Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Tim Horton: nejsilnější muž a nejsilnější značka hokeje

06.10.2022

Během podzimu budou opět v prodeji kartičky Tim Hortons Hockey. Tato každoroční série již několik let zahajuje sběratelskou sezónu NHL. Balíčky po třech kartách jsou k dostání za 99 centů s nápojem nebo za 1,99 dolaru za balíček samostatně. Každé balení obsahujě dvě základní karty a dále červenou variantu nebo insert.

Balíčky jsou za tuto cenu k dostání pouze v Kanadě (neprodávají se ani v USA), ale každoročně je můžete zakoupit také v našem internetovém obchodě, i když pochopitelně za podstatně vyšší cenu (po přičtení všech možných poplatků a dopravy). I vy si tak můžete při vytahování karty číslo 1 položit odvěkou otázku amerického hokeje.

Kdo byl Tim Horton

"Tim Horton je v Kanadě hokejovou ikonou, a proto považujeme za důležité, aby byl do sady zařazen a aby byl na kartě číslo jedna," řekl v rozhovoru začátkem minulého roku manažer značky Upper Deck Paul Zickler. "Tim Hortons se v Kanadě stal synonymem pro hokej."

Starší sběratelé a hokejoví fanoušci z éry původních šesti týmů a počátků expanze vědí o Hortonovi vše. V 60. letech patřil k nejlepším obráncům NHL. Byl důležitou součástí týmu Toronto Maple Leafs, který v letech 1966-67 vyhrál Stanley Cup, posledního týmu Leafs, který pohár získal.

Horton se narodil v roce 1930 v hornickém městečku Cochrane v severním Ontariu. Jeho otec byl železničním mechanikem. Tim vynikal jako hokejista a díky své síle a bruslařským schopnostem dominoval juniorskému hokeji v severním Ontariu. V sezóně 1947-48 se přestěhoval na jih do Toronta, kde začal chodit do školy a hrál juniorský hokej za tým Toronto St Michael's Majors.

Podepsal smlouvu s Leafs a v sezónách 1949-50 a 1951-52 odehrál po jednom zápase, zatímco se trápil v AHL v týmu Pittsburgh Hornets. Do sestavy Leafs se dostal v sezóně 1952-53.

Hokejový silák

"Když si vzpomenu na nejtěžší hráče, proti kterým jsem hrál, bylo jich několik, kteří z různých důvodů vyčnívali," řekl Gordie Howe v rozhovoru v roce 1994. "Ale proti Timu Hortonovi bylo opravdu těžké hrát. Byl to nejsilnější hráč, jakému jsem za celou svou kariéru čelil."

Hortonova síla byla legendární. V době, kdy hráči běžně necvičili, byl Horton v létě na stavbě a intenzivně trénoval - byl tlustý, široký a neuvěřitelně silný.

"Byl jsem docela úspěšný v rozích a v soubojích o puk," řekl Howe. "Ale Tim Horton byl silnější než ostatní hráči a měl nízko položené těžiště, takže bylo obtížné s ním hýbat. Vyhrál téměř každý souboj o puk, který ve své kariéře svedl."

"Chlapci jako Horton a Leo Boivin hráli níže k ledu a nemohli jste na ně dobře vystřelit," řekl. "U Tima Hortona je to tak, že hrál extrémně čistě. Nebyl zlý ani zákeřný, nepoužíval na protihráče hokejku. Vždycky byl na svém místě. Jediná věc, kterou dělal lépe než kdokoli jiný, proti komu jsem hrál, byla, že byl u vás, jakmile jste měli puk. Nikdy jste proti němu neměli čas nebo prostor. A byl tak silný, že jste přes něj nemohli projít."

Howe, stejně tvrdý jako talentovaný, řekl, že si nevzpomíná, že by se s Hortonem někdy popral.

"Když jste se s ním dostali do bitky v rohu, objal vás jako medvěda," řekl Howe. "A když jste se mu dostali pod kůži, měli jste pocit, že vám každou chvíli prasknou žebra. Ale málokdy se pral, pokud vůbec. Byl tak silný, že nikdo nechtěl riskovat a utkat se s ním."

Nápad s kavárnou

Hráči Red Wings i Maple Leafs byli v době před vznikem volných hráčů a hráčských odborů velmi špatně placeni. Mužem, který se zasloužil o finanční úspěch mnoha hráčů Maple Leafs, byl Bobby Baun, Hortonův spoluhráč.

"Začínal jsem prodejem aut ještě na střední škole," řekl Baun na besedě při zápase Ottawa Senators-Toronto Maple Leafs asi před pěti lety. "Postupem let jsem se začal velmi zajímat o burzu a dění na Bay Street. Začal jsem investovat peníze, které jsem vydělal hraním hokeje, a vedlo se mi velmi dobře. Zanedlouho jsem s investicemi pomáhal mnoha klukům z týmu."

Baun, stejně jako Horton, byl tvrdý, dobře trénovaný a čistě hrající hokejista. Byl tvrdý jako hřebík. Baun a Horton byli členy týmů Maple Leafs, které v 60. letech vyhrály čtyři Stanley Cupy. V roce 1964 vstřelil Baun vítězný gól Stanley Cupu v prodloužení proti Detroitu Red Wings, když hrál se zlomenou nohou.

Horton s Baunem dlouho diskutoval o jeho nápadu na obchod s kávou a koblihami. Baun se stal investorem. Horton spojil síly s montrealským podnikatelem Jimem Charadem a otevřel první prodejnu Tim Hortons, která se nacházela v Hamiltonu jihozápadně od Toronta. Horton a Charade založili společnost Timanjim, Ltd. V roce 1963 otevřeli v oblasti Toronta čtyři restaurace s názvem Tim Horton Drive-Thru a prodávali v nich hamburgery a kuřecí maso. Charade, který byl předtím vedoucím továrny na koblihy, otevřel obchod s názvem Your Do-Nut. Charade si licencoval Hortonovo jméno a změnil obchod na Tim Horton Do-Nut.

První franšízový obchod Tim Hortons byl otevřen v roce 1964 v Hamiltonu, asi půl hodiny jízdy po silnici QEW jihozápadně od Toronta. Franšízantem byl 21letý bankovní úředník Spencer Brown. Prodejna byla otevřena měsíc po Baunově vítězném gólu v poháru.

"Měl jsem jednu podmínku," vysvětlil Baun. "Chtěl jsem, aby tam byl drive thru. V té době to nikdo nedělal a já jsem si myslel, že díky tomu budeme hned úspěšní."

Měl pravdu. Společnost Tim Horton's se během několika let rozrostla a její franšízy začaly vznikat po celém Ontariu a poté po celé Kanadě. Zajímavé je, že Tim Horton's se nakonec stal Tim Hortons bez apostrofu, aby vyhověl jazykovým zákonům v Quebecu.

Stejně jako Horton měl i Baun dlouhou kariéru. Tu ukončil ve věku 36 let na začátku sezóny 1972-73. Baun si pořezal krk o brusli. Horton našel svého přítele a spoluhráče před týmovým autobusem, zvedl ho do náruče a odnesl do nemocnice. Ve stejné nemocnici byla náhodou i jeho manželka. Baunovi byla podána krev, a když se stabilizoval, byl přenesen na lůžko vedle své ženy, která právě rodila jejich třetí dítě.

Baun, stejně jako Howe a všichni ostatní hráči z té doby, vzpomíná na Hortona pro jeho sílu."Mimo led musel nosit silné brýle," vzpomíná Baun. "Říkali jsme mu Clark Kent. Jednou jsme byli v Montrealu a on z legrace způsobil dopravní zácpu tím, že zvedl sudy s cementem a přenesl je, aby zablokoval křižovatku. Nikdo jiný v NHL by to nedokázal."

Smrt si nevybírá

Po dlouhém působení v Leafs hrál Horton za New York Rangers, Pittsburgh Penguins a poté za Buffalo Sabres. Byl pozoruhodně fyzicky zdatný a i po čtyřicítce patřil k nejlepším obráncům NHL. Pouze Chris Chelios a Zdeno Chára byli ve svých 40 letech tak dominantní jako Horton.

Po zápase v Torontu se 44letý Horton vracel domů do Buffala ve svém sportovním autě. Při průjezdu městem St. Catharines, které leží zhruba na půli cesty mezi oběma městy, ztratil na dálnici kontrolu nad svým vozem a narazil do středového pásu. Jeho vůz se převrátil a Horton, který nebyl připoután bezpečnostním pásem, byl vymrštěn z auta a nalezen více než 100 metrů od místa, kde auto skončilo převrácené, v jízdním pruhu směrem na Toronto.

Později vyšlo najevo, že Horton zastavil v Oakville, jihozápadně od Toronta, aby se vydal do své kanceláře za obchodním partnerem Ronem Joycem. Horton byl opilý. Joyce i Hortonův bratr Gerry, se kterým telefonoval, ho nabádali, aby nejezdil domů.

Po pohřbu nabídl Joyce vdově po Hortonovi Lori 1 milion dolarů za její podíl ve společnosti a také za 40 obchodů, které vlastnil. Nabídku přijala.

Pro hokej to byla tragická ztráta, protože Horton byl oblíbeným hráčem NHL. Kanada také přišla o ikonu, protože v době jeho smrti znalo Tima Hortona tolik lidí i díky jeho obchodům s koblihami a kávou.