Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Isles slaví půlstoletí: kartičky a další rozmarné předměty pro fanoušky

11.02.2023

New York Islanders slaví v této sezóně významný milník. Druhý hokejový tým z New Yorku slaví 50 let a i fanoušek Anaheimu- týmu z opačného pobřeží, jako jsem já, může vzdát hold konkurenčnímu klubu.

Islanders byli založeni v roce 1972 a v době, kdy se NHL rozrůstala, se okamžitě prosadili. Po pouhých dvou letech existence si Isles zajistili 14 po sobě jdoucích míst v play-off. Během této impozantní série získali Islanders čtyři Stanley Cupy v řadě a v letech 1980 až 1983 dominovali lize.

Devatenáct vítězných sérií play-off po sobě - v období mezi lety 1980 a 1984 - zůstává úspěchem, který jim může závidět každý severoamerický sportovní tým. Islanders zůstávají posledním týmem jakéhokoli významného amerického sportu, který získal čtyři mistrovské tituly v řadě.

Po období rozkvětu týmu však následovala éra sužovaná skandály, špatným hospodařením a nízkou návštěvností. Od roku 1988 se týmu nepodařilo získat divizní titul a neuvěřitelných 22 sezón nevyhrál žádnou sérii play-off. Tato šílená série nakonec skončila v roce 2016. V minulé sezoně se tým přestěhoval do nové arény, když vyměnil slavné Nassau Veterans Memorial Coliseum za novou halu UBS Center.

Sběratelé, kteří se zajímají o různé předměty Islanders z minulosti i současnosti, by měli zaměřit svou pozornost především na osm bývalých členů týmu uvedených do Hokejové síně slávy, z nichž sedm (Mike Bossy, Clark Gillies, Denis Potvin, Billy Smith, Bryan Trottier, trenér Al Arbour a generální manažer Bill Torrey) bylo klíčovými členy této dynastie z počátku 80. let.

Níže přinášíme řadu sběratelských předmětů, které si můžete přidat na seznam přání, pokud jste fanouškem Ostrovanů. Pojďme si tedy připomenout významnou historii Islanders, od sběratelských karet a autogramů až po rozmarnější předměty, jako jsou třeba hudební alba či bobbleheads.

Vánoční album Islanders

Bing Crosby, Nat King Cole, Burl Ives a ... Islanders?

Ano, Islanders vydali v roce 1979 vánoční vinylové album s názvem "Home for the Holidays".

Album obsahuje 10 písní, včetně takových svátečních vypalovaček, jako jsou "Jingle Bell Rock" a "Frosty the Snowman".

Kupodivu se nejedná o jejich jediné album. V roce 1980 bylo vydáno "The Chemistry Was Just Right! (The Exciting Story of The N.Y. Islanders)" a obsahuje rozhovory z cesty týmu ke Stanley Cupu v roce 1980.


Ralph Macchio Islanders Bobblehead

Nejslavnějším fanouškem Ostrovanů je ikona 80. let Ralph Macchio. Hvězda filmu "Karate Kid" se v roce 2016 dokonce stala tváří dárkového předmětu s motivem Islanders.

Na figurce je Macchio v dresu Islanders - s bruslemi - a jeho levá noha visí ve vzduchu, čímž předvádí slavný kop, který proslavil, když hrál Daniela LaRussa ve filmu z roku 1984.

Bobblehead není jedinou poctou pro Macchia, která se týká Islanders. Macchio se také objevil na kartě Pro Set Platinum vydané v sezóně 1991-92. Sada obsahovala i další významné herce, například Freda Rogerse a Jamese Belushiho.


Mike Bossy Rookie Card

Nejlepším hráčem Islanders je bezesporu Mike Bossy. Rodák z Montrealu, který hrál na pravém křídle, zemřel 15. dubna 2022 ve věku 65 let.

Bossy získal v roce 1978 Calder Memorial Trophy pro nejlepšího nováčka ligy, s 53 góly vytvořil tehdejší rekord v počtu gólů vstřelených během první sezony. V roce 1982 získal také Conn Smythe Trophy.

Bossyho nováčkovskou kartu lze nalézt v sériích O-Pee-Chee a Topps z let 1978-79. Objevuje se také na kartě "Highlights Card" s nápisem "Mike Bossy Sets Record for Goals by a Rookie". Obě karty zůstávají zatím cenově dostupné i přes skutečnost, jakým skvělým hráčem byl a že získal čtyřikrát Stanley Cup.


Podepsaná fotografie Denise Potvina

Bossyho spoluhráč Denis Potvin byl jedním z nejlepších obránců počátku 80. let. I on byl důležitou součástí dynastie Islanders. Potvin, trojnásobný držitel James Norris Memorial Trophy, zůstává i po desetiletích oblíbencem fanoušků.

Potvinovy autogramy jsou stále dostupné (objevuje se na výstavách karet ve Spojených státech a Kanadě) a nejsou tak drahé ve srovnání s jinými hvězdami 80. let, jako jsou Paul Coffey a Ray Bourque.

Potvin zůstává do značné míry nedoceněný. Odehrál 15 sezón - všechny v týmu Islanders - a v roce 1991 byl uveden do Hokejové síně slávy. Stejně jako Bossy je legendou Islanders.


Podepsané karty Pata LaFontaina

Členem Síně slávy, který nebyl součástí magického týmu Islanders z počátku 80. let, je Pat LaFontaine. Přišel v roce 1983, tedy na konci vítězné éry Isles, ale přesto byl skvělým hráčem. Především vstřelil vítězný gól v play-off Stanley Cupu v roce 1987 ve čtvrtém prodloužení sedmého zápasu proti Washingtonu Capitals, v zápase známém jako "Easter Epic" (pozn.- v překladu "velikonoční epos").

LaFontaine je jediným hráčem v historii NHL, který hrál za tři týmy ze stejného státu. Kromě Islanders nastupoval také za New York Rangers a Buffalo Sabres.

LaFontaineovy autogramy jsou dobře dostupné a v průběhu let se objevují v různých sériích hokejových karet.