Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Dražba Pelého sbírky zahrnuje vzácné karty i další předměty zesnulé superhvězdy

11.05.2023

Příští měsíc uplyne pětašedesát let od chvíle, kdy sedmnáctiletý Edson Arantes do Nascimento debutoval jako člen brazilské fotbalové reprezentace v závěrečném zápase skupinové fáze mistrovství světa.

Svět s tehdypatřil nejmladší a největší superhvězdu tohoto sportu. Ve finále proti hostitelskému Švédsku vstřelil dva góly a dovedl Brazílii k jejímu prvnímu titulu mistra světa. Švédský král Gustav VI, který před zápasem navštívil hřiště, aby mladíkovi potřásl rukou, už zřejmě tušil, co svět objeví. Ten kluk, kterému se říkalo Pelé, byl skutečný talent.

Než Pelé v roce 1977 skončil s fotbalem, zaznamenal tolik úspěchů, že už se snad ani nedají spočítat. Nyní aukční síň Heritage Auctions nabízí v aukci, který se koná ve dnech 11. až 13. května, desítky položek z jeho legendární kariéry.

"Jedná se o mimořádnou ukázku Pelého pozoruhodné kariéry, která obsahuje některé z jeho nejvzácnějších fotbalových kartiček a memorabilií z jeho osobní sbírky," říká Chris Ivy, ředitel Heritage Sports Auctions. "Pelé strávil celou svoji kariéru úžasným způsobem, kdy shromažďoval fanoušky po celém světě pro sport, který miloval. A toto není zdaleka všechno z jeho jedinečné sbírky."

Podle společnosti Heritage byl každý předmět ve sbírce podepsán Pelém během autogramiády jen několik týdnů před jeho smrtí v prosinci loňského roku.

Přestože fotbal zaujímá místo nejpopulárnější hry na světě, kartičky tohoto sportu jsou na trhu se sběratelskými předměty zatím relativně málo zastoupeny, což platilo zejména v době Pelého vzestupu. To vytvořilo velkou mezeru mezi nabídkou a poptávkou po jeho kartách, zejména po těch nováčkovských a obecně kartách z počátku kariéry, po kterých sběratelé nejvíce touží. Sbírka obsahuje téměř všechny důležité série, mezi nimiž jsou např. velmi žádaná položka Aquarela z roku 1958, vzácná Tupinamba z let 1958-59 a také Panini Mexico z roku 1970, jeho první z mistrovství světa.

Navzdory svému věku a zdravotním potížím získal od společnosti PSA/DNA, která byla svědkem autogramiády, řadu podpisů s hodnocením 9 a 10. Aukce obsahuje celkem více než 100 položek.

Pelé byl také na obálce alb s fotbalovými nálepkami, které byly v 50. a 60. letech minulého století oblíbeným jihoamerickým sběratelským artiklem. Jeho autogram zdobí přední stranu alba Quigol z roku 1958 a alba s kartičkami z edice "Brazil Campeao Mundial de Futebol" z roku 1958, která oslavuje první vítězství Brazílie na největším fotbalovém turnaji světa.

Součástí aukce jsou také podepsané fotografie Pelého při zápase a dokonce i jedna z jeho setkání s královnou Alžbětou v roce 1968. Sbírku doplňují také podepsané programy a plakáty z Pelého cest po celém světě za účelem propagace tohoto sportu a setkání s fanoušky.

Sbírka obsahuje také předměty dalších fotbalových superhvězd, které Pelé získal, zejména ty, které pocházejí z jeho rodné Brazílie. Patří mezi ně především dres brazilského národního týmu podepsaný Pelém a Ronaldem a dres FC Barcelona, kde Pelého připojil svůj podpis k podpisu Neymara.

Jedna položka kombinuje dvě největší jména v historii sportu. Opus vyrobený v roce 2005 na oslavu kariéry Diega Maradony. Argentinská legenda podepsala limitovanou edici, která má čestné místo v Pelého osobní sbírce. Ten přidal svůj autogram vedle Maradonova na titulní stranu a doplnil tak jediné známé vydání podepsané oběma legendami tohoto sportu.

Když Pelé v roce 1975 podepsal smlouvu s týmem New York Cosmos v Severoamerické fotbalové lize, navždy tím změnil směr fotbalu v USA. Jeho přítomnost v zemi změnila tento sport, který byl mezi americkými fanoušky druhořadým, na sport, který svého času hrálo každé dítě v zemi. Aukce zahrnuje předměty, na nichž je Pelé vyobrazen spolu s dalšími americkými sportovními ikonami. Je zde podepsaný životopis Muhammada Aliho, fotbalový míč podepsaný Pelém i další newyorskou legendou, Joem Namathem, a boxerská rukavice podepsaná Pelém a Mikem Tysonem.