Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Poslední hráči, kteří nenosili přilby v NHL

10.11.2022

Pokud vynecháme evropský a mezinárodní hokej, kde používání chrániče očí již dlouhá léta nezáleží na volbě samotného hokejisty, ale je mu to prostě nařízeno v pravidlech o výstroji, ještě před pár lety bylo procento hokejistů v NHL, kteří ho používali, velmi malé. Když se v roce 2022 detailněji podíváte během přenosu z NHL na záběry střídaček týmů, zjistíte, že hráčů nastupujících bez plexiskla je již velmi málo. A přesně tak tomu bylo s přilbami před 30 lety. Vidět hráče bez helmy v roce 1989 bylo stejně neobvyklé, jako vidět dnes hráče bez chrániče očí.

NHL poprvé zavedla povinné helmy před více než čtyřmi desetiletími. Každý hráč, který vstoupil do ligy po 1. červnu 1979, musí nosit helmu, ale každý hráč, který podepsal svou první profesionální smlouvu před tímto datem, se mohl sám rozhodnout, že ji nebude nosit, pokud podepsal výjimku. V sezóně 1978-79 nenosilo helmu asi 30 % hráčů NHL. O deset let později byste však spočítali na prstech obou rukou, kolik hráčů bez helmy v lize zůstalo. Zde je přehled těchto borců a důvody, proč se rozhodli nadále ukazovat svoje vlasy divákům.

10. Ron Duguay -1988-89, Los Angeles Kings

Ron Duguay se rozhodl nenosit helmu nejen proto, aby byl stylový. "Měl jsem tehdy velké vlasy," řekl. "Líbilo se mi, jak vypadám bez helmy, ale víc než cokoli jiného to bylo pohodlí. Když mám na hlavě helmu, cítím se stísněně. Je to pro mě nepříjemné. Nemám rád cokoliv na hlavě."

Duguay se sice bez pokrývky hlavy obešel během svých dvanácti let v NHL, ale když hrál v sezóně 1989-90 v německé lize za Mannheim, takové štěstí neměl. "Snažil jsem se podepsat výjimku, snažil jsem se udělat cokoli, ale prostě mi to nedovolili," řekl. "Takže jsem jednu sezonu nosil malou helmu JOFA."

Poté se Duguay vrátil do Severní Ameriky a hrál v různých nižších ligách - vše opět bez helmy. V našem žebříčku je sice až na desátém místě (jedná se o NHL), ale stal se zřejmě úplně posledním hráčem v profesionálním hokeji obecně, který ji nenosil, když ve svých 52 letech v sezóně 2008-09 odehrál dva zápasy v Eastern Professional League.


9. Al Secord - 1989-90, Chicago Blackhawks

Al Secord byl silový útočník, který celou svoji dvanáctiletou kariéru v NHL bojoval bez helmy. V sezóně 1982-83 nastřílel 54 gólů a poté ještě dvakrát dosáhl čtyřicetigólové hranice. Nasbíral také 2 093 trestných minut. "Překvapilo mě, že Secord nenosil helmu, protože to byl bojovník," řekl Troy Murray, Secordův spoluhráč v Chicagu. "Secord byl tvrdý jako hřebík a odmítal si ji nasadit."

Podle serveru hockeyfights.com shodil Secord během své kariéry v NHL rukavice 171krát. Ve 32 letech v roce 1990 ukončil kariéru, ale o několik let později se vrátil k profesionálnímu hokeji, nejprve v týmu Chicago Cheetahs v soutěži Roller Hockey International v roce 1994 a poté v týmu Chicago Wolves v IHL v letech 1994 až 1996. To se ale již Secord rozhodl chránit si hlavu a nosil helmu.


8. Guy Lafleur - 1990-91, Quebec Nordiques

Guy Lafleur prohánějící se po pravém křídle a jeho blonďaté vlasy vlající za ním, to byl v 70. letech běžný pohled. Věděli jste ale, že "Le Demon Blond" naopak nosil během svých prvních tří let v NHL helmu? Ve čtvrté sezóně helmu odložil a poté zažil šest po sobě jdoucích sezón s 50 a více góly a 100 a více body. "Začal jsem hrát dobře, když jsem se rozhodl nenosit helmu," řekl v roce 1983.

Lafleur ukončil kariéru ve 33 letech na začátku sezony 1984-85, ale v roce 1988 se vrátil do Rangers. Zatímco do konce 80. let se počet hráčů bez helmy zmenšoval, Lafleurův návrat zvýšil jejich počet o jednoho, až v roce 1991 odešel do důchodu naposledy, ve 39 letech.


7. Harold Snepsts - 1990-91, St. Louis Blues

To, že lépe viděl, bylo pro Harolda Snepstse dostatečným důvodem k tomu, aby se obešel bez helmy. "Když jsem hrál za juniory, přidělovali celému týmu stejné helmy zn. Patterson," řekl Snepsts. "Moc mi neseděla, klouzala nahoru a dolů. Rodiče si všimli, že hodně mrkám. Když jsem se dostal do NHL, zjistil jsem, že když jsem helmu nenosil, cítil jsem se pohodlněji a tolik jsem nemrkal."

Sedmnáct sezón hlídkoval Snepsts na modré čáře Vancouveru, Minnesoty, Detroitu a St. Louis bez pokrývky hlavy. V několika zápasech s Canucks si nasadil helmu s ochraným krytem poté, co utrpěl tržnou ránu v obličeji, a znovu poté, co se v zápase s Blues udeřil hlavou o mantinel. "To mě trochu vyděsilo," řekl. "Vyzkoušel jsem několik různých přileb, ale špatně jsem slyšel, tak jsem se rozhodl ji sundat."


6. Greg Smyth - 1992-93, Calgary Flames

NHL dočasně zrušila pravidlo o povinné přilbě pro sezóny 1992-93 a 1993-94, ale poté ho znovu zavedla. Během těchto dvou let mohl hrát bez helmy úplně každý, kdo chtěl. Greg Smyth, obránce Flames, to zkusil. "Vyrůstal jsem při sledování Maple Leafs a hokeje bez helem," řekl Smyth v roce 2016 pro THN, "takže jsem to prostě chtěl zkusit."

V téže sezóně hrál bez helmy Brett Hull při All-Star Game. Jeremy Roenick chtěl hrát bez přilby o rok později (v All-Star Game 1994), ale bývalý spoluhráč Doug Wilson mu to rozmluvil. No a když už o něm mluvíme...


5. Doug Wilson - 1992-93, San Jose Sharks

"Doug Wilson měl plnou hlavu velkých kudrnatých vlasů," řekl Troy Murray, který s Wilsonem hrál v Blackhawks v letech 1982 až 1991. "Byl prostě na modré čáře bez přilby skutečnou osobností."

Hra v obraně bez helmy ale může být někdy nebezpečná, jak Wilson zjistil během své šestnáctileté kariéry v NHL. Utrpěl zlomenou čelist, zlomený nos, frakturu lebky a otřes mozku. Čas od času nosil helmu a někdy i obličejovou masku, když se zotavoval ze zranění, a dokonce strávil jednu celou sezónu v helmě. Většinu kariéry však Wilson strávil bez pokrývky hlavy. Do důchodu odešel v 35 letech. "Chlapů jako Wilson jste si museli vážit!" řekl Murray. "Je to nebezpečná hra, ale nenosit helmu je něco, pro co se tito kluci rozhodli."


4. Rod Langway - 1992-93, Washington Capitals

Rod Langway vstoupil do NHL s helmou, ale paradoxně ji přestal nosit kvůli zranění. Při zápase za Montreal Canadiens ve své čtvrté sezóně byl Langway zezadu zasažen a narazil obličejem do mantinelu. Rozřízl si oční víčko a potřeboval stehy. "Další večer jsme měli zápas a já věděl, že když budu mít helmu, zasáhne mi stehy a rozřízne mi je," řekl. "Tak jsem si helmu sundal a už jsem si ji nikdy nenasadil."

Langway odehrál zbytek své patnáctileté kariéry, převážně v týmu Capitals, bez helmy. "Nebál jsem se, že se zraním," řekl. "Viděl jsem víc zranění na trénincích, kde je na ledě 100 puků, než v zápasech. Devadesát devět procent kluků na tréninku nikdy helmu nenosilo, tak jaký je v tom rozdíl při zápase?"


3. Randy Carlyle - 1992-93, Winnipeg Jets

Obránce Randy Carlyle odehrál během své sedmnáctileté kariéry v NHL 1 055 zápasů v základní části a 69 zápasů v play-off bez helmy. To je více zápasů, než má kdokoli jiný na tomto seznamu. "Myslím, že je to jen případ, kdy jsme si všichni zvykli a už je pozdě to měnit," řekl Carlyle v roce 1990. "Chci říct, že to není žádná machrovina... není to tak, že bychom se všichni snažili navzájem porazit a být známí jako poslední chlap v okolí bez čepice."

Carlyle sice nebyl posledním chlapem "bez klobouku", jak se vyjádřil, ale byl třetím od konce, protože hrál o něco déle než Wilson nebo Langway.


2. Brad Marsh - 1992-93, Ottawa Senators

Brad Marsh byl během své kariéry známý jako specialista na blokování střel a byl předposledním hráčem NHL, který hrál bez helmy. "Tu a tam vás někdo trefí do obličeje při různých příležitostech, ale nemělo to žádnou souvislost s tím, jestli jsem měl na hlavě helmu," řekl Marsh. "Když jste na ledě, musíte si vždycky uvědomovat, co se děje, kdo další byl na ledě, odkud se střílí puk a tak dále."

Marsh si během patnácti let v lize několikrát nasadil helmu. "Prvních pár zápasů s Atlantou Flames jsem helmu skutečně nosil, ale pak jsem si řekl: 'Sundej si tu zatracenou věc'," řekl. "V Marshově domácnosti jsme vyrůstali při sledování Maple Leafs a já chtěl být jako Allan Stanley, Bobby Baun, Tim Horton, prostě všichni obránci z té éry. Takže jsem helmu nenosil."

Když byl v roce 1992 vyměněn do Ottawy, bylo Marshovi 34 let a začínal svoji poslední sezónu v NHL. Tým původně chtěl, aby nosil helmu. "Tehdejší majitel zpochybnil legálnost podepsané vyjímky z roku 1979," řekl. "Nakonec jsem vynechal první den tréninkového kempu, dokud se to nevyřešilo."


1. Craig MacTavish - 1996-97, St. Louis Blues

Každý znalec hokejových zajímavostí ví, že Craig MacTavish byl posledním hráčem, který v NHL hrál bez helmy, ale mnozí zapomínají, že "MacT" na začátku své kariéry v NHL skutečně přilbu nosil. Když v roce 1979 nastoupil do týmu Bruins, byl MacTavish zvyklý nosit helmu z univerzitních zápasů a nosil ji i nadále. Po pěti sezónách v Bostonu se MacTavish připojil k Oilers, kde změnil názor na ochrannou pokrývku hlavy. "Celou dobu jsem trénoval bez ní a pak jsem si prostě řekl, aha, kašlu na to, nebudu ji nosit."

MacTavish odehrál za Oilers tři sezóny bez helmy, ale v ročníku 1988-89 se k jejímu nošení na chvíli vrátil, i když vlastně sám neví proč. "Přes hlavu se uvolňuje hodně tělesného tepla," řekl. "Vzpomínám si, jak jsem během zápasu na střídačce zvracel, protože jsem byl přehřátý. Nebyl jsem na to zvyklý."

Poté se MacTavish helmy zbavil nadobro. "Bez ní to bylo pohodlnější," řekl. "Nikdy jsem neměl žádné zranění, proti kterému by mi helma pomohla. Někteří kluci nosili helmy Jofa - to ale není o moc větší ochrana než nemít nic."

V letech 1993-94 byl MacTavish, tehdy 35letý, jediným hráčem v lize bez helmy, a to až do roku 1997, kdy ve svých 38 letech ukončil kariéru.