepší karta v sérii: Pat Falloon je asi nejlepší kartou v sadě, protože je alespoň zobrazen v hokejovém dresu. Navíc hologramy jsou skvělé a v 90. letech byly velmi populární.

Nejhorší karta v sérii: Yanic Perreault, který byl draftován ve třetím kole. Perreault sice nakonec zažil docela slušnou kariéru v NHL, ale je těžké se nadchnout pro volbu ve třetím kole a umístění obří trojky v pravém dolním rohu tomu moc nepomáhá.

Nejdivnější karta v sérii: Vzhledem k tomu, že jsou všichni hráči oblečeni na myslivecký ples, může být nejdivnější kartou v této sadě cokoliv. :-) Na kartě č. 32 jsou však společně vyobrazeni Pat Falloon a Scott Lachance, kteří byli draftováni jako druhý, resp. čtvrtý hráč v pořadí. Vypadají, jako by místo hokejky měli držet podnosy s předkrmy.

Proč je Arena na posledním místě: Celá koncepce oblékání draftovaných hráčů do smokingů a následné očekávání, že lidé za tyto karty utratí skutečné peníze, je více než směšná. Arena bezpochyby dokázala, že to, že vyrobíte karty, ještě neznamená, že si je lidé budou kupovat.