Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Pět fotbalistů, na které se zaměřit během MS 2022 z investičního pohledu

19.11.2022

Již zítra startuje Mistrovství světa ve fotbale, pravděpodobně největší sportovní událost na celém světě, na kterou se mnozí investoři do fotbalových karet připravují již od roku 2020. Různé odhady a spekulace, kdo zazáří nebo naopak vyhoří, jsou nekonečné. Od mužského národního týmu USA, který si vybojoval místo a vychovává mladé talenty, až po favorizované země jako Brazílie, Argentina, Francie, Španělsko a Anglie, které se chlubí těmi nejlepšími borci, jaké kdy svět viděl.

A samozřejmě to bude první mistrovství světa, které se bude hrát v listopadu a prosinci - zdánlivě bezvýznamný fakt, který by ve skutečnosti mohl přilákat více amerických diváků, než kdykoli předtím, jednoduše proto, že se koná během zimních prázdnin, a ne v letní rekreační sezóně.

Jak se během World Cupu zachovají američtí sběratelé je pro všechny zásadní otázkou, kterou se již brzy dozvíme. Trh se sběratelskými kartami je v USA jednoznačně největší, a do velké míry ovlivňuje toto hobby po celém světě, ať už se jedná o jakýkoliv sport.

S blížícím se mistrovstvím světa jsou investoři do fotbalových karet pravděpodobně v jedné ze dvou pozic. Někteří s tím počítali a mají již v ruce solidní kartičky hvězd, jako jsou Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar Jr. a Vini Jr., a jsou připraveni začít tyto hráče nabízet okamžitě k prodeji, jakmile proběhne úvodní výkop v Kataru.

A pak jsou tu druzí, kteří se touto akcí nadchli teprve nyní a chtějí se do ní zapojit.

Ti první jsou jednoznačně v nejlepší pozici, pravděpodobně nakoupili karty za mnohem nižší ceny a mohou vykrystalizovat nějaké okamžité zisky. Ti druzí mohou případně nakoupit ještě teď, možná vydělat nějaké peníze a užít si při tom spoustu zábavy.

Pokud jste na straně nakupujících a potencionálních invesotrů, zde pro vás máme pět hráčů, na které se během mistrovství světa 2022 zaměřit.

5. Cristiano Ronaldo - portugalský útočník

Jeho karty by mohly být "superlikvidní", jakmile ho fanoušci uvidí zpět na hřišti poté, co byl v této sezóně za Manchester United v podstatě vyhozen.

Bez ohledu na to, jak si povede na mistrovství světa, bude asi cokoliv lepší, než jak si zatím v této sezoně vedl v Premier League.

4. Kylian Mbappe - francouzský útočník

Hrdina mistrovství světa 2018 má za sebou několik vzestupů a pádů od doby, kdy naposledy pomohl Francii získat trofej Julese Rimeta, Francie je však i letos favoritem na celkové vítězství. Je to riskantnější, než investice do Ronalda, ale má mnohem vyšší potenciální zisk.

Spíše, než jít po jeho nálepce Panini Foot z roku 2016 (považované za jeho skutečnou nováčkovskou), která stojí minimálně 500 dolarů v případě hodnocení PSA 8, má smysl ulovit například jeho kartu Topps Chrome Refractor z roku 2017.

V současné době klesla o 63 %, takže by mohla být skvělá příležitost sehnat ji levně. Naposledy se prodala za 1 675 dolarů, dříve byla její cena 5 000 dolarů.

I když to vypadá, že je tu s námi už celou věčnost, ve skutečnosti je Mbappému stále jen 23 let. Pokud dovede Francii k dalšímu titulu mistra světa, není důvod, proč by se tato karta nemohla vyšplhat na svá předchozí maxima s velkým prostorem pro dlouhodobý růst.

3. Lionel Messi - argentinský útočník

Od svého přestupu do PSG před rokem klesl Messiho trh s kartami o 26 %. Za Argentinu, která je favoritem na vítězství, se objeví na svém pátém mistrovství světa, takže nárůst cen je reálný scénář.

2. Vinicius Jr. - brazilský útočník

Ačkoli se zdá, že je o něm slyšet už dlouho, Viniciusovi Juniorovi je stále jen 22 let. Poté, co v červnu vstřelil vítězný gól ve finále Ligy mistrů, klesly ceny jeho karet za posledních 60 dní o 18 %, protože se o něm příliš nemluvilo. To se však brzy změní- reprezentuje Brazílii, která je favoritem mistrovství světa.

S Neymarem Jr. a Antoniem po boku by se Vini mohl opět ocitnout v centru pozornosti. Až se tak stane, pěknou kartou, kterou se vyplatí mít, je Donruss Press Proof Red 2018. Je to mix vzácné a cenově dostupné karty, což je kombinace, kterou je těžké najít. V současné době je o 37 % níže, přičemž má spoustu prostoru k růstu a vysoký potenciál založený na jeho budoucích výkonech. Dražší a riskantnější hrou by byla např. Panini Treble Blue v limitu 75 z roku 2018. Pokud mu však věříte, je to karta, kterou byste měli vlastnit.

1. Erling Haaland - norský útočník

Zdá se vám výběr prvního místa vzhledem k World Cupu nesmyslný? Ale ano, je to tak správně. Norsko není na mistrovství světa a právě proto byste měli vážně uvažovat o tom, že se zaměříte na jeho karty.

Jděte po těch, co tam nejsou.

Pozornost celého světa bude upřena na borce, kteří se dostanou na hřiště, a- vzhledem k výkonům v Premier League možná nejlepší hráč světa- bude dočasně zapomenutý.

Během posledních 30 dnů už klesl o 17 % a jeho ceny by mohly díky absenci na hřišti klesat ještě dalších šest týdnů.