Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Dresy Lionela Messiho z mistrovství světa 2022 prodány za 7,8 milionu dolarů

16.12.2023

Sada šesti argentinských dresů, které nosil Lionel Messi při svém tažení na mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru, se ve čtvrtek vydražila za 7,8 milionu dolarů.

Dresy měl na sobě argentinský kapitán během prvního poločasu finálového vítězství nad Francií, semifinále, čtvrtfinále, osmifinále a dvou ze tří zápasů skupinové fáze. Do dražby je dal americký technologický startup AC Momento, který kromě provozování mobilní aplikace pro sportovní fanoušky také spolupracuje s významnými sportovci (včetně Messiho) a pomáhá jim spravovat sbírky memorabilií z utkání.

Aukční síň Sotheby's se rozhodla prodat hrané dresy jako celek, nikoliv jednotlivě, a konečná cena tak představuje nejhodnotnější aukci sportovních memorabilií v tomto roce a je zároveň rekordní pro jakýkoli Messiho předmět.

Dosavadním rekordmanem byl Messiho dres Barcelony z roku 2017, který se v květnu 2022 prodal za 450 000 dolarů.

Část výtěžku z dražby bude věnována projektu UNICAS, který organizuje Dětská nemocnice Sant Joan de Déu (SJD) Barcelona s podporou Nadace Leo Messiho a který slouží potřebám dětí trpících vzácnými chorobami.

Pro zajímavost- aktuálně platným rekordem v prodeji jakýchkoli sportovních memorabilií, vynecháme-li sběratelské kartičky, zůstává částka 10,1 milionu dolarů za dres Michaela Jordana z finále NBA z roku 1998, který byl rovněž vydražen v aukční síni Sotheby's v září loňského roku. Messiho dresy nepřekonaly ani rekord v prodeji fotbalových memorabilií všech dob. V květnu loňského roku se za 9,28 milionu dolarů prodal vítězný dres Diega Maradony z na mistrovství světa ve fotbale v roce 1986 (památná "boží ruka").