Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

2003-04 Topps C55: Staromódní design je zajímavým rozptýlením

09.11.2022

Karty s retro tématikou založené na designu z počátku 20. století, například "Champ's" od Upper Decku, nebo baseballové karty Topps "Alan & Ginther", jsou dlouhodobě mezi sběrateli populární. V poslední době jich bohužel příliš nevyšlo, proto dnes zabrousíme do nedávné minulosti (i když od vydání této série uplynulo také již téměř 20 let, neskutečné, jak to letí...)

Málokdo si může dovolit originální karty Arta Rosse nebo Georgese Veziny, mnohé tak alespoň dokáže uspokojit vzhled nových karet, které vycházejí z designu těchto starých sérií. Na začátku tohoto tisíciletí se společnost Topps poprvé pokusila vytvořit sadu retro hokejových karet, kterou pojmenovala "C55" a jejíž design vychází ze série karet staré sto let.

Sada Topps C55 Hockey 2003-04 byla vydána v prosinci 2003. Její název i design vychází z hokejových karet "C55", které byly v sezóně 1911-12 distribuovány spolu s cigaretami. Ačkoli skutečný výrobce původní sady "C55" není znám, obecně se má za to, že ji vyrobila společnost Imperial Tobacco. Tato starobylá sada obsahovala kresby hokejistů z počátku 20. století a je velice známá.

Série Topps C55 se snaží co nejvěrněji kopírovat svého předchůdce a používá jednobarevné pozadí a "ilustrační" fotografie. Z větší části je to starý design se závanem čerstvého vzduchu.

Tato sada byla vydána ve standardním formátu, ale existuje také paralelní série o malých rozměrech. Tato recenze se zabývá především kartami "klasické" velikosti, ale dotkne se i karet "mini".

Výběr hráčů

Sérii tvoří 155 karet. Prvních 130 karet jsou karty běžných hráčů NHL té doby, posledních 25 karet jsou karty nováčků tištěné v nižším nákladu (SP- short print). Nedočkáte se tedy příliš velké rozmanitosti, ale zastoupena jsou všechna velká jména: Lemieux, Modano, Forsberg, Hull, Jágr, Sakic,.. V této sérii se objevuje také několik opravdu zajímavých karet nováčků, včetně Marca-Andre Fleuryho, Erica Staala a Alexandra Semina.

Design přední části

Série Topps C55 téměř do puntíku kopíruje starou sadu. Fotografie hlav a ramen hráčů byly upraveny tak, aby vypadaly jako ilustrace. Portréty jsou z obou stran orámovány hokejkou, zatímco jméno hráče je uvedeno dole velkými písmeny. Ozdobné prvky zdobí horní rohy každé karty a číslo karty je vytištěno na přední straně.

Kromě poněkud rušivého loga "Topps C55", které se "vznáší" nad hlavou hráče, se tato série celkem přesvědčivě blíží duchu sady z roku 1911. Trochu ji však znehodnocují samotné portréty - stále působí "příliš reálně", vypadají jako fotografie (místo kresby).

Design zadní strany / statistiky a informace

Zadní strana každé karty je také velmi blízká staré sadě C55 - od nýtovaného rámečku, který ohraničuje informace, až po velký kruh ve spodní části obsahující číslo karty. Na zadní straně jsou samozřejmě také loga společností Topps, NHL a NHLPA.

Na kartách z počátku 20. století nebyly uvedeny statistiky hráče, bylo na nich vytištěno místo narození, týmy, za které hrál, a roky, kdy za jednotlivé týmy hrál. Topps C55 tuto konvenci opakuje, ale rychle se omrzí, protože mnozí z těchto hráčů hráli dlouho a v několika různých týmech. Například kariéra Bretta Hulla je uvedena takto:

Hrál s

CALGARY FLAMES 1987, 1988

BLUES 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998

STARS 1998, 1999, 2000, 2001

RED WINGS 2001, 2002, 2003

Bylo by jednodušší shrnout Hullovu kariéru takto:

FLAMES 1987-1988

BLUES 1989-1998

STARS 1998-2001

RED WINGS 2001-2003

Vidíte? Méně čtení a více k věci. Problémem všech těchto let je však to, že pokud se jich uvede příliš mnoho, pak se na kartě vynechá místo narození hráče, například právě u Hulla.

Celkově nejsou zadní strany opravdu ničím výjimečné. Společnost Topps dosáhla svého cíle, aby karty vypadaly jako stará sada C55, ale nejsem si úplně jistý, zda je to dobře.

Varianty

Deset hráčů v sérii má také "akční" variantu, kdy je na kartě místo portrétu zobrazeno celé tělo. I ty se počítají jako součást kompletní sady, protože tyto akční záběry nejsou tištěny jako SP, ale v běžném nákladu.

Celá série 165 karet a deset akčních variant byla rovněž vydána ve velikosti "mini", která měla rozměry stejné jako sada 1911-12.

Společnost Topps se však zjevně nespokojila s vydáním pouze jedné verze mini sady, jelikož existuje celá řada různých mini verzí. Rozdíly se u nich objevují na zadní straně. Tam, kde by normálně stálo "Topps C55", je místo toho napsáno "America", "O' Canada", "Brooklyn", "Stanley Cup" nebo "Bazooka". Některé z těchto variant jsou ještě potištěny různými barvami, například zadní strana "O' Canada" je v černé a červené barvě. Nechce se vám z toho opravdu zbytečného množství všech těch paralelních variant spíše zvracet? Jediná mini verze, na kterou byste si měli dát pozor, je verze "Bazooka", protože jejich náklad byl údajně pouze pět kusů od každé karty.

Celkově je starý design příjemným zpestřením od všech těch hologramů a zlatých fólií, kterými je dnešní trh přesycen.