Chcete u nás publikovat? Kontaktujte nás

Sběratelská příručka k MS U20 ve Švédsku

01.01.2024

Aktuálně se všechny oči hokejového světa upírají na juniorský světový šampionát ve švédském Göteborgu. A sběratelům hokejových karet- převážně těm, co se zabývají sbíráním talentů- by jistě neměla uniknout série 2023 Upper Deck CHL. Je tím pravým místem, kde hledat některé z mladých hvězd turnaje.

Canadian Hockey League (CHL) je zastřešující organizací pro tři hlavní juniorské hokejové ligy - Western Hockey League, Ontario Hockey League a Quebec Major Junior Hockey League. Každý čtvrtý účastník letošního turnaje pochází z týmů CHL. Kanada celkem logicky vede s 20 hráči CHL na soupisce. Naopak hostitelský tým Švédska je jediným celkem na turnaji bez zastoupení CHL.

Macklin Celebrini, předpokládaná jednička draftu NHL v roce 2024, je tak trochu výjimka potvrzující pravidlo. Objevuje se totiž v sadě Upper Deck 2023 Team Canada Juniors. Ve svých 17 letech je nejmladším hráčem na kanadské soupisce, ale v kempu a v několika prvních zápasech turnaje byl jejich nejlepším hráčem. Psali jsme o něm v samostatném článku v závěru minulého roku: Macklin Celebrini se chystá vstoupit na výsluní sběratelského hobby

Nyní vám přinášíme přehled některých dalších zajímavých hráčů, kterým má smysl se věnovat ze sběratelského hlediska.

Jordan Dumais, Kanada

Dumais měří 175 cm a v draftu NHL v roce 2022 se propadl až do třetího kola, kde ho draftoval Columbus. Od té doby je ale Dumais na koni. Vrátil se do týmu Halifax Mooseheads, kde v 64 zápasech nastřílel 54 gólů a zaznamenal 86 asistencí, což mu vyneslo 140 bodů a stal se lídrem bodování QMJHL. V letošní sezóně vede statistiku v průměru počtu bodů na zápas (2,24), když v pouhých 21 zápasech zaznamenal 16 gólů a 31 asistencí.

Matthew Savoie, Kanada

Stejně jako Dumais vévodí i Savoie ve své lize statistikám. Savoie byl sledován už od mládí. V roce 2019 byl první volbou v draftu WHL, nastoupil za Winnipeg Ice a ve 22 zápasech si připsal sedm asistencí.

Poté 180 centimetrů vážící centr získal v sezóně 2021-22 v 65 zápasech 90 bodů a v sezóně 2022-23 už 95 bodů. V letošním ročníku, kdy se tým Ice přestěhoval do Wenatchee ve státě Washington, si Savoie připsal v 11 zápasech 11 gólů a 13 asistencí. V letošní sezóně byl draftován Buffalem Sabres z devátého místa a odehrál za něj jeden zápas, díky čemuž se tedy již může objevit v kartách NHL. Odehrál také šest zápasů na farmě v Rochesteru v AHL a zaznamenal dva góly a tři asistence. Jak již bylo řečeno, společnost Upper Deck ho bude moci umístit do svých produktů NHL a při honbě za Bedardem by bylou velkou chybou přehlížet jeho karty, pokud mu již vyjdou.

Carson Rehkopf, Kanada

Dynamický ofenzivní hráč, kterého si v roce 2023 vybral ve druhém kole draftu NHL tým Seattle Kraken, se připojil k týmu Kanady poté, co v prvních 31 zápasech sezony OHL za tým Kitchener Rangers vstřelil 31 gólů. Tento 195 cm vysoký centrk tomu navíc přidal 24 asistencí, což mu vyneslo krásných 55 bodů. Téměř tak již vyrovnal svoji produktivitu za celou sezónu 2022/23, v níž v 68 zápasech nasbíral 59 bodů.

Rehkopf již vstřelil v prvních třech zápasech MS dva góly. Na kartě se poprvé objevil v sérii 2021-22 Upper Deck CHL.

Fraser Minten, Kanada

Minten, kterého si vybralo ve druhém kole draftu Toronto Maple Leafs, si již také vyzkoušel kluziště v nejlepší hokejové lize světa a může tak být v průběhu sezóny součástí NHL sérií firmy Upper Deck.

Minten hraje na mistrovství světa juniorů ve formaci s Dumaisem a Celebrinim. Sezonu v NHL začal v dresu Leafs, než byl poslán zpět do WHL. V této lize odehrál tři sezony v týmu Kamloops Blazers, ale letos byl vyměněn do Saskatoonu Blades. Zatím si připsal pět gólů a deset asistencí, což znamená 15 bodů.

Jeho první karty se objevili v sadě Upper Deck CHL 2021-22.

Matthew Poitras, Kanada

Tento centr má nejvíce zkušeností z NHL ze všech hráčů na turnaji. Devatenáctiletý mladík byl v roce 2022 druhou volbou Bruins a sezónu v Bostonu zahájil pěti góly a osmi asistencemi ve 27 zápasech. V minulém ročníku v týmu Guelph Storm v OHL si Poitras připsal v 63 zápasech 16 gólů a 79 asistencí, celkem tedy 95 bodů.

Najdete ho na některých kartách CHL a také Upper Deck Game Dated Moments. Jistě nebude chybět v edicích NHL vydaných společností Upper Deck koncem této sezóny.

Conor Geekie, Kanada

Geekie je něco jako kompletní balíček. Je to velký, zkušený útočník, který se nebojí hrát důrazně, často až na hraně. Tento 190 cm vysoký centr byl v roce 2022 draftován Arizonou Coyotes jako jedenáctý hráč v celkovém pořadí. Podle některých skautů je z kanadských útočníků nejlépe připraven na NHL. Ve WHL působí čtvrtou sezonu a během 26 zápasů v dresu Wenatchee Wild si letos připsal 20 gólů a 29 asistencí.

Geekieho první karty naleznete v sérii Upper Deck CHL 2021-22.

Dalibor Dvorský, Slovensko

Velmi zkušený slovenský centr byl v roce 2023 draftován St. Louis z 10. místa. Hraje již na svém třetím juniorském mistrovství světa.

Dvorský měří 180 cm a než se letos připojil k týmu Sudbury Wolves v OHL, hrál juniorský hokej ve Švédsku. Ve 20 zápasech si připsal 18 gólů a 16 asistencí, což znamená 34 bodů.

Během působení v Evropě se Dvorský objevil v několika sadách SportZoo, jeho první karty vyšly v sezóně 2020-21. Dá se očekávat, že letos bude hrát hlavní roli v sérii 2023-24 Upper Deck CHL.

Jiří Kulich, Česká republika

A závěrem musíme zmínit také jednoho z našich talentů. Poté, co byl Kulich draftován v prvním kole draftu NHL v roce 2022 Buffalem, se rozhodl hrát v AHL za Rochester Americans. To je možné, jelikož není hráčem ze Severní Ameriky, v takovém případě by totiž musel nastoupit do juniorského hokeje (CHL).

Jako nováček v AHL si Kulich připsal v 64 zápasech 24 gólů a 22 asistencí, získal tedy 46 bodů. V letošní sezóně dal za Amerks 16 gólů ve 23 zápasech. Byl také povolán na jeden zápas do týmu Sabres, díky čemuž by se již čistě teoreticky mohl objevit i v produktech společnosti Upper Deck z NHL.

Jeho karty najdete v sérii Upper Deck AHL 2022-23.