Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

LeBron James pravděpodobně přechází od Upper Decku k Fanatics

09.01.2024

Po více než 20 letech spolupráce s výrobcem sběratelských karet Upper Deck to vypadá, že LeBron James pravděpodobně uzavřel novou smlouvu se společností Fanatics Collectibles.

Sice zatím nedošlo k žádnému oficiálnímu oznámení, ale James v pondělí na svém Instagramu zveřejnil fotografii, na které se usmívá a drží v ruce dokumenty se značkou Fanatics. V příspěvku navíc označil jak Fanatics, tak Topps.

James podepsal pětiletou smlouvu v hodnotě několika milionů dolarů na karty a autogramy s firmou Upper Deck v roce 2002, ještě předtím, než byl draftován ze střední školy týmem Cleveland Cavaliers. Tehdy to pravděpodobně byla největší smlouva, jakou kdy nováček od karetní společnosti dostal, a spolupráce s UD byla později ještě prodloužena, ale už v polovině loňského roku se zdálo, že James obrátil svou pozornost k Fanatics.

Loni se dokonce objevil na kartě Topps NOW s hvězdou Dodgers Mookie Bettsem z MLB, což nezůstalo bez povšimnutí sběratelů, kteří se divili, proč Jamesovo jméno zmizelo ze seznamu exkluzivních sportovců Upper Deck.

Za zmínku stojí také to, že Jamesův syn Bronny, student prvního ročníku USC, již uzavřel smlouvu se společností Topps vlastněnou Fanatics a jeho podpisové karty se objevují v sérii Bowman od této společnosti.

Vzhledem k tomu, že společnost Upper Deck přišla o svou licenci na basketbalové karty před více než tuctem let, sběratelé se již dlouho nedočkali licencovaných podepsaných karet největšího jména NBA. A vzhledem k tomu, že licenci na ligu stále drží společnost Panini, je možné, že se ještě nějakou dobu nedočkají žádných dalších. James však nadále příležitostně podepisoval karty pro Upper Deck, přičemž některé se objevily v roce 2022 v edici Goodwin Champions. Jeho podepsané karty se prodávají za čtyř, pěti i šestimístné částky (v USD). Limitované podpesané nováčkovské karty se dokonce vyšplhaly do milionů.

Společnost Panini pravidelně vydává Jamesovy karty od doby, kdy před 15 lety získala exkluzivní licenci NBA, ale její současná smlouva končí závěrem roku 2025. Fanatics a Panini vedou právní bitvu kvůli snaze prvně jmenované firmy získat licence dříve, než bylo plánováno. Jakou podobu budou mít karty Fanatics/Topps s Jamesem se teprve uvidí, ale je možné, že se na nich objeví řada podepsaných memorabilií i bez licence NBA.