Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

TOP 10: Karty nováčků v NHL 1980s

14.11.2022

Pokud se vám líbil náš předchozí žebříček nejlepších karet nováčků ze 70. let, máme pro vás pokračování. Opět se ale jedná jen o názor, se kterým možná nemusíte souhlasit. Do seznamu se vzhledem k omezení na 10 hráčů opět nevešlo plno borců, kteří by také stáli za zmínku, např. Joe Sakic, Ron Francis, Mike Gartner, Cam Neely, Dale Hawerchuk, Brendan Shanahan a další... 

Osmdesátá léta byla pro hokej zlatým obdobím. A přestože Wayne Gretzky a celkově dominantní Edmonton Oilers na sebe strhávali velkou pozornost, v průběhu tohoto desetiletí debutovalo mnoho skvělých hráčů.

Za zmínku stojí, že zatímco ceny mnoha baseballových karet ze stejné éry se propadly, hokejové karty z 80. let zůstaly do značné míry stabilní. Určitě tomu napomáhá i fakt, že toto desetiletí bylo pro hokej jedním z nejlepších, stačí se podívat, jaký kalibr hráčů v té době do ligy nastoupil.

Níže uvádíme seznam deseti nejlepších hokejových nováčkovských karet ze sezon 1980-81 až 1989-90. Seznam se věnuje kanadským verzím karet (O-Pee-Chee), které jsou obecně více žádanější než paralelně vydávané a téměř identické karty Topps.

10. 1985-86 O-Pee-Chee Al MacInnis RC

Al MacInnis, známý především díky své prudké střele, hrál bohužel ve stínu Raye Bourquea a Paula Coffeyho. MacInnis získal svou jedinou Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL v sezóně 1998-99. O deset let dříve pomohl dovést Calgary Flames k jejich jedinému vítězství ve Stanley Cupu, kdy byl zároveň vyhlášen nejlepším hráčem play-off. 


9. 1982-83 O-Pee-Chee Grant Fuhr RC

Grant Fuhr, brankář jedné z největších sportovních dynastií, byl v 80. letech jedním z nejpopulárnějších hokejistů. Osmička draftu z roku 1981 získala pět Stanley Cupů a jednu Vezina Trophy pro nejlepšího hokejového brankáře.


8. 1981-82 O-Pee-Chee Jari Kurri RC

Jari Kurri strávil většinu své kariéry jako parťák Wayna Gretzkyho. S celkově 1 398 body je Kurri na 20. místě všech dob. Když byl v roce 2001 uveden do Hokejové síně slávy, stal se prvním hráčem z Finska, kterému se to podařilo.


7. 1988-89 O-Pee-Chee Brett Hull RC

Brett Hull byl nejnebezpečnějším hokejovým střelcem historie. Jeho 741 gólů ho donedávna řadilo na třetí místo v žebříčku NHL. Přestože se Hullovi nepodařilo vyhrát se St. Louis Stanley Cup, později během kariéry získal hned dva- v dresech Dallasu Stars a Detroitu Red Wings.


6. 1981-82 O-Pee-Chee Paul Coffey RC

Paul Coffey, jeden z nejlepších hokejistů 80. let, byl považován především za ofenzivního obránce. Co se týče získaných bodů, jediným obráncem, který jich má více, je Ray Bourque. Coffey odešel do důchodu se čtyřmi prsteny za Stanley Cup, třikrát vyhrál Norissovu trofej.


5. 1980-81 O-Pee-Chee Ray Bourque RC

Když už mluvíme o Rayi Bourqueovi, většina hokejových fandů i odborníků ho považuje za druhého nejlepšího obránce NHL (po Bobby Orrovi) všech dob. Přestože většinu své kariéry odehrál v týmu Bostonu Bruins, jeden z nejdojemnějších okamžiků jeho kariéry nastal, když v roce 2001 konečně vyhrál Stanley Cup s Coloradem Avalanche. Bourque během své kariéry získal pět Norrisových trofejí a třináctkrát byl jmenován do prvního týmu All-Star.


4. 1984-85 O-Pee-Chee Steve Yzerman RC

Vynikajících hráčů bylo v historii NHL již mnoho. Ovšem zařadit se mezi nesmrtelné vyžaduje něco víc. Steve Yzerman byl kompletní osobnost. Nikdo nemůže zpochybnit jeho roli- vůdce Detroitu pro několik generací. Yzerman strávil v Red Wings celou svoji hráčskou kariéru a dovedl tým ke třem Stanley Cupům. Do důchodu odešel se 1 755 kanadskými body.


3. 1980-81 O-Pee-Chee Mark Messier RC

Wayne Gretzky byl možná více v centru pozornosti, ale Mark Messier je jedním z nejlepších hráčů své generace. Dokázal to, když v roce 1990 dovedl Oilers ke Stanley Cupu i po odchodu Gretzkyho a v roce 1994 přidal další s New York Rangers. Více získaných kanadských bodů v historii NHL mají pouze Gretzky a Jágr.


2. 1986-87 O-Pee-Chee Patrick Roy RC

Jakákoli debata o nejlepším hokejovém brankáři všech dob musí zahrnovat Patricka Roye, ačkoli některé jeho rekordy překonal Martin Brodeur. Mezi jeho úspěchy patří čtyři Stanley Cupy, tři Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího brankáře play-off a tři zisky Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL.


1. 1985-86 O-Pee-Chee Mario Lemieux RC

Přestože je Mario Lemieux v historickém žebříčku bodování až na osmém místě, je považován za opravdovou elitu. Řada fanoušků vede nekonečné debaty, kdo byl lepší, jestli Gretzky nebo Lemieux (pokud by mu vydrželo zdraví). Faktem zkrátka je, že společně s Waynem Gretzkym byl Lemieux nejdominantnějším hráčem NHL. Tečka. Konec diskuse. :-)