Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Macklin Celebrini se chystá vstoupit na výsluní sběratelského hobby 

27.12.2023

Svět sběratelů hokejových karet se již brzy dočká dalšího fenoménu. Mistrovství světa juniorů (U20) právě odstartovalo ve švédském Göteborgu, finálový zápas je naplánován na 5. ledna. Diváci tak mají možnost poprvé spatřit příští superhvězdu, která bude draftována do NHL. Je jím Macklin Celebrini, 190 cm vysoký centr z Vancouveru.

V Kanadě jde o velkou a sledovanou událost –jen přímo ve Švédsku je na turnaji 3 500 Kanaďanů. Loňský turnaj ovládl Connor Bedard a dovedl svůj tým ke zlatu ve strhujícím prodloužení finálového zápasu. Bedard se stal v Kanadě i ve světě již pojmem, Celebrini je další na řadě.

Po nečekaném výběru do kanadského týmu Celebrini v médiích vyprávěl, že vždycky snil o tom, jak si zahraje na mistrovství světa juniorů. Řekl, že turnaj je pro každou hokejovou rodinu součástí svátečního rituálu. Vánoce jsou 25. prosince a pak začíná World Juniors. Jeho nejoblíbenějším hokejovým momentem bylo sledovat Alexise Lafreniera, jak v roce 2020 v zápase o zlatou medaili dovedl Kanadu k výhře nad Ruskem 4:3.

Zajímavý je příběh Celebriniho vzestupu, předpokládané jedničky draftu NHL v roce 2024. Jeho otec hrál fotbal za Kanadu a profesionálně působil také v týmu Vancouver 86ers. Jeho matka byla rovněž elitní fotbalistkou. Rick Celebrini, Macklinův otec, působil v týmech Canucks, Seattle Seahawks a MLS Vancouver Whitecaps. V roce 2018 přijal práci v týmu Golden State Warriors.

Z Vancouveru do Kalifornie

Tento krok ho vytáhl z Vancouveru. Celebrini se již dříve objevil jako nadějný hráč v týmech Western Canada Selects U12 a U13. Hrál ve stejném elitním klubu jako rok před ním Bedard.

Přesun do Kalifornie znamenal, že Celebrini bude hrát za juniorský tým San Jose Sharks AAA. V ročníku U14 odehrál 54 zápasů a připsal si 49 gólů a 45 asistencí, což mu vyneslo 94 bodů.

Jeho další zastávkou byl slavný program Shattuck St. Mary's High School v Minnesotě. Mezi hvězdy NHL, které prošly tímto programem, patří Sidney Crosby, Jonathan Toews, Patrick Kane, Kyle Okposo, Zach Parise a nespočet dalších.

V prvním roce hrál za tým U14AAA. V 50 zápasech vstřelil 51 gólů a zaznamenal 90 asistencí, což představuje 141 bodů.

V dalším roce se jako patnáctiletý dostal do elitního školního týmu, přípravky U18AAA. Hrál proti sedmnáctiletým a osmnáctiletým a opět dosáhl neskutečných čísel: 50 gólů a 67 asistencí, celkem tedy 117 bodů v 52 zápasech.

V 16 letech Celebrini přesedlal do juniorského hokeje. V týmu Chicago Steel v USHL, opět proti o dva a tři roky starším hráčům, vedl Celebrini statistiky se 46 góly a celkově 86 body v 50 zápasech. Připsal si také 62 trestných minut. Celebrini se stal druhým hráčem v historii United States Hockey League, který získal ocenění Hráč roku, Nováček roku a Útočník roku ve stejné sezóně.

Za Kanadu si zahrál na mistrovství světa hráčů do 18 let. Opět byl dominantní, v sedmi zápasech zaznamenal 15 bodů. V zápase o bronz vstřelil vítězný gól Kanady v prodloužení při výhře 4:3 nad Slovenskem.

Přesun do Bostonu

Klub Boston Terriers neměl Celebriniho v hledáčku. Ale někdy osud ve sportu prostě zařídí, že se stane něco neočekávaného.

Warriors hráli s Celtics ve finále NBA. Trenér Boston University Jay Pandolfo oslovil Ricka Celebriniho a byla domluvena schůzka. Po návštěvě školy a setkání s trenéry se Celebrini i jeho bratr Aiden, který byl loni draftován v šestém kole týmem Vancouver Canucks, stali hráči Terriers.

Celebrini opět hraje proti starším soupeřům. Jako sedmnáctiletý má na kontě 10 gólů a 15 asistencí, celkem tedy 25 bodů v dosavadních 15 zápasech. Terriers jsou v tabulce na pátém místě.

Celebrini si vede deník pro NHL.com a podrobně popisuje své zážitky z univerzitního hokeje i z cesty do Švédska na turnaj.

"Mistrovství světa juniorů bylo v Celebriniho domácnosti vždy velkou událostí," napsal. "Co si pamatuji, sledujeme tento turnaj každé Vánoce. Nepamatuji si rok, kdy bych se na turnaj nedíval, takže je to velká věc.

"Myslím, že nejlepším momentem, na který si jasně vzpomínám a který pro naši zemi tolik znamenal, bylo mistrovství světa juniorů v roce 2020, kdy útočník Alexis Lafreniere zaznamenal v pěti zápasech 10 bodů (čtyři góly, šest asistencí) a Kanada porazila Rusko 4:3. Myslím, že to vítězství to tak nějak vystihuje, porazit Rusko a způsob, jakým se Kanada vrátila do finále, byl docela super."

Co předvede ve Švédsku?

Jeden z nejlepších hokejových analytiků, Bob McKenzie z TSN, řekl, že lidé by neměli očekávat příliš mnoho od hráče, kterému je jen 17, navzdory výkonům Bedarda v 17 letech v loňském roce.

"Nechci příliš zvětšovat očekávání od kluka, kterému bude osmnáct až v červnu," řekl McKenzie v pátek na TSN. "Ale v první den závěrečného kempu proti skupině 23, 24 a 25letých hráčů z U Sports (kanadský univerzitní hokej) byl nejlepším hráčem na ledě za tým Kanady.

"Vypadá to, že má nějaké zvláštní kvality," dodal McKenize. "Bude hrát ve formaci s Fraserem Mittenem, hráčem druhého kola draftu Toronto Maple Leafs. Mitten bude hrát na levé straně a Jordan Dumais, hráč třetího kola draftu Columbusu Blue Jackets, na pravé straně."

Každý tým NHL bude mít na turnaji ve Švédsku své skauty, kteří budou sledovat nejlepší hráče. Všechny oči budou upřeny na Celebriniho.

"Pokud hledáte někoho srovnatelného, je to těžké," řekl minulý týden jeden ze skautů NHL. "Jeho dovednosti jsou elitní na každém metru kluziště. Nemá absolutně žádné slabiny nebo cokoli, kvůli čemu byste si řekli, že je sice elitní, ale potřebuje zapracovat na tom či onom. Jeho bruslení, střela, přehled, houževnatost, síla, defenzivní hra - to všechno je skvělé."

"Když je na ledě, hra se točí jen kolem něj. Neuvěřitelné je, že jsme ho zatím viděli hrát jen proti soupeřům o dva a tři roky starším, než je on. Až mu bude v NHL pětadvacet nebo šestadvacet a dosáhne svého fyzického vrcholu, předpokládám, že bude ještě lepším hráčem."

Jakkoli je Celebrini již nyní velká osobnost, zatím se objevil pouze v jedné sérii hokejových karet, která byla k dispozici pouze v balíčcích. Můžete ho najít v sadě 2023 Upper Deck Team Canada Juniors se třemi základními kartami a paralelkami (Clear Cut, Exclusives, High Gloss (# to 10) a 1/1 Finite), dále insertními sadami jako Go to the Top, License to Ice, Prospectus Momentous, Skating the Wave, Breakouts, FX a jersey variantami tří základních karet. Vydáno bylo zatím celkem 43 karet Celebriniho, pokud počítáme i paralelní kusy.

Celebrini je také součástí setu Chicago Steel, který byl vydán v březnu 2023 v rámci propagačního večera týmu sponzorovaného místním obchodem s kartami. Hráči zůstali po zápase na autogramiádě a několik jeho podepsaných karet bylo nabídnuto k prodeji.