Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Hokejista i DJ- Mika Zibanejad je mezi sběrateli a fanoušky stále oblíbenější

05.01.2024

V letošním ročníku má hlavní zásluhu na tom, že New York Rangers dosáhli prozatím svého nejlepšího výsledku v NHL, navíc šance Švédska získat zlaté medaile na mistrovství světa juniorů (v době vydání článku ještě finálový zápas nebyl odehrán) a vzpomínky na zlatý gól z roku 2012 způsobily, že popularita karet Miky Zibanejada na obou stranách Atlantického oceánu prudce vzrostla.

Třicetiletý Zibanejad se narodil a vyrostl ve Švédsku. Jeho otec je Íránec a matka pochází z Finska. Mluví anglicky, švédsky, persky a finsky. Ve svém rodném Švédsku se stal "navždy" oblíbeným hráčem díky gólu v prodloužení, kterým zajistil svému týmu výhru 2:1 nad Ruskem ve finále juniorského mistrovství světa v Calgary v roce 2012. O tomto gólu se ve Švédsku mluvilo také poslední dva týdny, kdy tamní fanoušci povzbuzovali svůj tým v Göteborgu, usilující o první zlatou medaili od té doby.

Před prohrou v prodloužení s Finskem vyhrálo Švédsko 61 z posledních 65 zápasů v základní skupině na mistrovství světa juniorů. Od Zibanejadova gólu však mají v zápasech play-off na turnaji zápornou bilanci 18-20.

V době, kdy vstřelil památný gól, byl Zibanejad nadějným hráčem Ottawy Senators draftovaný v roce 2011 jako šestý v celkovém pořadí. Jeho kartička Upper Deck Young Guns RC 2011-12 byla na trhu asi šest týdnů, když Zibanejad vstřelil gól, který je dodnes jedním z nejikoničtějších v historii juniorského mistrovství světa. 

Cena této karty- spolu s dalšími od společností Upper Deck, Panini a In the Game- zaznamenala na trhu okamžitý nárůst. Zibanejad sice v Ottawě předvedl záblesky své geniality, ale Senators ho poslali do Rangers spolu s volbou ve druhém kole draftu výměnou za veterána Derricka Brassarda a volbu v sedmém kole draftu. Tato výměna byla pro Ottawu z krátkodobého hlediska výhodná, protože Brassard byl klíčovým hráčem Sens, kteří tehdy postoupili do finále Východní konference.

Zibanejadovi se ale v New Yorku daří, fanoušci Rangers i celé město ho přijali a stal se jejich nejlepším centrem číslo jedna od doby, kdy Mark Messier před 30 lety zvedl nad hlavu pohár.

Bez ohledu na jeho neustále rostoucí popularitu na trhu s kartičkami ve Švédsku se Zibanejad konečně prodírá také na severoamerické seznamy jako jedna z nejsbíranějších hvězd NHL. Možná není Gretzky nebo Ovečkin, ale uhnízdil se na čelních příčkách.

Zibanejad začal letošní sezónu velmi zvolna, v prvních 17 zápasech vstřelil pouze dva góly. Od té doby jich v dalších 18 utkáních zaznamenal 12 a s 37 body v 35 zápasech má průměr více než bod na zápas. V bodování Rangers je na druhém místě, hned za Artěmijem Panarinem.

Vzhledem k tomu, že New York je jedním z největších trhů v Americe, a vzhledem k obrovské popularitě Rangers mezi fanoušky a sběrateli mohou Zibanejadovy kartičky letos povýšit na další úroveň. V minulé sezóně s 91 body zažil nejlepší rok v kariéře. Letos by měl mít nejen průměr vyšší než bod na zápas, ale také by mohl vstřelit svůj 300. gól. Rangers by letos v play-off měli vydržet dlouho. Pokud nedojde k nějakému zvratu, mohli bychom ve východním finále vidět třeba klasický souboj mezi Rangers a Bostonem Bruins.

Mimo led

Zibanejad se také v New Yorku ponořil do hudební scény a sociálních médií, což zvýšilo jeho popularitu.

Když působil v Ottawě, začínal svoji kariéru mimo led jako DJ.

Poté, co byl vyměněn do New Yorku, vydal svou první píseň Forever, na kterou navázal skladbou Can't Go Back Home. Vydal pět singlů a spolupracoval s Hot Shade, Mikem Perrym a Melinou Borglowe.

V roce 2019 Zibanejad vystoupil na festivalu Summerburst ve švédském Göteborgu, kde se letos koná juniorský světový šampionát. Loni v létě vystoupil opět ve Švédsku, a to na festivalu Lollapalooza 2023 ve svém rodném městě Stockholmu. V line-upu vystoupili také Travis Scott, Mumford and Sons a Lizzo.

Zibanejad možná není nejsbíranějším hráčem NHL, ale jeho popularita trvale roste. A nikdo není takovou multimediální a multiplatformní hvězdou, jakou je tento centr New Yorku, s nejlepšími hokejovými vlasy od dob Jaromíra Jágra, když v Penguins a právě v Rangers provětrával svůj mullet.