Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

TOP 10 chyb na hokejových kartách

23.04.2023

Během více než sta let, kdy společnosti vyrábějí hokejové karty, se stalo nespočet chyb - od špatně napsaného jména, přes chybné statistiky až po vyobrazení nesprávného hráče. Ale čas od času se některá z karetních společností dopustila takového přehmatu, že si říkáte, jestli je to vůbec možné? Věnoval tomu někdo pozornost? Zde je deset největších přehmatů na hokejových kartičkách.

1974-75 Topps #24 - Jacques Lemaire

Společnost Topps odvedla docela dobrou práci, když upravila fotografii Jacquese Lemaira na kartě z roku 1974-75 tak, aby hvězda Montrealu Canadiens vypadala, že je hráčem Buffala Sabres. Jediným problémem je, že Lemaire nikdy nebyl do týmu Sabres vyměněn.

Proč to společnost Topps udělala s celoživotním hráčem Canadiens je záhadou, ale populární teorie říká, že někdo z newyorské společnosti zaslechl zvěsti o tom, že Lemaire bude vyměněn do Sabres, a tak se Topps pokusili předběhnout situaci tím, že upravili jeho obrázek. Tato chyba se nakonec přenesla i na verzi karty O-Pee-Chee, která vyšla o několik měsíců později a musela zmást mnoho fanoušků Montrealu.

1979-80 Topps #63 - Dale McCourt

O pět let později udělala společnost Topps opět stejnou chybu - tentokrát však ne zcela bezdůvodně. V srpnu 1978 podepsali Detroit Red Wings z týmu L.A. Kings volného brankáře Rogieho Vachona. Kvůli represivním pravidlům pro volné hráče, která v té době platila v NHL, aby se týmy odradily od podepisování smluv s hráči z jiných týmů a udržely nízké platy, získali Kings jako kompenzaci mladou hvězdu Detroitu Dalea McCourta. McCourt však chtěl zůstat v Detroitu, a tak se bránil. U amerického okresního soudu podal žalobu. Poté zažaloval NHL, hráčskou asociaci, Kings a Red Wings. Bylo mu povoleno zůstat v Red Wings, dokud se právní bitva nevyřeší.

Na konci sezóny 1978-79 McCourt svůj spor prohrál a byl přidělen Kings. Proto společnost Topps považovala za nutné udělat McCourtovu hokejovou kartu tak, aby vypadala, že je v týmu Kings. McCourt však svůj případ dotáhl až k Nejvyššímu soudu USA. Králové se vzpamatovali, uvědomili si, že McCourt za ně opravdu hrát nechce, a vyměnili jeho práva zpět do Red Wings za výběr v prvním kole draftu. Verze této karty O-Pee-Chee, která vyšla na začátku roku 1980, použila stejnou fotografii, ale byl u ní přidán text "Nyní u Red Wings" - přestože McCourt Detroit nikdy neopustil.

1985-86 O-Pee-Chee #220 - John Garrett

Na kartičce Johna Garretta O-Pee-Chee 1985-86 je odvážně napsáno - a to velkými písmeny - "NOW ASSISTANT GENERAL MANAGER". Ale Garrett nebyl v letech 1985-86 asistentem generálního ředitele Canucks - a ani jím nikdy nebude. Co se tedy stalo?

Garrettovi byla nabídnuta role asistenta GM tehdejším GM Canucks Harrym Nealem, ale práce byla podmíněna tím, že Neale zůstane u Canucks. Garrett, který v sezóně 1984-85 odehrál pouze 10 zápasů, věděl, že se jeho kariéra chýlí ke konci a nabídku přijal. Neale byl však 23. května 1985 propuštěn, a tak se Garrett do vedení nedostal. Místo toho odehrál na začátku sezóny 1985-86 tři zápasy v nižší soutěži, poté odešel do důchodu a přijal práci hlasatele.

Uvádět, že Garrett byl nyní asistentem GM Canucks, vypadá jako nevinný omyl, dokud si neuvědomíte, že Neale byl propuštěn v květnu 1985 a série O-Pee-Chee vyšla na začátku následujícího roku. Karetní společnost měla dobrých sedm měsíců na to, aby tento příběh "uvedla na pravou míru". A nyní, o několik desetiletí později, se ani Wikipedii nedaří tento příběh objasnit. V jejím článku o Garrettovi je nesprávně uvedeno, že strávil jednu sezónu jako asistent GM Canucks. Wikipedie se mýlí? To už je co říct.

1983-84 O-Pee-Chee #105 - Steve Larmer a #106 - Steve Ludzik

Nešťastná záměna fotografií dvou hráčů ze stejného týmu se stala už mnohokrát, ale pravděpodobně ne tak špatně, jako když O-Pee-Chee přehodilo fotografie spoluhráčů z Blackhawks Steva Larmera a Steva Ludzika. Larmer se objevil na Ludzikově nováčkovské kartě, zatímco Ludzik byl vyobrazen na Larmerově nováčkovské kartě.

Téměř by se dala tato chyba odpustit. Oba hráči se jmenují Steve a mají šestipísmenná dvouslabičná příjmení začínající na "L". Larmer nosil číslo 28, zatímco Ludzik nosil 29. Dokonce i jejich dosavadní kariérní dráhy byly podobné: oba se narodili v Ontariu, byli draftováni v roce 1980, tři roky hráli juniorský hokej za Niagara Falls Flyers a poté rok v nižší soutěži za New Brunswick Hawks. Navíc byli oba Stevové levorukí střelci, zhruba stejně staří, stejně vysocí a stejně těžcí a měli světle hnědé vlasy. Možná to nebyla dvojčata Sedinova, ale na první pohled se dalo pochopit, proč si jich v O-Pee-Chee nikdo nevšiml.

Byl tu však jeden velmi velký rozdíl, který oba Stevy odlišoval: Larmer získal v roce 1983 Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka NHL. Naštěstí se Larmerova fotografie správně objevila alespoň na jeho kartičce "Calder Trophy Winner".

1991-92 Topps #162 - Adrien Plavsic & 1991-92 Topps Stadium Club #290 - Daniel Berthiaume

Karta propagující konkurenčního výrobce? V 90. letech nastal mezi výrobci karet konkurenční boj. Společnost Upper Deck uvedla na trh svou první sérii hokejových karet v roce 1990 a během sezóny 1990-1991 ji inzerovala v několika arénách NHL. To vedlo k tomu, že se název nebo logo Upper Deck objevily na kartách vyrobených společností Topps v následujícím roce. Na kartě Adriana Plasvice Topps z roku 1991-92 je v pozadí reklama s červeným nápisem "Upper Deck Hockey Cards", i když je rozmazaná a většina z ní je zakrytá, takže Topps to asi až tak moc nezajímalo.

Jinak tomu ale bylo u karty Topps Stadium Club 1991-92 Daniela Berthiauma, na které je reklama Upper Deck přímo za brankářem L.A. Kings - a je také zaostřená. Aby to Topps zamaskovali, změnili druhé "P" ve slově "UPPER DECK" na "B". Nikoho to ale zřejmě neoklamalo, zejména proto, že přes síť je vidět známé logo Upper Deck ve tvaru kosočtverce.

1991 7th Inning Sketch Memorial Cup Set

Společnost 7th Inning Sketch vyráběla v sezóně 1990-1991 karty pro Ontario Hockey League, Western Hockey League a Quebec Major Junior Hockey League. Společnost také vydala sadu Memorial Cup, která připomínala turnaj mezi těmito třemi ligami na konci sezóny. Tato série 132 karet obsahuje hráče čtyř soutěžících týmů a také 40 karet hráčů, kteří měli být vybráni v prvních kolech nadcházejícího draftu NHL, včetně velmi žádaného Erica Lindrose. V sadě Memorial Cup byla také druhá karta Lindrose, která ho připomínala jako "volbu 7th Inning Sketch jako juniorského hráče roku" - ve skutečnosti však šlo jen o záminku, jak do setu umístit dvě karty Lindrose, aby byla pro sběratele a spekulanty žádanější.

Na počátku výroby však bylo staženo 17 karet, včetně dvou Lindrosových. Dva checklisty byly dokonce přetisknuty a byly na nich vyznačeny stažené karty, ale nikdy nebylo oficiálně vysvětleno, proč byli ze sady vyřazeni Lindros, Pat Peake, Jason Dawe, Glen Murray a 12 dalších.

Výrobce zřejmě předpokládal, že jeho práva na výrobu karet tří juniorských lig zahrnují také práva na turnaj Memorial Cup, ale nestalo se tak. V důsledku toho si společnost musela zajistit povolení od jednotlivých hráčů a někteří z nich zařazení odmítli.

Sada Memorial Cup se prodávala pouze jako kompletní set. Většina setů obsahovala pouze 115 karet, ale dřívější náklad obsahoval všech 132 karet, což se dá snadno odvodit z toho, že jedna z karet Lindrose je na trhu dostupná.

1988-89 O-Pee-Chee #229 - Kevin Lowe

Obránce Kevin Lowe prožil v NHL skvělou devatenáctiletou kariéru a byl nedílnou součástí šesti týmů, které získaly Stanley Cup. Ovšem co se týče bodování, nebyl to zrovna Bobby Orr. Většina statistik na zadní straně Loweovy karty O-Pee-Chee 1988-89 ve skutečnosti patří jeho bývalému spoluhráči a nejlepšímu střelci ligy Waynu Gretzkymu. Na kartičce jsou chybně uvedeny Gretzkyho statistiky z let 1978-79 až 1986-87, ačkoli Loweho statistiky za období 1987-88 čítají 9 gólů a 15 asistencí v 70 zápasech. Člověk by předpokládal, že si korektor jistě všimne, že u tohoto hráče je ve statistice 1544 bodů asi něco špatně, ale nestalo se tak.

1972-73 O-Pee-Chee #208 & 1975-76 O-Pee-Chee #395

Vzpomínáte, jak jste potřebovali poslední kartu k doplnění některého setu? Jednu jedinou, ale nikde jste ji nemohli najít? Kupovali jste jeden balíček za druhým, ptali jste se všech svých přátel, ale nikdo tuto kartu neměl. Dnes už by to nebyl takový problém, protože díky internetu je dokončení setu jednodušší. V sezóně 1972-73 se ti, kteří si kompletovali set hokejových karet O-Pee-Chee, prohrabali nespočtem balíčků, ale nikde nemohli najít kartu č. 208 - protože O-Pee-Chee ji nikdy nevydali. Tato karta údajně měla být checklist třetí série, což je zvláštní, vzhledem k tomu, že číslo 208 by se mělo nacházet ve druhé sérii. O několik let později společnost O-Pee-Chee vynechala v sérii 1975-76 kartu č. 395, ale existují naopak dva různé checklisty s číslem 267, takže druhá karta č. 267 měla být právě č. 395.

2001-02 Upper Deck #220 - Jared Aulin

V devadesátých letech minulého století se výrobci stále více snažily zařazovat do setů NHL karty s perspektivními hráči - od vyobrazení nedávno draftovaných hráčů až po hráče v juniorském věku, kteří ještě nebyli vybráni. Na začátku roku 2000 toho však měla hráčská asociace NHLPA dost a stanovila, že společnosti jako Upper Deck nesmí do sérií hokejových karet s licencí NHLPA umístit hráče, který se neobjevil alespoň v jednom zápase NHL (brankáři museli alespoň v jednom zápase sedět na střídačce jako náhradníci.)

Společnost Upper Deck však na tuto změnu pravidel zapomněla a omylem vytiskla nováčkovskou kartu Young Guns, na které byl Jared Aulin, nadějný hráč Colorada Avalanche, vybrán ve druhém kole draftu NHL v roce 2000. Společnost Upper Deck svou chybu rychle odhalila a Aulinovu kartu nahradila "throwback" kartou Young Guns s Brettem Hullem. Přesto se hrstka Aulinových karet dostala do balíčků a čas od času se objeví na eBay.

Celý hokejový set 1990-91 Pro Set

Společnost Pro Set uspěchala výrobu své hokejové sady Series One a je to na ní vidět. Nikdy ve více než stoleté historii sběratelství nevyšla žádná jiná série karet, která by měla tolik chyb, jako právě první "Prosetky". Hned první karta v sérii obsahuje překlep v příjmení hvězdného obránce Raye Bourque, stejně jako karta jeho jmenovce, útočníka Phila Bourquea. Mezi 405 kartami první série a 300 kartami druhé série je více než 100 karet s nějakou chybou, od pravopisných chyb a překlepů přes vyobrazení špatného hráče až po faktické chyby nebo jiné nesrovnalosti. Ne každá chybná karta byla také opravena.

Počet neopravených chyb navíc prudce vzroste, pokud si uvědomíme následující: na zadní straně karet jsou uvedeny statistiky za poslední čtyři roky, ale na kartách první série jsou chybně uvedeny čtyři roky také jako celkový součet kariéry hráče, i když již odehrál například více než čtyři sezóny. Pro Set tak dokázali husarský kousek- ve své první sérii vydali více chybných karet, než bylo těch správných.