Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Ceny karet Honuse Wagnera v uplynulém roce výrazně vzrostly

04.01.2024

V období Vánoc a prvních týdnů nového roku obvykle vychází (nejen ve sportu a sběratelství) spoustu různých souhrnů, žebříčků a dalších informativních článků o právě uplynulých dvanácti měsících. Pro většinu redaktorů je to ideální doba, protože plno námětů na sepsání článku se téměř samo nabízí. A čtenáři si zase různé souhrny rádi čtou, protože alespoň dodatečně získají přehled o tom, co se v jejich hobby událo za uplynulý rok, pokud vše nestíhali sledovat průběžně. Tudíž i v našem E-magazínu na vás občas vyskočí nějaký bilanční článek, (jako již několikrát), abychom podpořili vzájemnou symbiózu redaktor-čtenář. Je na čase se věnovat baseballu, protože jsem ho v poslední době upozadil na úkor mého milovaného hokeje, ale i tento americký sport číslo jedna má v naší zemi sběratele. A Honuse Wagnera snad představovat nemusím, jeho jméno je profláklé i mezi sběrateli jiných sportů.

Wagnerovy karty byly vždy drahé. Ale v roce 2023 se o ně zvedl zájem a zvýšená poptávka s sebou pochopitelně přinesla i zvýšení cen.

Wagnerova nejznámější karta T206 je samozřejmě také nejikoničtější kartou celého hobby. Byla vyřazena z výroby velmi rychle po zahájení distribuce a je tedy mimořádně vzácná. Poslední Wagnerova prodaná T206 ve veřejné aukci je karta, která byla restaurována. V zářijové aukci se prodala za 1 968 000 dolarů. To bylo výrazně více než 1,1 milionu dolarů, za které se stejná karta předtím prodala v roce 2021.

Karta T206 Wagner je tedy pro většinu sběratelů obvykle nedostupná kvůli své vysoké hodnotě. Přestože ostatní Wagnerovy karty nebyly dříve vysloveně "přehlíženy", v uplynulém roce vytvořily několik nových rekordů.

Vezměme si například Wagnerovu kartu E90-2 American Caramel. Tato karta byla v roce 1910 součástí speciálního vydání na oslavu týmu Pittsburgh Pirates, pravděpodobně kvůli jejich titulu z roku 1909. Wagnerova karta je- stejně jako ostatní v sadě- poměrně vzácná a vždy patřila k žádaným vydáním. Karta se však začala výrazně prosazovat až v roce 2023. V květnu byla v aukční síni Memory Lane prodána v kvalitě PSA 5 za 116 742 dolarů. To byl více než čtyřnásobek částky, na kterou dosáhl jiný Wagner PSA 5 v létě 2021 (27 600 dolarů v aukci Heritage Auction).

Tato Wagnerova karta je v hledáčku sběratelů možná proto, že stejně jako karta T206 vychází ze stejné slavné pózy na fotografii Carla Hornera. Další oblíbenou Wagnerovou portrétní kartou, která byla loni také v oběhu, byla kulatá Colgan's Chips. Za exemplář této karty s ohodnocením PSA 8 bylo v podzimní aukci REA vyplaceno 8 100 dolarů, což je téměř dvojnásobek toho, co za kartu s hodnotou PSA 8 z eBay (4 250 dolarů) v roce 2021.

V kategorii "portrét" se nachází také Wagnerova karta M116 Sporting Life. Tyto karty s pastelově zbarveným pozadím byly po léta poněkud nedoceněné. To se však v poslední době začalo měnit a karty patří k velmi žádaným. V říjnové aukci REA se karta s hodnocením SGC 5,5 prodala za neuvěřitelných 72 000 dolarů. Srovnejte to s exemplářem PSA 6, který se v roce 2022 prodal za něco málo přes 25 000 dolarů v aukci Heritage.

"Neportrétní" karty Wagnera jsou také nahoře. Sada E90-1 American Caramel z let 1909-11 patří k nejoblíbenějším raným vydáním. Například karta z této sady v nízkém stupni ohodnocení SGC 1 vynesla v jarní aukci společnosti The Collector Connection více než 8 200 dolarů. Dokonce i během "karetního boomu" za Covidu v roce 2020 se dvě PSA 1 této Wagnerovy karty prodaly na eBay za méně než 1 500 dolarů. Ještě působivější byl pohyb u jednoho lepšího exempláře. V jarní aukci REA se karta PSA 2 prodala za neuvěřitelných 15 000 dolarů. To je přesně dvojnásobek ceny, za kterou se Wagner ve stejném stupni gradingu prodal v letní aukci REA v roce 2022.

Oblíbenými sběratelskými cíli byly v roce 2023 i další karamelové karty s akčními pózami Wagnera. Karta z roku 1909 E95 Philadelphia Caramel (PSA 2) se v říjnu na eBay prodala za 10 300 dolarů, což je nejvíce ve veřejném prodeji za kartu s touto známkou. Obrovské zisky vykázala také vzácná Wagnerova karta E106 American Caramel. Zatímco v roce 2021 se karta s hodnocením PSA 1,5 prodala na eBay za necelých 4 000 dolarů, v jarní aukci REA z roku 2023 se karta stejné známky dostala na neuvěřitelných 18 000 dolarů.

Na eBay se v roce 2023 prodalo devět Wagnerových karet za 10 000 dolarů a více, na čele s kartou 1910 E103 Williams Caramel PSA 2, která byla zakoupena prostřednictvím "Buy it Now" za 30 000 dolarů.

Jelikož se sběratelé obyvkle řídí mantrou "Kup kartu, ne stupeň", mohou se některé kosuky ve stejném ohodnocení někdy prodávat za drasticky odlišné ceny. Ale to zjevně není jediný faktor, který zde hraje roli, protože Wagnerovi karty se zdražily napříč všemi kategoriemi. Co tedy stojí za "Wagnermánií"?

Upřímně řečeno, těžko říct.

Možná se sběratelé kvůli předchozímu boomu karet Cobba nebo Babe Rutha přesunuli k Wagnerovi jako k cenově dostupnějšímu oboru sbírání. Ve skutečnosti se jen těžko hledá zdroj tohoto nově objeveného zájmu o jednoho z legendárních hráčů baseballu. A stejně tak je těžké říct, zda budou Wagnerovy karty stoupat i v roce 2024, nebo se dočkáme uklidnění situace (podobně, jako se to do značné míry stalo zejména u Cobbových karet).

Jedna věc je však jistá. Prodejci Wagnerových karet sklidili v roce 2023 velmi příjemné zisky.