Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

1993-94 Donruss Elite Series: těžko sehnatelné inserty z 90. let

04.11.2022

Vzpomínáte, jak vám limit 10 000 výtisků připadal malý? Dnes je toto číslo směšné, protože řada insertních setů je omezena na 99, 50 nebo dokonce jen 10 kusů od každé karty. Samozřejmě existují i karty 1/1, takže shánět sérii omezenou na "pouhých" 10 000 kusů se dnešním úhlem pohledu nezdá být nějaké terno. Ale v sezóně 1993-94 to byl dobrý nápad, vzhledem k milionům karet vytištěných během boomu hokejových karet.

Insertní sada Donruss Elite Series z let 1993-94 byla předzvěstí věcí příštích, předzvěstí dnešních limitovaných karet a lesklých hologramů. Vzhledem k tomu, že karet bylo stále více, vytvoření něčeho, co mělo omezený náklad a vypadalo extrémně odlišně od designu základní sady, učinilo tyto karty jedinečné.

Checklist

Set obsahuje patnáct karet. Prvních deset karet s čísly 1 až 10 bylo vloženo do balíčků Donruss Hockey 1993-94. Kromě Alexandra Daigleho, který byl první volbou v draftu 1993, jsou všichni hráči zavedenými superhvězdami: Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Brett Hull, Jeremy Roenick, Alexander Mogilny, Teemu Selanne, Eric Lindros, Doug Gilmour a Patrick Roy.

Posledních 5 karet bylo vloženo do balíčků Donruss Update 1993-94 a byly očíslovány U1 až U5.Vzhledem k tomu, že tyto karty vyšly po skončení základní části sezóny 93-94, jedná se o 5 hráčů, kteří se v tom roce výrazně prosadili: Sergej Fjodorov, Felix Potvin, Cam Neely, Mikael Renberg a Alexej Jašin.

Stejně jako mnoho jiných insertích sérií vydaných v té době, i u Elite Series je trochu ke škodě zařazení tehdy nadějných hráčů. Ano, Alexander Daigle byl první volbou draftu, ale byl ještě značně neprověřený. Mikael Renberg a Alexej Jašin sice prožili působivé nováčkovské sezóny, ale série by byla mnohem lepší, kdyby obsahovala několik zavedenějších hráčů. Kde je Steve Yzerman, Joe Sakic nebo třeba Adam Oates? Při vyřazení nadějných hráčů, kteří ještě nebyli skutečně "elitními" borci (pokud vůbec někdy byli), a jejich nahrazení zavedenými superhvězdami by byl výběr hráčů bezchybný.

Také zařazení dvou brankářů do checklistu, který je jinak složen z útočníků, se zdá být hloupé. Sada se měla zaměřit pouze na útočníky.

Design karet

Na přední straně každé karty je akční fotografie zarámovaná do kosočtverce a obklopená lesklou fólií. Byla to skvělá karta, která se dala najít v balíčku - pamatujete, když byly tyto fólie ještě novinkou? Vzhled této série je opravdu nádherný. Prizmatická fólie mění barvu, když kartou pohnete - někdy vypadá modře, zeleně a žlutě, zatímco v jiném úhlu karta vypadá spíše červeně, oranžově a fialově. Tvar diamantu a "hvězdicový" design vytváří kolem hráče zajímavý rámeček.

Statistiky a informace

Na zadní straně karty nejsou uvedeny žádné statistiky, ale krátký životopis sportovce a důvod, proč je považován za elitního hráče.

Navzdory mramorové textuře použité na zadní straně každé karty je text velmi dobře čitelný. Zadní strana kartičky sice vypadá chaoticky, ale chválím designéra alespoň za to, že se postaral o čitelnost textu.

Vzhledem k výběru hráčů, designu karet a relativně omezenému rozsahu (s ohledem na éru, ve které byla vydána), je Donruss Elite Series skvělým nálezem v balíčku pro každého, kdo miloval hokej v 90. letech.