Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Muž, který prodal nejcennější sportovní kartu všech dob

18.09.2022

12,6 milionu dolarů je hodně peněz.

Většina lidí, kteří najednou přijdou k tak velké částce v hotovosti, z toho bude mít dobrý pocit. Budou šťastní. Jejich děti budou šťastné. Děti jejich dětí budou šťastné.

Ale co když se kvůli jejich získání budete muset rozloučit s něčím, co vás možná dělá ještě šťastnějšími?

"Ne, nemám dobrý pocit," řekl Anthony Giordano. "Už nemám svou kartu."

Poté, co ji Giordano držel 31 let, prodal nedávno svou kartu Topps Mickey Mantle z roku 1952 za tuto vysokou cenu prostřednictvím aukční síně Heritage Auctions. Byla to nejvyšší částka, jaká kdy byla za sportovní kartu v aukci zaplacena - překonala prodej Honus Wagnera za 7,5 milionu dolarů ze začátku srpna.

Giordano samozřejmě úplně nezapomíná na tu část, která se týká peněz.

"Jo, ta peněžní část je skvělá, a vůbec..." řekl 75letý rodák z New Jersey. "Ale myslím, že nejlepší na celé věci byla právě ta cesta, kterou jsem s ní absolvoval. Zážitek pro mé syny, vnoučata a rodinu. Bylo to fenomenální."

Karta '52 Topps Mantle vždy patřila k nejvzácnějším a nejvyhledávanějším baseballovým kartám všech dob. Legendární středopolař Yankees je jedním z nejznámějších jmen baseballové historie a příběh samotné karty je divoký (zahrnuje tisíce karet, které byly v 60. letech 20. století vyhozeny do řeky Hudson). Takže kdykoli se jedna z verzí - ve vysoce kvalitním stavu - objeví na trhu, je to velká novinka.

Příběh o tom, jak se Giordanova karta dostala k němu, je dlouhý a spletitý.

Koncem 80. let minulého století našel majitel domu v Quincy ve státě Massachusetts Ted Lodge na půdě tisíce kartiček - jeho otec byl řidičem rozvážkové služby Topps a zřejmě zapomněl na sbírku, kterou si tam schoval. Lodge zavolal slavnému obchodníkovi s kartami Allanu "Mr. Mint" Rosenovi - chlápkovi, který vypadal spíš jako profesionální zápasník, než jako odborník na sportovní karty, jestli by mu nepomohl s prodejem. Rosen, který pochyboval o jeho příběhu, přinesl hotovost, ale také přivedl do domu policistu, pro případ, že by to všechno byla velká bouda.

Když tam však Rosen dorazil, našel zlato: Christyho Mathewsona, Billa Dickeyho a téměř 40 Mantleových karet z roku 1952. Rosen koupil 5 500 karet, včetně Mantleů - jedna z nich byla nedotčený kus kartonu, který nakonec skončil v Giordanových rukou. Níže si můžete poslechnout vyprávění Rosena:

Rosen prodal zmíněného Mantla nejprve za 6 000 dolarů, ale protože si myslel, že by ho mohl prodat za víc, téměř okamžitě ho koupil zpět za 40 000 dolarů. A pak, v roce 1991, na výstavě přání ke Dni otců v Madison Square Garden, k němu přistoupilo dítě a ptalo se na Mantla z roku 52, kterého měl vystaveného ve vitríně.

"Můj syn Ralph šel kolem, uviděl ji a přišel si pro ni," vzpomíná Giordano. "Byl jsem u jiného stolu, prohlížel si karty a on řekl: "Tati, musíš se na tu kartu přijít podívat. Je to Topps z roku 52. Je fenomenální. Myslím, že už nikdy nenajdeme žádnou podobnou."

Giordano, který byl většinu svého života sběratelem a velkým fanouškem Yankees, se snažil posbírat Mantlovu kartu z každého roku, kdy hrál. Ročník 52 byl samozřejmě nejtěžší na vypátrání. Karta se prodávala za cenu kolem 57 500 dolarů, ale Giordano řekl svému synovi, aby se vrátil k Rosenovi a srazil cenu.

"Řekl jsem synovi: 'Zkus, jestli si za to vezme 50 000 dolarů,'" řekl Giordano. "Ralphie k němu přišel a říká: 'Pane Rosene, ta karta se mi líbí, vzal byste si za ni 50 000 dolarů?' On na to: 'Synku, tohle není 57,50 centů, tohle je 57 500 dolarů. Můj syn řekl: 'Jo, já vím.'"

Rosen, evidentně překvapený, že má dítě na ruce 50 000 dolarů, se ho zeptal, kde ty peníze vzal. Jeho otec Giordano přišel a dohoda byla uzavřena. Rosen se Giordanovi také zmínil, že jde o nejlepší známý exemplář tohoto typu Mantle na světě.

V té době to byla nejvyšší částka zaplacená za Mantla z roku 52. Dostalo se to do zpráv, ačkoli Giordano zůstal jako kupující v anonymitě. Jen jeho blízcí přátelé a rodina věděli, že to byl on. Giordano to tehdy považoval za dobrou investici, zatímco ostatní, včetně některých slavných osobností, které se o obchodu doslechly, si mysleli, že je to směšné.

"Myslím, že to byl, už jsem zapomněl kdo, myslím, že to mohl být Howard Stern," vzpomínal Giordano. "Nazval mě blbcem."

Od počátku 90. let byla trojice několikrát v pokušení ji prodat. Giordano řekl, že před pěti nebo šesti lety k němu domů přišel někdo, kdo byl ochoten vypsat mu šek na dva miliony dolarů. Trojice hlasovala a většina dvou si myslela, že by se prodávat neměla. Jeho jeden syn, který hlasoval pro, si myslel, že budoucí generace by mohly časem zapomenout, kdo byl Mickey Mantle, a hodnota karty by klesla. Starší Giordano si myslel, že to není správné, a říkal, že stále ví, kdo byli Babe Ruth nebo Lou Gehrig, i když je nikdy neviděli hrát.

Ale právě tento synův způsob uvažování byl nakonec důvodem, proč se letos rozhodl prodat.

"Mému nejstaršímu vnukovi je 16 let. Když se ho můj syn zeptal: "Vědí tvoji kamarádi o Mickeym Mantlovi?" Můj vnuk řekl: "Ne." Giordano dál říká: "Vědí, kdo je Mike Trout. Vědí, kdo je Aaron Judge. Ale co se týče Mickeyho Mantla, neměli ani ponětí, kdo to byl. Říkal jsem si: 'Víš, možná je to správně načasované.'"

Giordano si také myslel, že by to mohlo přinést trochu radosti a zábavy do světa sběratelů baseballových kartiček, když ostatní aspekty života byly v posledních letech tak depresivní.

Karta byla ohodnocena známkou 9,5 z 10 - "gem-mint condition", pouhým okem téměř bezchybná. To spolu s poznámkou "nejlepší známý exemplář" od krále obchodování s kartami, jakým je Rosen, vedlo aukční síň Heritage Auctions k myšlence, že tento prodej bude určitě trhat rekordy. A to se také stalo. Hned první den, kdy se aukce objevila, se na ni přihodilo více než 6 milionů dolarů.

A 27. srpna byl prodán nejmenovanému kupci za 12,6 milionu dolarů - o 12,55 milionu dolarů více, než za kolik ho Giordano koupil v roce 1991. Poměrně dobrá investice. Doufejme, že o tom někdo řekl Howardu Sternovi.

Giordano si myslí, že v závislosti na vývoji trhu - který je velmi těžké předvídat - by karta mohla mít v budoucnu větší hodnotu. Ale zatím neměl čas o tom všem přemýšlet, jeho život byl zaneprázdněn vší tou nově nabytou pozorností.

"Řekl jsem svým klukům: 'Vím, jak se cítí Kardashianovi,'" smál se Giordano.

A co se týče peněz? Říká, že je utratí za svou rodinu a samozřejmě za další memorabilie. Hlavně za památky na Mantla. Stále má poměrně cennou kartu Bowman Mickey Mantle z roku 1951 a vyprávěl historku o dalším Mantlově předmětu, který se mu nepodařilo získat.

"Zatímco probíhala tato aukce, byla tam krabička cigaret z 50. let, na které byl Mickey," řekl Giordano. "Nikdy jsem ji za těch 40 let, co sbírám, neviděl. Dal jsem na ni vysokou minimální nabídku. Probíhá posledních 10 minut aukce a můj syn mi zavolal a požádal mě, abych vyzvedl vnuka. Šel jsem pro vnuka a zapomněl na aukci. Přišel jsem o ten smradlavý balíček za nějakých 10 dolarů! Jsem jen sběratel. Baví mě to."