Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Třicet let od vydání NHL ´94: rozhovor s Jeremy Roenickem

14.12.2023

POZNÁMKA: Tento rozhovor s Jeremym Roenickem byl původně publikován v říjnovém čísle časopisu Beckett Hockey Magazine v roce 2013. Netuším, kolik nadšenců v našich českých končinách tehdy mělo předplacenou online verzi, ale já ano. A protože ho tedy pravděpodobně vidělo jen velmi málo z vás a byl vydán již před deseti lety, dovolil jsem si ho převzít, přeložit a zveřejnit právě v době třicátého výročí legendární hry NHL '94.


Jeremy Roenick během svých dvaceti sezón v NHL elektrizoval davy svým tvrdým stylem hry s vysokým počtem gólů. Třikrát dosáhl padesátigólové hranice a také jako teprve třetí hráč narozený v USA nastřílel během kariéry více než 500 gólů. Když ji v roce 2009 ukončil, měl na kontě 513 gólů a 703 asistencí v 1363 zápasech. O rok později byl uveden do Hokejové síně slávy USA a v současné době působí jako studiový analytik zápasů NHL vysílaných na stanici NBC.

Pro jednu generaci hokejových fanoušků je však Roenick možná ještě známější jako jedna z nejlepších postaviček videoher, které se kdy objevily na televizní obrazovce. NHL '94, která vyšla v listopadu 1993 a v současnosti slaví 20. výročí (pozn. red.: aktuálně je to již 30 let), je považována za nejlepší videohru z klasické herní éry. Ve hře, která používala jména a atributy skutečných hráčů NHL, byl Roenick téměř nezastavitelný. Jeho skvělá rychlost a mrštnost spolu s jednou z nejtvrdších a nejpřesnějších střel dělaly z J.R. největší útočnou hrozbu v NHL '94.

Ve verzi hry pro systém Genesis způsobila programátorská chyba (známá jako "chyba hmotnosti") to, že hráče s nízkou hmotností bylo ve skutečnosti obtížnější srazit a zároveň měli tvrdší údery. To mělo za následek, že Roenick byl v NHL '94 naprostým ničitelem, který měl navíc lepší kombinaci útočných schopností než Mario Lemieux nebo Wayne Gretzky.

Filmoví diváci se o Roenickovi mohli dozvědět také ve filmu Swingers z roku 1996 s Vincem Vaughnem a Jonem Favreauem v hlavních rolích. V památné scéně hrají postavy NHL '94 (ačkoli vystřižené záběry ze hry jsou ve skutečnosti z předchozí hokejové hry společnosti Electronic Arts, NHLPA Hockey '93). Když je Vaughnova postava Trenta obviněna, že hraje nefér, odpoví: "Víš, nejde ani tak o mě jako o Roenicka, ten je dobrý". To upevnilo Roenickův status popkulturní ikony a videoherní legendy.


SB: V letošním roce slaví videohra NHL '94 20 let od svého vzniku. Určitě si na ni pamatujete.

Jeremy Roenick: Ano. Velmi, velmi dobře. Hra NHL '94 je téma, které je mi za mého života zmiňováno nejčastěji. Chodí za mnou stále více lidí, kteří mě znají právě kvůli NHL '94. Lidé, kteří prošli vysokou školou a hráli za Chicago Blackhawks a Jeremyho Roenicka. Přál bych si, abych byl v reálném životě tak dobrý jako v té videohře. Ale jsem alespoň nejlepším hokejistou v historii videoher.


SB: Hrál jste v dětství videohry?

JR: Ano, měl jsem herní systém Atari. Hrál jsem hodně videoher. Byl to začátek jejich éry- Hvězdné války, Pac-Man, Space Invaders a podobné věci.


SB: Jaké videohry jste měl v dětství nejraději?

JR: Já jsem hrál Donkey Konga, Ms. Pac-Mana a Asteroidy. Dále Frogger a Centipede. To byly hry, na kterých jsem vyrůstal, klasika. Teď mám doma automat na videohry Ms. Pac-Man/Galaga (na mince).


SB: Co jste si myslel na začátku 90. let, když herní společnosti začaly ve svých hokejových videohrách používat skutečné hráče NHL?

JR: Myslel jsem si, že je to opravdu skvělé. myslel jsem si, že je to správný nápad. Byl to skvělý nápad. Pomohlo to nám, sportovcům. Pomohlo to našemu zviditelnění a k větší rozpoznatelnosti.


SB: Hrál jsi někdy v některé z her, ve kterých jsi hrál, sám za sebe?

JR: Hrál. Můj syn Brett je však hraje mnohem častěji než já. Takže hrál za mě mnohem častěji, než já. Já jsem hry hrál, ale nejsem v nich moc dobrý. Ale je opravdu skvělé vidět, jak hry začínaly a jak se v průběhu let vyvíjely až do dnešní podoby. Je úžasné, co všechno dokázala technologie.


SB: Hrajete některé z novějších her proti svému synovi?

JR: Určitě. Zejména tu, která vyšla před pár lety (NHL '12), s hrou "Be A Legend" poté, co jsem odešel do důchodu. EA (Electronic Arts) do hry zařadila legendy, které si mohou zahrát proti současným hráčům NHL, takže jsem si ji určitě zahrál, protože když vás v jedné z těchto her považují za legendu, je to docela super!

Jeremy Roenick (druhý zleva) byl jednou z devíti legend v NHL 12
Jeremy Roenick (druhý zleva) byl jednou z devíti legend v NHL 12


SB: Jak jste se stal jednou z hratelných postav v režimu "Be A Legend"?

JR: Se společností EA Sports jsem měl vždy dobré vztahy. Pomáhal jsem jim s jejich hrami, dělal jsem nějaké rekonstrukce, nosil jsem motion capture obleky. A požádali mě, abych hrál i v jiných hrách, například v golfové hře Tiger Woods (Tiger Woods PGA Golf Tour 13). V té hře jsem jednou z golfových celebrit. Když EA potřebuje hokejistu, vždycky se na mě obrátí.


SB: Takže když hrajete proti svému synovi, kdo vyhrává?

JR: To on. Je znalec videoher, takže je velmi dobrý v tom, co dělá. Rok co rok se mě ptá, jestli budu hrát v příští hře NHL. Říkám mu, že dřív nebo později mě asi ze zápasů vynechají, protože jsem skončil, ale stejně si do nich zase najdu cestu zpátky. V NHL '14 bude "Anniversary mode".

A myslím, že je opravdu skvělé, že se můžete vrátit a zahrát si verzi z roku 94. To je to, co prodá NHL '14. Lidé si pamatují, jak hra začala. Je to jako se mnou - když vidím hru Pac-Man, jdu si ji zahrát. Tohle (NHL '14) se bude hodně prodávat.


SB: Kdy jste se poprvé dozvěděl, že vaše jméno "padlo" ve filmu Swingers, ve scéně, kde hrají hokejovou videohru?

JR: Vlastně jsem se na ten film díval náhodou a viděl jsem ho. Do té doby jsem nevěděl, že jsem v něm zmíněn, a pak mě najednou šokovalo, když Vince Vaughn řekl moje jméno. Byla to asi jedna z nejúžasnějších věcí, které se mi v té době v mé kariéře přihodily.

Jedna věc je být hvězdou na ledě a být známý ve svém vlastním městě, ale když se dostanete do skutečného filmu, který se stane popkulturou, je to opravdu skvělá věc. Lidé kolem mě procházejí, ptají se, jak se mi daří, a říkají: "Víš, to nejsem ani tak já jako Roenick; ten je dobrý." A já jim říkám: "Vždyť je to taky dobrý. Lidé neustále vytahují citáty ze Swingers. Znáte to, "ať Gretzkymu teče krev z hlavy" a tak podobně. S Vaughnem jsem se spřátelil. Je to můj velký fanoušek a zmínil se o mně ve filmu, protože si mě, a způsobu, jakým jsem hrál, vážil, a vzdával hold mým dnům v Blackhawks. To mi přišlo opravdu skvělé.


SB: Takže Swingers jste poprvé viděl v kině?

JR: Ne, díval jsem se na něj doma na DVD. Tu scénu jsme přetáčeli asi stokrát.


SB: O patnáct let později jsi tu scénu ze Swingers přehrál pro video na FoxSports.com. Čí to byl nápad?

JR: Ve skutečnosti to byl nápad FOX Sports pro pořad, kde se natáčely scénky týkající se sportu. Přišel jsem do studia FOX, tak naplánovali malou scénku, kde bych celou scénku přehrál.


SB: Několik herních časopisů a webových stránek sestavilo žebříček nejlepších sportovců ve sportovních videohrách -

JR: Bo Jackson...


SB: Bo Jackson z Tecmo Bowl, Mike Tyson z Punch Out! a Jeremy Roenick z NHL '94 jsou považováni za tři nejlepší postavy z videoher vůbec. To je docela dobrá společnost.

JR: Bylo to docela fajn. Jak jsem řekl, v dnešní době je to věc, díky které jsem slavný. Víte, některých věcí se člověk v průběhu let drží a tohle je jedna z věcí, které se držím.


SB: Byl jste také sportovcem vyobrazeným na obálce videohry NHL 2K3 a jejího pokračování ESPN NHL Hockey z roku 2004. Jaký je to pocit být na obálce videohry?

JR: Je to obrovská pocta, protože to zasáhne tolik různých demografických skupin lidí. Různé věkové skupiny. Mít svou tvář na obálce videohry, která se prodává po celém světě, je jedna z největších poct, které se vám může v herní branži dostat. Víte, čím jsem starší, tím mi přijde, že jsou dnes hokejisté mnohem slavnější. Takže si myslím, že i tohle tomu pomáhá. Myslím, že ani moje práce v televizi (jako komentátor pro NBC) není na škodu, ale přesto mi právě hra pomáhá navázat kontakt s fanoušky a lidmi po celém světě.


SB: Škádlil Vás někdo ze spoluhráčů z Flyers, když jste se objevil na obálce některé z her?

JR: Snažili se, ale vypadal jsem příliš dobře, takže nemohli nic říct.


SB: Poslední otázka. Předpokládejme, že se v souboji o puk utkají Jeremy Roenick z NHL '94, Super Mario a ježek Sonic. Co se stane?

JR: Super Mario by nám všem nakopal zadky.


ZDROJ: Beckett Magazine