Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1988-89 Topps: neonové barvy a "kolíčky"

17.05.2023

Série hokejových karet Topps ze sezony 1988-89 má zábavný design, několik pozoruhodných karet nováčků a také jednu historicky významnou kartu. Byl to třetí rok v řadě, kdy Topps vydali hokejovou sadu se 198 kartami. Kromě nich obsahuje také 33 insertů (samolepek) a 16 karet "ze dna boxu", které se nacházely na spodní straně krabice a byly určené k vystřihnutí.

Tato série se vyznačuje jasnými barvami a nepředvídatelnými designovými prvky. Mezi nejzajímavější karty nováčků patří Brett Hull, Brendan Shanahan, Joe Nieuwendyk a Bob Probert. Karta Waynea Gretzkyho je významná tím, že se jedná o první hokejovou kartu, na které byla použita fotografie z tiskové konference, protože Gretzky byl v létě toho roku vyměněn z Oilers do Kings a fotografie Gretzkyho v dresu Kings ještě nebyla k dispozici.

Výběr hráčů

Stejně jako dvě předchozí série obsahuje i tato sada z let 1988-89 196 karet hráčů a 2 kontrolní seznamy. Vzhledem k tomu, že se prodávala ve Spojených státech, je kladen velký důraz na 14 amerických týmů. Každý americký tým dostane přibližně 8-9 karet, zatímco týmy z Kanady mají 4 nebo 5 karet.

Nejpozoruhodnější kartou nováčka v sadě je Brett Hull. Bohužel - nebo naštěstí, záleží na tom, jak se na to díváte - byla Hullova karta vytištěna dvakrát, což znamená, že se jeho karta (a tím i celá sada) neprodává zdaleka za takovou cenu jako její bratranec z O-Pee-Chee.

Dalšími hvězdami NHL, které mají v sérii RC, jsou Joe Nieuwendyk, Pierre Turgeon, Brendan Shanahan, Sean Burke, Steve Duchesne a Bob Probert.

Dalším zajímavým aspektem je způsob, jakým se společnost vypořádala s výměnou superhvězdy Wayna Gretzkyho v srpnu 1988. Výměna Gretzkyho z Edmontonu do Los Angeles byla těsně před datem vydání, takže Topps mohli na přední stranu klidně umístit jen kousek textu "Nyní v LA" a bylo by hotovo. Nebo mohli dres Oilers přetřít barvami Kings. A nebo mohli udělat obojí, jako to O-Pee-Chee udělalo chudákovi Mikeu Krushelnyskému.

Místo toho udělala společnost Topps něco v té době neslýchaného - použila fotografii z tiskové konference, na které Gretzky drží nový dres L.A. Kings. Vzhledem k tomu, že hokejové karty Topps vycházely obvykle každý rok v říjnu, bylo to dobré řešení, které nastolilo trend dalších let. Sada Hoops Basketball z let 1989-90 použila fotografii z tiskové konference s velmi nadějným Davidem Robinsonem, protože ještě neodehrál žádný zápas NBA. V následujících dvou desetiletích se fotografie z tiskových konferencí a reklamní fotografie používaly poměrně často u hráčů, kteří v mezisezónním období měnili tým.

Design přední části

Výrazné barvy oživují celou sérii. V horní části karty je umístěn kolíček - pro sběratelskou kartu poměrně neobvyklý designový prvek - který "připíná" barevný obdélník se jménem hráče. Z obdélníku vychází tečkovaný stín na fotografii hráče. V horní části je také pozice hráče a logo týmu. Design obklopuje zářivý rámeček - podobně jako zářivé neonové lemování kolem výloh obchodů v 80. letech.

Člověk by očekával, že takový design bude použit spíše na kartách něčeho jako jsou třeba Simpsonovi. Ale všechny tyto "hlouposti" ve skutečnosti dodávají sérii punc zábavy a zároveň ten správný "osmdesátkový" vzhled.

Design zadní strany / Statistiky a informace

Svým typickým způsobem společnost Topps na zadní stranu karty vtěsnala vše, co potřebujete o hráči vědět, včetně kompletních statistik za jednotlivé roky, statistik z minulého play-off, výšky, váhy, držení hole, draftu atd.

Za zmínku stojí dvě konkrétní biografické informace: "Poslední amatérský klub" a "Domov". Společnost Topps dříve uváděla, jaký byl poslední tým hráče předtím, než se stal profesionálem, a také ve kterém městě žije mimo sezónu.

Když se všechny tyto informace vešly na zadní stranu hokejové karty před více než 30 lety u společnosti Topps, proč nemohou novější společnosti jako Upper Deck uvést alespoň kompletní statistiky hráče?

Série Topps 1988-89 má o 66 karet méně než její protějšek O-Pee-Chee, ale i tak je to dobrá sada, kterou se vyplatí mít ve skříni - už jen kvůli kartě Gretzkyho, na které je použita jiná fotografie, než v sérii OPC. Design je barevný a zábavný, přesto není příliš přeplněný. Díky kartám nováčků Hulla a Shanahana je to také důstojný doplněk každé hokejové sbírky.