Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

2003-04 Topps Lost Rookies: "Ztracené karty" nováčků z 80. let

11.05.2023

Zatímco v 80. letech společnost Topps vydávala epické baseballové série o 792 kartách, které obsahovaly prakticky všechny hráče týmů, včetně těch z prvního kola draftu, ještě než nastoupili k zápasu, jejich hokejové sady byly velmi nedostatečné. V tomto desetiletí měly někdy jen 165 karet, tedy pokud se vůbec firma nějakou sérii obtěžovala vytvořit.

V 80. letech si hráči NHL museli nováčkovskou kartu zasloužit. Zatímco někteří výjimeční hráči v 60. a 70. letech dostali rookie karty (RC) během své nováčkovské sezóny (jako např. Bobby Orr a Guy Lafleur), následující dekáda byla jiná. Hráč musel odehrát minimálně jednu celou sezónu (často i několik sezón), než mu byla karta udělena. Dokonce i Mario Lemieux, který přepisoval rekordy v juniorském hokeji a byl draftován jako první hráč v celkovém pořadí, musel hrát v NHL rok, než dostal kartu.

V letech 2003-04 vydala společnost Topps insertní karty s názvem The Lost Rookies (Ztracení nováčci). Série The Lost Rookies, vkládaná do balíčků Topps v poměru 1:12, je sadou "co by kdyby", která zobrazuje 11 superhvězd na kartách z jejich nováčkovského roku - například Maria Lemieuxe na kartě Topps 1984-85 nebo Joea Sakica v sadě z let 1988-89. Je to velmi dobrý nápad a skvělé oživení sbírky pro každého, kdo měl rád hokej v 80., 90. nebo 00. letech.

Výběr hráčů

Ztracení nováčci představují hráče, kteří debutovali v NHL v průběhu 80. let a zároveň v roce 2003 ještě hráli. Celá myšlenka spočívá v tom, že ukazuje, jak by vypadaly jejich nováčkovské karty, kdyby byly vyrobeny během jejich nováčkovské sezóny.

Jména obsažená v této sérii jsou TOP: Ed Belfour, Ron Francis, Brett Hull, Curtis Joseph, Mario Lemieux, Mike Modano, Jeremy Roenick, Patrick Roy, Joe Sakic, Brendan Shanahan a Steve Yzerman. Skutečně elitní společnost, všichni tito hráči jsou nebo brzy budou v Síni slávy.

Dále tu však máme elitní hráče, kteří by v této sadě měli být, ale zcela nepochopitelně nejsou. Mark Messier debutoval v NHL v roce 1979, ale na kartě Topps se objevil až v sezoně 1984-85! Trevor Linden debutoval v roce 1988, ale svého premiérového "kusu kartonu" se dočkal až o rok později. Oba byli v NHL aktivní ještě v roce 2003, takže tu máme zcela legitimní otázku- proč tito dva velikáni nebyli součástí série?

Design přední části

Každá karta je založena na již existujícím designu, takže série sama o sobě nemá vlastní vzhled ani identitu.

Jednou ze skvělých věcí na Ztracených nováčcích je, že přebírají klasické designy, které byly v minulosti tištěny na šedivém kartonovém papíře, ale jsou tisknuté na jasně bílý papír s UV povlakem. Je opravdu úžasné vidět staré grafické návrhy vytvořené moderní technologií.

Statistiky a informace / Design zadní strany

Přestože jde o úžasnou sérii, tak tady bych měl jako známý milovník statistik jednu výtku. Na některých kartách sice odvedla společnost Topps opravdu dobrou práci, abyste "uvěřili", že by snad mohlo jít o skutečné karty z roku, který připomínají, ale jiné karty tuto iluzi poněkud narušují.

Tak třeba elegantní Ron Francis je vyobrazen na kartě Topps ze série 1981-82, ale na zadní straně jsou uvedeny jeho statistiky ze stejné sezóny, tedy 1981-82. TO JE NAPROSTÝ ČASOVÝ PARADOX, KTERÝ NEDÁVÁ SMYSL.

Jiné obdobné "ztracené" série, například Parkhurst 1956-57 Missing Link, jsou v tomto daleko přesnější a neodkazují na nic z následujících let.

Přeci pokud "předstíráme", že tato karta pochází z určitého roku, pak na zadní stranu neumisťujeme statistiky právě pro tento rok. Sedm z 11 karet v této sérii to tak má a mně to opravdu trochu kazí náladu. :-)

Ale kromě "spoilerových statistik" odvedla společnost Topps skvělou práci při obnově designu zadní strany každé karty, přičemž použila vhodné rozvržení a typografii specifickou pro design každého roku.

Ano, stěžuji si na statistiky, a to hodně, ale je to zkrátka něco, co musím v širším měřítku přehlížet. Protože" Ztracení nováčci" je úžasná série insertů, která stojí za to, abyste si ji pořídili do své sbírky. Byl to v roce 2003 opravdu skvělý nápad a je to přesně ten druh insertní sady, který ocení každý sběratel věnující se starším hráčům a kartám.

Čtěte také: 2003-04 Topps C55: Staromódní design je zajímavým rozptýlením