Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1981-82 Topps: sada s rozpolcenou osobností

25.11.2022

Série Topps Hockey 1981-82 byla zvláštním vydáním. Vychytávka z předchozí sezóny, "seškrábnutí puku" pro odhalení jména hráče, se naštěstí neopakovala. Místo toho se ale Topps uchýlili k jinému originálnímu postupu - tzv. regionální distribuci.

Není to obyčejný set hokejových karet, je to sada s rozpolcenou osobností. Sběratelé hokejových karet z měst východní konference dostali jiné karty než ti, kteří žili ve městech západní konference. Například jedna karta č. 75 byla nováčkovská karta Denise Savarda, zatímco druhá karta č. 75 byla brankáře Sabres Dona Edwardse.

Ve své době to znělo jako docela dobrý nápad. Vždyť které dítě tehdy - nebo i dnes - by nechtělo dostat kartičky hráčů týmu ze svého rodného města? To nás přivádí k prvnímu bodu...

Výběr hráčů

Těžko vinit Topps za to, co udělali. Je zřejmé, že hokejové karty se neprodávaly tak dobře, jak by si přáli. Museli něco udělat, aby karty zatraktivnili, takže regionální distribuce nebyla špatný nápad. Karty 1-66, které byly distribuovány "celostátně" ve všech baleních, v podstatě obsahovaly největší hvězdy nebo nejpopulárnější hráče všech týmů. Karty 67-132 se lišily podle toho, ve kterém městě NHL nebo v jehož blízkosti jste žili. Existují tedy karty 67-132 "Východ" a karty 67-132 "Západ". Tyto karty jsou dokonce pod čísly označeny např. W75 a E75, takže to není příliš matoucí.

Pokud si však plánujete tuto sérii koupit, mějte na paměti, že skutečná "kompletní" sada by měla obsahovat 198 karet. Mnoho prodejců na eBay se vám bude snažit prodat "kompletní sérii všech 132 karet". Nebo ještě hůře, řeknou jen, že je "kompletní", a počet karet neuvedou.

Regionální myšlenka byla skvělá pro ty, kteří se zaměřovali pouze na hráče z vlastního týmu, divize nebo konference. Není to ale už tak skvělé, pokud jste chtěli sbírat třeba hráče Bruins, ale žili jste v Los Angeles. Další nevýhodou je nedostatek hráčů z týmů sídlících v Kanadě. Pouze 26 karet (plus sedm karet Team Leaders) obsahuje kanadské týmy. V checklistu jsou nepochopitelně vynechány karty nováčků Oilers Glenna Andersona, Paula Coffeyho a Kevina Lowea. Zvláštní je, že chybí také skvělý hráč Buffala Sabres Gilbert Perreault.

Při sbírání je také dobré si uvědomit, že všechny celostátně distribuované karty (1-66) jsou vlastně vytištěny ve dvojnásobném množství oproti regionálním číslům 67-132, protože byly vkládány ve stejném množství do balíčků na Západě i na Východě USA. Tu a tam se objeví informace, že karet 67-132 "Západ" bylo vytištěno méně, než jejich východních protějšků. Osobně jsem však o tom nenašel ani jeden důkaz, který by to potvrzoval. Proto příliš nevěřte tomu, když vám například prodejce na eBay tvrdí, že sada "Západ" je mnohem těžší k sehnání než sada "Východ".

Design karet

Největší předností této série je úžasný design. Sada Topps 1981-1982 obsahuje jeden z nejlepších designů hokejových karet tohoto desetiletí. Vzhledem k době vydání jsou fotografie jasné a ostré. Design rámečku tvoří barevný pruh obklopující fotografii a logo týmu. Díky němu je logo na přední straně karty opravdu dobře zakomponované. Stejně tak logo Topps nepůsobí rušivě nebo nepatřičně, protože design byl vytvořen tak, aby se mu přizpůsobil. Zajímavým prvkem je výrazný název týmu natištěný diagonálně ve spodní části fotografie hráče, což dodává designu trochu akce a zabraňuje tomu, aby vše působilo příliš kostrbatě a horizontálně.

Statistiky a informace

Společnost Topps (a samozřejmě O-Pee-Chee) nastavila touto sérií standard pro statistiky na hokejových kartách. Dostanete všechny informace, které potřebujete: výšku, váhu, datum narození, místo narození, bydliště, stejně jako kompletní statistiky a "zábavný fakt" o hráči. Bohužel již v předchozí sezóně skončilo přidávání malé kresby, která by ilustrovala zmíněný zábavný fakt. Díky absenci kresleného hokejisty působí zadní strany karet poněkud vážně.

Subsety

Série obsahuje dva typy subsetů - 21 karet Team Leaders a 16 karet Super Action.

Karty Team Leaders nejsou ničím výjimečné, mají horizontální design a postrádají trochu toho šmrncu, který mají běžné karty hráčů. Je na nich uveden lídr celkového bodování, gólů, asistencí, gólů v přesilovkách, gólů v oslabení a vítězných gólů v zápase. Na zadní straně těchto karet je uvedeno cca deset nejlepších střelců a také statistiky každého brankáře v týmu. Na kartě Whalers jsou například uvedeny statistiky Kena Hollanda za jeden odchytaný zápas. Holland, který byl deset let GM Red Wings, se nikdy neobjevil na žádné hokejové kartičce, jeho jméno je tak alespoň uvedeno na zadní straně jedné z nich.

Druhý subset se nazývá "Super Action". Sada "Východ" obsahuje 10 těchto karet, zatímco sada "Západ" jich má pouze osm. Jediný rozdíl mezi "běžnými" kartami a kartami "Super Action" spočívá v tom, že se nejedná o obvyklou várku fotografií z předzápasového rozbruslení, kterými je společnost Topps proslulá. Některé z fotek jsou zajímavé - například Bobby Smith slavící gól, Bernie Federko, který se prodírá mezi dvěma obránci, a Mike Liut, který předvádí zákrok v brankovišti. Je škoda, že tento styl fotografií nebyl pro sérii standardem. Na zadní straně karty jsou uvedeny statistiky bodování vyobrazených hráčů v play-off a také jejich nejzajímavější momenty kariéry.

Vzhled karet je velmi povedený, což se bohužel nedá tak úplně říct o výběru hráčů do checklistu. Přesto tato sada vypadá celkově velmi pěkně a neprodává se ani příliš draze.