Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Šest Jordanových bot z vítězných finále NBA půjde do dražby

07.01.2024

Sada šesti bot, které měl na sobě Michael Jordan při každém ze svých mistrovských titulů v NBA, je aktuálně v držení soukromého sběratele, ale již příští měsíc bude prodána zájemci s nejvyšší nabídkou. Aukční síň Sotheby's, která boty loni vzala na výstavní turné ve snaze prodat je jménem současného majitele, je nabídne v rámci aukce, která bude zahájena 2. února. Odhad jejich ceny činí 7 až 10 milionů dolarů.

Boty v současné době vlastní soukromý sběratel, který je koupil od Tima Hallama, ředitele pro styk s veřejností týmu Chicago Bulls v době pravidelných návštěv zápasů týmu v 90. letech. Hallam před lety přiznal, že bylo tradicí, že mu Jordan vždy po rozhodujícím zápase každého finále botu daroval.

Boty se datují k titulům Bulls v letech 1991, 1992, 1993, 1996, 1997 a 1998. Jordan, který byl v každé z těchto sérií nejužitečnějším hráčem finále, se na každou botu podepsal.

Sada, kterou aukční síň Sotheby's označila jako The Dynasty Collection, se skládá z bot Air Jordan VI (1991), Air Jordan VII (1992), Air Jordan VIII (1993), Air Jordan XI (1996), Air Jordan XII (1997) a Air Jordan XIV (1998).

Součástí aukce bude i sada podepsaných fotografií 1/1, na nichž je Jordan vyobrazen po každém finále, jak se usmívá a slaví, zatímco má na sobě pouze jednu tenisku. Druhou tenisku již dostal Hallam v šatně.

"Nehraju, neskóruju, neskáču, takže pro mě prsteny neznamenají tolik, jako pro hráče," řekl Hallam novináři Bryanu Bloodworthovi v roce 1997 po pátém titulu Bulls. "Chtěl jsem něco, co je skutečnou součástí hry, a tak jsem Michaela požádal o jednu z jeho bot.

"Teď se z toho mezi námi stal takový stálý vtip. Každý rok poté, co vyhrajeme titul, si Michael v prostoru pro rozhovory sundá botu, podepíše se a dá mi ji. Je docela legrační vidět Michaela, jak chodí jen s jednou botou na noze."

Všechny boty jsou výrazně odlišné. Během Jordanova prvního titulu v roce 1991 nosil boty Nike Air Jordan VI, jejichž vzorem bylo jeho Porsche 911. V roce 1991 si Jordan oblékl boty Nike Air Jordan VI.

Při návratu týmu Bulls do mistrovské formy v roce 1996 obul botu s průsvitnou podrážkou.

Při svém šestém a posledním titulu v NBA v roce 1998 oblékl raný prototyp modelu Air Jordan XIV známý jako "Last Shot", který byl vytvořen tak, aby kopíroval linie jeho Ferrari 550 Maranello.

K dispozici jsou také Air Jordan VII z roku 1992 (první bez značky Nike), VIII z roku 1993 ("x-strap") a XII z roku 1997 (první s Nike Zoom Air).

Pár Jordanových bot z druhého zápasu finále v roce 1998 se loni prodal za 2,2 milionu dolarů a představuje nejvyšší částku, jaká kdy byla za pár bot z utkání zaplacena.