Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Spor gigantů PANINI vs. Fanatics nabírá obrátky

24.08.2023

Bitva mezi konkurenčními společnostmi Panini a Fanatics pokračuje, protože NFLPA vypověděla smlouvu se společností Panini a umožnila Fanatics začít vyrábět fotbalové karty o tři roky dříve. Společnost Panini reagovala žádostí o arbitrážní slyšení.

Dva týdny po podání federální antimonopolní žaloby proti konkurenčnímu výrobci Fanatics přišla společnost Panini o licenci od hráčské asociace NFL na výrobu sběratelských kartiček.

Hráčská asociace NFLPA informovala agenty hráčů, že vypověděla smlouvu, která společnosti Panini poskytovala práva na používání jmen a podobizen hráčů, a tato práva předala společnosti Fanatics o tři roky dříve. Jako první o tom informoval server Action Network.

Ovšem společnost Panini pokračuje v prodeji nových produktů NFL a 23. srpna uvedla na trh fotbalové karty 2023 Luminance Football. Podle Action Network podala společnost Panini žádost o arbitráž u Americké arbitrážní asociace ohledně toho, zda NFLPA může jednostranně zrušit licenční smlouvu.

Společnost Panini držela práva na výrobu karet NFL až do sezóny 2026, kdy měla tuto licenci převzít společnost Fanatics.

"Společnost NFL Players Inc. vypověděla smlouvu se společností Panini na výrobu sběratelských karet," píše se v dopise zaslaném zástupcům NFL. "S okamžitou platností má společnost Fanatics výhradní právo na výrobu sběratelských karet se značkou NFLPA."

V dopise se rovněž uvádí, že toto rozhodnutí nemá žádný dopad na hráče, kteří mají se společností Panini uzavřeny individuální hráčské smlouvy, a vyzývá se, aby tyto smlouvy dodržovali.

Tento vývoj znamená, že společnost Fanatics nyní vlastní práva na výrobu baseballových i fotbalových karet. Panini stále vlastní práva na výrobu basketbalových karet NBA až do roku 2025.

Společnost Fanatics v roce 2021 oznámila, že získala práva na výrobu baseballových, fotbalových a basketbalových karet tří hlavních sportovních lig v USA od chvíle, kdy tyto smlouvy vyprší Topps a Panini. Na začátku roku 2022 ovšem společnost Fanatics rovnou koupila celou společnost Topps za 500 milionů dolarů, což jí umožnilo okamžitě uplatnit práva na MLB.

Společnost Panini vydala ve středu ráno prohlášení, v němž reaguje na rozhodnutí NFLPA.

"Jsme přesvědčeni, že se jednalo o naprosto neoprávněný a nevhodný krok ze strany Hráčské asociace NFL ve spojení s Fanatics, zejména ve světle bezprecedentního prodeje sběratelských karet NFL společností Panini," uvádí se v prohlášení. "Společnost Panini od roku 2009 pozvedla kategorii sportovních karet o více než 1 000 procent, což je ku prospěchu všech zúčastněných. Jsme přesvědčeni, že jedinou stranou, která má z této akce Asociace hráčů NFL prospěch, je společnost Fanatics, nikoliv hráči, liga nebo spotřebitelé. Podotýkáme, že kromě licence Asociace hráčů NFL má společnost Panini licence s NFL a více než 360 jednotlivými hráči. Společnost Panini bude dodržovat všechny své smluvní závazky."

Společnost Fanatics zatím nevydala žádné prohlášení ani komentář k tomuto vývoji.

Krok NFLPA se setkal s mnoha reakcemi ze strany sportovních sběratelů.

Další postup společnosti Panini je nejasný, včetně toho, zda může pokračovat ve výrobě fotbalových karet NFL.

Poté, co přišla o jednu ze svých klíčových licencí a čelí vlastní žalobě, zanechává nejnovější vývoj budoucnost společnosti Panini v nejistotě. Sběratelé si také kladou otázku, jaká budoucnost čeká hobby, když společnost Fanatics získá ještě větší kontrolu nad výrobou karet.

Antimonopolní žaloba společnosti Panini proti společnosti Fanatics tvrdí, že se společnost Fanatics účastnila "protisoutěžního jednání s cílem monopolizovat trhy se sběratelskými kartami pro hlavní americké profesionální sportovní ligy ještě před zahájením exkluzivních prodejů". Stručně řečeno, společnost Fanatics se snaží ochromit společnost Panini jak krátkodobě, po zbývající roky stávajících exkluzivních licenčních smluv, tak dlouhodobě.

"Společnost Panini nedostala příležitost podat nabídku ani jinak soutěžit o licence, které společnost Fanatics získala," uvádí Panini ve své žalobě. "Společnost Panini se o exkluzivních smlouvách společnosti Fanatics dozvěděla až po jejich uzavření, a to díky tomu, že se o nich dočetla v médiích."

Společnost Fanatics reagovala stručným prohlášením, v němž uvedla, že žaloba společnosti Panini je "neopodstatněnou snahou o poslední záchvěv a plácnutí do vody ze strany společnosti, která ztratila kontakt se svými spotřebiteli, na trhu selhává a již několik let se neúspěšně snaží prodat sama sebe."

"Společnost Panini se snaží obvinit Fanatics ze své vlastní neschopnosti držet krok s tím, co hráči, fanoušci, a dokonce i její vlastní zaměstnanci právem chtějí," uvádí se v prohlášení Fanatics.

O den později podala společnost Fanatics důrazně formulovanou protižalobu.

"Protože společnost Panini nedokáže s Fanatics férově soutěžit, snaží se ji sabotovat neférovými a nezákonnými prostředky," uvedl zdroj z Fanatics. "V naší stížnosti jsme uvedli, jak se Panini uchyluje k jednomu špinavému triku za druhým, aby Fanatics brzdila - snaží se Fanatics oklamat a zdržovat vyjednáváním ve zlé víře, zfalšovanými prognózami příjmů a těžkopádnými snahami zastrašit a dokonce žalovat bývalé zaměstnance, kteří odešli od Panini, aby našli lepší budoucnost a exkluzivnější pracovní místo u Fanatics."

Protižaloba tvrdí, že zatímco společnost Fanatics Collectibles "oživuje odvětví sportovních a zábavních sběratelských předmětů" ... společnost Panini "polevila, neinvestuje do marketingu ani do inovací, protože odvádí zisky zpět svým majitelům v Itálii, zatímco se již téměř deset let otevřeně snaží prodat své podnikání".

"Když se blížilo vypršení licenčních smluv společnosti Panini, poskytovatelé licencí si nepřekvapivě vybrali společnost Fanatics Collectibles jako nového držitele licence, který by se dlouhodobě věnoval podnikání, na rozdíl od strategie společnosti Panini, která odčerpávala hotovost svým italským vlastníkům. Tento případ se týká vleklé kampaně společnosti Panini, která se snažila vyždímat poslední dolary ze svého amerického podnikání tím, že se snažila zablokovat těžce vydobytý úspěch společnosti Fanatics prostřednictvím řady protiprávních, nekalých a nezákonných jednání."