Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Podepsaná kopie první smlouvy Wayna Gretzkyho s Oilers v aukci

11.11.2022

Některé děti doufají, že v den svých 18. narozenin dostanou auto. Wayne Gretzky dostal smlouvu na deset let.

Nyní jde do dražby jedna z dochovaných kopií tohoto historického dokumentu, na kterém se nachází jeden z jeho prvních profesionálních podpisů.

Aukční síň Heritage Auctions očekává, že se prodá za 400 000 dolarů nebo více.

Začínající hokejová hvězda a další dva hráči přiletěli do Edmontonu poté, co odehráli osm zápasů s tápajícím týmem Indianapolis Racers v konkurenční lize WHA. Majitel Racers Nelson Skalbania prodělával zhruba 40 000 dolarů na zápas a rozhodl se prodat Gretzkyho, útočníka Petera Driscolla a brankáře Eddieho Mia. Gretzky smlouvu podepsal 26. ledna 1979, v den, kdy mu bylo 18 let. Jeho otec Walter ji podepsal jako svědek.

Desetiletá smlouva na 3 miliony kanadských dolarů byla v té době nejdelší v historii hokeje. Hlavní část má čtyři strany, ale je zde také třístránkový dodatek, který popisuje Gretzkyho odměny.

Gretzky se stal v roce 1979 nováčkem ligy a pomohl Oilers vyhrát divizi. V týmu Edmontonu zůstal až do roku 1988, získal čtyři Stanley Cupy a osmkrát v řadě Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče NHL poté, co Oilers a další tři týmy opustily WHA a připojily se k slavné lize.

Smlouva je jednou ze tří hlavních Gretzkyho položek v aukci. V nabídce je také sbírka vstupenek, ohodnocených společností PSA, z jeho prvních profesionálních zápasů.

Jedná se o ústřižky z Gretzkyho debutů v předsezónní přípravě a v základní části sezóny z týmu Racers a zápas, v němž vstřelil své první profesionální góly.

Sbírka obsahuje jediný dochovaný (ohodnocený PSA) ústřižek z přípravného zápasu dvou týmů Racers, modrých proti bílým, z 23. září 1978, v němž Gretzky poprvé nastoupil jako profesionál, další z jeho předsezónního debutu 6. října 1978 a také jeden ze dvou celkově hodnocených ústřižků z jeho profesionálního debutu v základní části o více než týden později. Celá sada má předprodejní odhad cca 150 000 dolarů.

V nabídce je také program podepsaný jedenáctiletým Gretzkym a jeho idolem Gordiem Howem. Čtyřiadvacetistránková publikace pochází z akce v Gretzkyho rodném městě Brantford nazvané "Velcí muži sportu".