Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

2005-06 Tough Customers: první série bitkařů

31.10.2022

Od sezóny 2005/06 se role bitkařů v NHL ocitla na rozcestí. Bojovnost a fyzický přístup jsou na ústupu, protože liga klade stále větší důraz na rychlost a dovednosti. Jeden z tehdejších vydavatelů karet, společnost In the Game, však považovala za vhodné vydat sérii karet - vlastně první - která oslavovala roli drsných hochů v hokeji. Série Tough Customers, vydaná v letech 2005-2006, představuje 25 nejpopulárnějších (nebo také nejznámějších) drsňáků hokeje. Je to úhledná sada pro sběratele, kteří mají rádi kartičky "vymahačů", "goril" nebo "policistů".

Série Tough Customers se prodávala jako krabicový set, který obsahuje všech 25 základních karet plus dvě náhodné insertní karty - buď karty s autogramy, nebo s použitými dresy ze hry.

Výběr hráčů

Checklist hráčů v této sérii nezklamal. V překladu se jmenuje "Drsní zákazníci" a skutečně, všech 25 karet představuje tvrďáky. Jsou zde těžké váhy NHL, jako Bob Probert, Dave Schultz a Tiger Williams, legendy nižší ligy Frank Bialowas a Bill Goldthorpe, a rovněž hvězdní hráči, kteří ovšem nešli ani pro ránu daleko, jako Cam Neely, Ted Lindsay a Wendel Clark. Tento set mohl mít klidně 100 karet, ale společnost In The Game se k myšlence vrátí později sériemi hokejových karet Enforcers (2011-12) a Enforcers II (2013-14). Za zmínku stojí, že v té době byli všichni hráči z této sady v hokejovém důchodu, kromě Donalda Brasheara, který stále ještě působil v týmu Philadelphia Flyers.

Design přední strany

Na přední straně každé karty je velký snímek hlavy hráče. Jelikož společnost In The Game neměla žádné ligové licence, nemohla zobrazovat loga týmů. Ale to nevadí, protože tyto obrázky mají víceméně vypadat jako fotografie z policejních vyšetřoven - s trochou krve stříkající na spodní straně, aby to dobře vypadalo. Kolem karet je sešité maso, další krev a chlápek, kterému někdo prorazil obličej pěstí. Jedná se o zdaleka nejgrotesknější design hokejových karet vůbec.

Statistiky a informace / Design zadní strany

Na zadní straně karty každého hráče je v první řadě zvýrazněn počet trestných minut v kariéře (jak se sluší a patří) a také odehrané zápasy, góly, asistence a body. U hráčů NHL se jedná o statistiky ze základní části sezóny, u hráčů z nižších soutěží se jedná o kombinaci statistik z různých nižších soutěží, ve kterých hráli. Nejhorší na těchto kartách je text na zadní straně. Je to něco jako kříženec špatného rukopisu a Comic Sans, který nevypadá moc tvrdě, ale určitě se špatně čte.

Tough Customers je zábavná malá série pro ty, kteří mají rádi drsné hokejisty. A pokud jste sbírali karty Enforcers a Enforcers II, Tough Customers je něco jako jejich prequel. Samozřejmě, pokud vás nezajímají bitkaři a ti, kteří hráli tvrdě, nebo vyloženě nesnášíte rvačky v hokeji, pak můžete tuto sadu rozhodně vynechat.